Dünyanın En Hızlı Arabası

Dünyanın en hızlı arabası hangisi sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Gelişen araba sektörü ile her gün birbirinden hızlı ve teknolojik araçlar üretilmektedir. Bir yarış içerisinde olan araba sektörü hangi arabanın daha hızlı olduğu sorusunu akıllara getirir.

Koenigsegg Jesko

wp6852463

Dünyanın en hızlı arabası listesinin ilk sırasında Koenigsegg markasına ait Jesko modeli bulunur. Bu marka dünyadaki en hızlı araçları üretimi mottosu ile yola çıkmıştır. Jesko modelinden önce ürettiği Agera ve Agera RS gibi birçok modeli de dünyanın en hızlıları arasında yer almıştır. Ancak Koenigsegg markası çıtayı oldukça yükseltmiş ve Jesko modeli ile pistlerin en hızlısı olmayı başarmıştır. Saatte 528 kilometre hıza ulaşabilen bu model dünyadaki tüm rekorları kırmayı başarmıştır. Jesko modeli 1280 beygir gücüne normal yakıt ile ulaşabilmektedir. E86 yakıtı ise aracın daha da hızlanmasını sağlayarak 1600 beygire kadar güce sahip olmasını sağlar. Saatte ulaştığı hız ile tüm rekorları kıran bu model dünyanın en hızlı arabaları arasında ilk sırayı şimdi kimseye bırakmayacak gibi görünmektedir.

Bugatti Chiron Super Sport

Dünyanın en hızlı arabası listesi zaman zaman değişse de bugatti’nin birçok aracı bu listelerde yer bulur. Bugatti markası Koenigsegg markasının en büyük rakiplerinden biridir. Bu nedenle bu iki marka birbiriyle yarış halindedir. İki markanın birbiri ile yarışında saatte 400 kilometrenin üstüne çıkan araçlar üretilmeye başlanmıştır. Bugatti chiron modeli dünyada sınırlı sayıda bulunan bir otomobil modelidir. Bu model sadece 30 tane üretilmiştir ve dakikalar içerisinde tükenmiştir. Bugatti tarafından üretilen bu araba saatte 490 km’nin üstüne çıkmayı başarmıştır. 16 silindirli motoru bulunan bu araç ile dünyanın en hızlı yolculuklarından birini yapmak mümkündür.

Ssc Tuatara

966c2fba82f0145400cd2d81048b6dc0

Dünyanın en hızlı arabası listesinin olmazsa olmazları arasında SSC markasının arabaları bulunur. SSC tarafından üretilen Tuatara modeli dünyanın en hızlı arabaları arasında gösterilir. Saatte 500 kilometrenin üstünde bir hıza sahip olan bu araba en hızlı arabalar listesine hızlı bir giriş yapmıştır. Tuatara modeli 5,8 litrelik bir motor seviyesine sahiptir ve 1350 beygir gücüne ulaşabilmektedir. Bu aracı kullanan kişiler 100 kilometreden 200 kilometre hıza 3 saniyenin altında ulaşabilirler. Bu aracın saatteki hızı 500 kilometrenin üstünde olarak açıklansa da bu durumun bir hile olduğu sonrasında tespit edilmiştir. Ancak yine de bu otomobil saatte 455 kilometrenin üstüne çıkmayı başarmıştır ve dünyanın en hızlı arabalarından biri olmuştur.

Bugatti Boldie

Dünyanın en hızlı arabası listesinde Bugatti’den sadece bir aracın girmesi elbette mümkün değildir. Bugatti ürettiği her modelde bir önceki modelinden daha hızlı olmayı amaçlamıştır. Bugatti Chiron Bugatti’nin en hızlı modellerinden biri iken üretilen Boldie modeli de hızıyla dikkat çekmiştir. Boldie ve Chiron modelleri birbirlerine benzer noktaları olan iki araçtır. 8 litrelik motora sahip olan iki araç birbirinden farklı beygir gücüne sahiptir. Chiron modeli 1600 beygir güce kadar ulaşabilirken Boldie modeli 15 00 beygir gücüne ulaşabilmektedir. Boldie modeli bizlerde kullanılmak için üretilmiş bir araçtır. Bu nedenle bu aracı alarak yollara çıkılmasının imkânı yoktur. Eşsiz tasarımı ile de dikkat çekmeyi Başaran Bugatti’nin bu aracı pistlerin tozunu attıracak gibi durmaktadır. Bu model henüz piyasaya sürülmemiştir ve 2024 itibarıyla satışlarına başlanacağı açıklanmıştır.

Hennessey Venom GT

460731

Dünyanın en hızlı arabası listesinde Venom GT modeli de bulunur. Bu model Amerika merkezli Hennessey firması tarafından üretilmiştir. Üretimi süreci 2011 yılında başlayan bu araç 2013 yılında pistlerdeki yerini almıştır. 2013 yılında pistlere çıkan bu araç zamanının en hızlı aracı olmayı başarmıştır. 1.240 beygirlik bir güce sahip olan bu araç piyasaya sürüldüğü anda rakiplerini geride bırakarak en hızlı araç unvanına sahip olmuştur. Saatte 434 kilometre hıza ulaşabilen bu araç 2013 yılının en hızlısı olmayı başarmıştır. Aracın hızı 434 kilometre yol açsa da araç Guinness rekorlar kitabına girmeyi başaramamıştır. Rekorlar kitabına girememesinin nedeni ise aracın gerekli olan testlerden geçmemesidir. Ancak Kennedy üstünde yapılan deneme sürüşlerinde aracın hızı kayıt altına alınmıştır.

Koenigsegg Agera RS

Dünyanın en hızlı arabası listesinde Koenigsegg markasına ait birden fazla araç bulunur. Üretime sunulduğu an dünyanın en hızlı olsa olacak Jesko modeline ek olarak Agera RS modeli de en hızlı arabalar arasında gösterilir. 2015 yılında üretimine başlanan bu araç 2018 yılı itibariyle pistlerdeki yerini almıştır. V8 motora sahip olan bu araç 1115 beygirlik bir güce sahiptir. İlgi çekici tasarımı ile ilk andan itibaren alınan söz ettirmeyi başarmıştır. Saatte 463 kilometre hıza ulaşabilen bu araç 2019 yılının en hızlı araçları arasında gösterilmiştir.

 

Rate this post

“Dünyanın En Hızlı Arabası” üzerine 2 yorum

Yorum yapın