Bankadan Para Nasıl Çekilir?

Bankadan para nasıl çekilir konusu bankada aktif kullanıcı girişi bulunan kişilerin merak ettikleri bir sorudur. İşlem yapabilme yetkisi bulunan bankanın şubesi üzerinden ATM’lerinden veya internet bankacılığı aracılığı ile para çekme işlemi uygulanabilir.

Para Çekme Yöntemleri

Bankacılık sistemlerinde yaşanan gelişmeler para çekmeye ve transfer işlemlerinin daha kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Sektörel anlamda ekonomi alanında geniş bir pazara ulaşılması kitlesel olarak büyümeyi desteklemiştir. Bu büyümeden kaynaklı olarak finansman ürünlerine bakış açısı da bir o kadar değişiklik göstermiştir. Geçmişten günümüze bakıldığında fiziki olmayan para birimine ulaşabilmek daha kolay ve hızlı hale getirilmiştir. Artık banka kartı olmadan pek çok bankanın bankamatiğinden para çekimi talep edilebiliyor. Bunun yanı sıra internet bankacılığı sistemleri para alışverişine daha kolay ve hızlı hale getiriyor.

Para çekme yöntemleri arasında en güvenilir olana banka şubesini bizzat ziyaret etmektir. Burada yüklü miktarda para çekimi yapılacak olan tutarların güvenilir bir şekilde alınabilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra her zaman bankaların açık olduğu saatlerde oralarda bulunabilmek mümkün olmayabilir. Bankaların ATM lerini kullanarak para çekme işleminde bulunulabilir.

ThinkstockPhotos 697417092

Hesaplar arası para aktarımı veya farklı bir hesaba para transferi internet bankacılığı üzerinden uygulanabilir. Pekçok banka günümüzde telefon aracılığı ile bankaların aktif olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Herhangi bir banka kartı olmadan telefonda bulunan QR kodu ile rahatlıkla para çekilebilmektedir.

Bankadan Para Çekme Nasıl Yapılır?

Vadesiz hesaptan para çekme işlemleri 7/24 gerçekleştirilebilir. Bunun için bankanın ATM’lerine gidilmesi yeterlidir. Bankaya ait olan kart ATM’nin soket girişine yerleştirilir. Çıkan ekrandaki şifre alanı doldurulur ve giriş tuşuna basılır. Banka, kart ile yapılacak işlemleri tek tek sıralar. Para çekme seçeneğine tıklanır. Çekilmek istenen tutarı giriniz ifadesine yönelik olarak çekilecek miktar yazılır ve giriş veya devam tuşuna basılır. Banka kısa sürede talep edilen miktarı kart içerisinden düşerek ATM’den sunacaktır. Alınan para doğrultusunda bir makbuz istenip istenir mi diye sorulur. Sunulan bu fiş yapılan işlemin özetidir.

ATM’lerde kartsız para çekme özelliği de bulunur. Burada en yakında bulunan ATM ye gidilerek işlem gerçekleştirilebilir. ATM’nin kartsız işlemler alanından telefon numarası aracılığı ile çekilmek istenen tutar girilir. Telefondaki karekod ekranı kullanılarak ATM’de çıkan ekrana okutulur ve para çekme talebi hızlı bir şekilde gerçekleşir.

RS38159 GettyImages 176206638

ATM’den Para Transferi Nasıl Yapılır?

Vadeli hesaptan para çekilir mi konusu merak ediliyor. Vadeli hesapta bulunan paralar faiz sistemi ile çalışır. Bankalarla yapılan anlaşmalarda mevcut paranın bir yıl boyunca banka hesabında bulunması doğrultusunda ancak içerideki faiz miktarından yararlanabilmek mümkün hale geliyor. Eğer süre dolmadan banka hesabı üzerinden para çekim talebinde bulunulması yapılmış olan anlaşma bozulmuş denmektedir. Bu da vadeli hesapta bulunan paradan faiz getirisinin elde edilememesine sebep olacaktır. Bu şartlar göz önünde bulundurulduğunda ATM’ler aracılığı ile para çekim talebinde bulunulabilir. Hesapta bulunan paranın yatırıldıktan sonra yaklaşık 7 gün geçmesinin ardından para çekim talebinde bulunulabilir.

Vadeli hesapta bulunan paranın ATM’ler aracılığı ile çekilebilmesi için öncelikle bulunulan bankanın internet bankacılığı şubesi aktif hale getirilir. İnternet bankacılığı aracılığı ile vadeli mevduat hesabı içerisinde bulunan kazanç kullanılabilir hale getirilir. Elde bulunan kart aracılığı ile ATM’den para çekim işlemi yapılabilir.

ATM Kullanırken Dikkat Edilecekler

İlk olarak, ATM’leri kullanmadan önce güvenli bir ortamda olduğunuza emin olmalısınız. Özellikle gece saatlerinde ATM’leri kullanırken etrafınızdaki insanlara ve mekanlara dikkat etmelisiniz. Eğer ATM’yi içeride bir yerde kullanıyorsanız, kapıların kilitli olduğundan emin olmalısınız ve mümkünse bir arkadaşınızla birlikte gitmelisiniz.

93f7236be0d5ec5706affc071e859f37

ATM’lerin ekranlarında ve klavyelerinde çok sayıda bakteri ve virüs bulunabilir. Bu nedenle, ATM’leri kullanmadan önce ellerinizi mutlaka yıkamanız veya antiseptik jeller kullanmanız önemlidir. Ayrıca ATM’leri kullanırken eldiven giyerek de korunabilirsiniz.

ATM’lerdeki tuş takımları ve kart okuyucuları sıklıkla dolandırıcılık amaçlı olarak manipüle edilmektedir. Bu nedenle, ATM’leri kullanırken tuş takımının ve kart okuyucunun normalden farklı görünüp görünmediğini kontrol etmeniz gereklidir. Ayrıca çevrenizde şüpheli kişiler veya cihazlar varsa ATM’yi kullanmayarak güvenli bir yere gitmeniz daha doğru olacaktır.

ATM’den para çekerken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta, yanınızda getirdiğiniz kartın üzerindeki bilgilerdir. Kartınızın üzerinde yer alan kişisel bilgilerinizi korumalısınız. Kartınızı ATM’ye sokmadan önce çevrenizde kimsenin olmadığından emin olmalısınız. ATM’nin işlem süresinde herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, başka bir ATM’yi deneyebilirsiniz.

 

 

Rate this post

Yorum yapın