10 Bin km Bakımı Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Her araç sahibinin duymuş olduğu 10 bin km bakımı esasında araçlar için zorunlu bir bakım olmayıp sadece gerekli kontrollerin yapılmasını ifade eder. Buna göre aracın rutin kontrollerini yapmak için bu kilometreyi beklemeye gerek yoktur.

10 Bin KM Bakımı Nedir?

Araç sahiplerinin yakından bildikleri bir kavram olan 10 bin km tanımı itibariyle araçların rutin kontrollerinin yapılma zamanını ifade eder. Ancak bu mesafenin tamamen bitmesini beklemeye gerek olmayıp bu sınırın öncesinde ya da sonrasında da bakım yapılabilmektedir. Her araç komplike bir çalışma sistemine sahip olduğundan zamana ve kullanıma bağlı olarak eskime yaşayabilir.

yearly car maintenance

Özellikle araçların sorunsuz şekilde çalışmaları için motor yağı, motor suyu ve ızgara temizliği gibi konular oldukça önemlidir. 10 bin km bakımı olarak ifade edilen bakım da tüm bu noktaların kontrol edilmesi, yenilenmesi ve değiştirilmesi anlamını taşır. Düzenli olarak yapıldığında 10 bin km bakımları araçların sorunsuz şekilde çalışmasına devam etmesini sağlar. Bu bakımlar aksatıldığında ise daha büyük sorunlara yol açabilir.

10 Bin KM Bakımında Neler Yapılır?

10 bin km bakımında yapılanlar kapsamlı bir genel kontrol ve yenilemedir. Bu yüzden her bakım merkezine göre de değişebilir. Ancak doğru şekilde yapılacak bir bakım şu özellikleri içerir;

 • Rot ayarı
 • Süspansiyon sistemi kontrolü
 • Lastiklerin kontrolü
 • Şanzıman kontrolü
 • Baskı ve balata kontrolü
 • Motor bakımı
 • Yağ filtresi değişimi
 • Hava filtresi değişimi
 • Yakıt filtresi değişimi
 • Far ayarları
 • Polen filtresi değişimi
 • Elektronik chek-up
 • Şase kontrolü
 • Kaporta kontrolü
 • Direksiyon kontrolü

Araç Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Araç bakımı, araç sahiplerinin güvenliği, performansı ve uzun ömürlülüğü için son derece önemlidir. Araç bakımının düzenli olarak yapılması, potansiyel sorunların erken tespit edilmesini sağlar ve daha büyük hasarların önlenmesine yardımcı olur.

924c8b89 7aba 4d37 baf8 3bc4b2f7

Araç bakımının ne sıklıkta yapılması gerektiği, birkaç faktöre bağlıdır. Genellikle aracın kullanım yoğunluğu, kilometre sayısı ve üretici tarafından önerilen bakım programı dikkate alınmalıdır. Bununla birlikte, genel bir kılavuz olarak, araç bakımının yılda en az iki defa yapılması önerilir.

Bu bakım rutini, motor yağı değişimi, hava filtresi değişimi, yakıt filtresi değişimi, fren sistemi kontrolü, lastik basınçlarının kontrolü ve rot-balans ayarları gibi temel işlemleri içerebilir. Ayrıca, süspansiyon sistemleri, şanzıman ve diferansiyel yağının değiştirilmesi, akü kontrolü, egzoz sistemi kontrolleri ve buji değişimleri gibi daha detaylı işlemler de yapılmalıdır.

Bakım periyodu, araç kullanımına bağlı olarak değişebilir. Örneğin, yoğun bir şekilde şehir içinde kullanılan bir araç, daha sık bakım gerektirebilir. Ayrıca, yollarda aşırı tozlu veya kumlu bölgelerde kullanılıyorsa hava filtresi daha sık değiştirilmelidir.

Araç bakımı için belirlenen sürelerin düzenli olarak takip edilmesi ve servis kayıtlarının tutulması önemlidir. Bu sayede aracın geçmişi izlenebilir ve gelecekteki bakımlar daha etkili bir şekilde planlanabilir. Araç sahiplerinin, üreticinin önerilerine uygun olarak araç bakımını gerçekleştirmeleri, araçlarının güvenli ve sorunsuz bir şekilde yol almasını sağlayacaktır.

16269644920

10 Bin KM Bakımı Zorunlu mudur?

Her aracın sorunsuz bir şekilde çalışması için 10 bin km bakımını aksatmadan yaptırması önemlidir. Herhangi bir yasal zorunluluğu bulunmamasına karşılık araçta oluşabilecek sorunların önlenmesi için bu bakımların yapılması oldukça önemlidir. Bu bakımdan günümüz araç modelleri de aracın 10 bin bakımına ne kadar süre kaldığını sistemleri üzerinden gösterebilmektedirler.

Ayrıca araçlarda kullanıma bağlı olarak sürücünün o an fark etmediği çeşitli sorunlar çıkabilmektedir. Bu sorunlar önceden önlem alınmadığında çok daha büyük sorunlara yol açabilmektedirler. Büyük sorunlar öncelikle yolcuların can güvenliğini tehlikeye attıkları gibi maddi açıdan da büyük zararlara neden olabilirler.

Periyodik olarak yapılacak bakımlar aracın bu tür sorunlarının tespit edilmesi ve varsa sorunların giderilmesi için son derece yararlı olur. Bu bakımlar kapsamında pek çok sorun önceden görülerek buna yönelik adımlar atılmaktadır. Araçlarda aynı zamanda benzinli ve dizel oluşlarına göre de bakım zamanları farklılık taşıyabilmektedir. Bu yüzden tamamen 10 bin km dolunca bakıma götürülmesi gibi de düşünülmemelidir.

10 bin km bakımları sürücülerin kendileri tarafından da yapılmamalıdır. Konuyla ilgili olarak gerekli teknik bilgi ve çeşitli aletler olmadığında yapılacak bakımlar daha büyük sorunların oluşmasına neden olurlar. Bu yüzden mutlaka hizmet sağlayan yerlerde yapılmalıdır.

Rate this post

Yorum yapın