Erken Uyanmak İçin Yapılacaklar

Erken uyanmak pek çok kişinin istediği fakat uygulamaya çalışırken zorlandığı bir durumdur. Sabahları erken kalkmaya çalışmak için belirli bir planlama yapabilmek ve önceden vücudu buna ayarlamak gerekir. Yapılan bilimsel araştırmalar erken uyuma ve erken uyanmanın bireyde hem psikolojik hem fizyolojik yönden olumlu etkilerini ortaya koymuştur. Erken uyanmak isteyen fakat uyanamayan kişilere yazımız içerisinde tavsiyeler bulunacaktır.

Erken Uyanmanın Önemi

Erken uyanmak günün daha verimli bir şekilde değerlendirilebilmesi için oldukça önemli bir eylemdir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda erken kalkan kişilerin yaratıcılıkları noktasında daha iyi bir verim aldıkları gözlemlenmektedir. Güne erken başlayan kişiler normalde gereken ve yaparken zorlandıkları işleri daha erken bir saatte yapıp bitirebilmekte ve günün geri kalan kısımlarını kendilerine zaman ayırabilmektelerdir. Erken uyanabilmek kişisel olarak kendisine daha iyi bir vaziyete getirmek isteyen kişilerin amaçları doğrultusunda kendilerine daha çok vakit ayırabilmelerini sağlayacaktır. Yapılan araştırmalar erken saatlerde uyanıldığında kişinin ruh halinin kendisini daha iyi hissettiğini tespit etmiştir.

Sleep Blog scaled

Erken uyanmak, bazı insanlar için zor olabilir. Özellikle gece geç saatlere kadar çalışan veya eğlenen kişiler için uyandıklarında enerjik olmak zor olabilir. Ayrıca, uyku alışkanlıkları ve biyolojik saatleri de erken uyanmayı etkileyebilir. Ancak, erken uyanmanın bazı alışkanlıklar ve düzenli bir uyku rutiniyle mümkün olduğunu unutmamak önemlidir. Düzenli bir uyku programı oluşturmak, uyku ortamını iyileştirmek, uyku hijyenine dikkat etmek ve yavaş yavaş uyandırma saatinizi öne çekmek gibi yöntemlerle erken uyanma alışkanlığı kazanılabilir. Sabahları güne enerjik başlamak içinse, uyandıktan sonra hemen harekete geçmek, ışık almak ve kahvaltı yapmak faydalı olabilir. Herkesin uyku ihtiyacı ve biyolojik saatleri farklı olduğu için, kendi vücudunuzun ihtiyaçlarına uygun bir uyku rutini oluşturmak önemlidir.

Erken Uyanmak için Yapılacaklar

Erken uyanmak için yapılacaklar listesi için şu noktalara dikkat edebilirsiniz;

 • Erken uyanmak isteyen kişiler uyku düzenlerini belirli bir standarda sabitlemelidirler. Akşam saatlerinde erken uyunursa sabah kalkma saatine gelindiğinde o kadar dinç ve enerjik hissedilecektir.
 • Kişinin erken uyanabilmesi için bir sebebi olması gerekir. Bu sebepler sağlandığında ve oluşturulduğunda kişi uyanırken kendisi bunu istekli olarak yapacaktır.
 • İstenen saat ayarlandığında, alarm kurulduğunda ve o saatte uyanık olduğunda mutlu edecek şeyler düşünülmelidir. Bu her sabah bir rutin olarak en az 5 dakika uygulanabilir.
 • Sabah meditasyonları kişinin ruh halini dengeleyebilmesi ve güne zinde başlayabilmesi için önemlidir. Belirli egzersizler hazırlanarak düzenli rutinler eşliğinde her sabah yapılabilir.
 • Oksijen kişinin uyanmasında etrafını fark edebilmesinde zihninin açılmasında önemlidir. Bu sebeple ilk uyandığında pencerenin açılması odanın havalandırılması, dışarıdaki oksijenin akciğerlere alınması daha rahat bir şekilde uyanabilmeyi ve yeni güne adapte olabilmeyi sağlayacaktır.
 • Uykudan önce yenen ağır besinler uyumayı zorlaştırır. Bu da sabahları erken kalkmayı hayal haline getirir. Uyumadan önce içerisinde bol kafein bulunduran kahve ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Why Organic Mattress Brands are

Erken Uyanma Yöntemleri

Erken uyanma yöntemleri birkaç madde halinde şu şekilde sıralanabilir:

 • Uyanabilmek için kişinin belirli sebepleri bulunmalıdır. Bunlar tespit edildiğinde ve göz önüne bir noktaya konduğunda uyandığında ilk fark edilen şey bu hedefler olursa daha rahat bir şekilde adapte olunabilir.
 • Yapılacak projesi bulunan kişiler özellikle yaratıcılığın daha çok ortaya çıktığı sabah saatlerini değerlendirebilirler. Bu sebeple pek çok ezberleme faaliyeti, içinde yaratıcılık barındıran proje ve slogan üretimleri sabah saatlerinde yapılabilir.
 • Erken uyanmak isteyen kişilerin öncelikle erken uyanması gerekir. Sürekli olarak televizyon ve telefon başında geçirilen zaman dilimi uyku saatini ertelemeye sebep olabilmektedir. Bu sebeple daha erken bir şekilde uyuyabilmek için uyku düzenini sağlıklı bir şekilde belirlemek gerekir.
 • Kişi yatmadan önce yatacağı saati bir alarmla belirleyebilir. Uyanmak için kurulan alarm dışında uyumak için bir alarm kurulursa en azından televizyon ve telefon başında geçirilen süre azaltılmış olur.
 • Uyumadan önce ılık bir duş almak iyi kişiyi ferahlatacaktır ve daha rahat uyumayı sağlayacaktır.
 • Gün içerisinde ne kadar çok fazla aktivite yapılırsa gece uykusu o kadar iyi ve verimli alınabilir. Eğer hareketsiz bir yaşama sahipseniz gün içerisindeki 5000 ile 10000 adımlık yürüyüşlerle vücudu yorabilir ve bir sonraki gün için daha rahat uyumasını sağlayabilirsiniz.
 • Yatılan odanın gün içerisinde havalandırılması ve içerideki kirli havanın temiz oksijenle dolması rahat bir şekilde uyuyabilmek için önemlidir.
 • Yatmadan önce en az 2 saat yeme içme faaliyetleri bırakılmalıdır. Uyumanıza engel olacak çay, kahve gibi içecekler ve bol kalorili yağlı yiyecekler ile yapılan atıştırmalıklar uyumayı geciktiren etkilerdendir.

Uyumadan önce yapılacak hafif egzersizlerle vücut uyku sürecine hazırlanabilir.

 

Rate this post

Yorum yapın