Kuş Biti Nedir? Kuş Biti Tehlikeli mi?

Kuş biti yaşam alanımız içerisinde bulunan çok sayıda kuşun vücudundan kanat aralarından oluşan bakterilerdir. Gözle görülemeyecek kadar küçük boyutta olan bu bitler ilaçlanmadığında ve önlem alınmadığında oldukça geniş alana yayılım gösterir.

Kuş Biti Nedir?

Kuş biti çeşitli kuş türünün barındığı yuva alanlarında, kuş tüyünün üzerinde veya ölen kuşun bulunduğu alanda kendine yer bulan bir bakteridir. Kuşların tüyü kanadı ve yuvaları içerisinde bulunduğu için yaşam alanımız olan evlere ulaşabilmesi mümkündür. İnsanla temasından kaynaklı olarak evin içerisine veya kişinin vücuduna yerleşilebilen bu bitler kişide cilt kaşıntısına sebep olduğu ısırıklardan kaynaklı olarak yanma ve acıya neden olur. Hassas vücut yapısına sahip kişilerin kuş bitinden kaynaklı olarak alerjik reaksiyon göstermeleri de gözlemlenebilir. Bunu önleyebilmek adına kuş yuvaları evin içerisinde belirli bölgelerin ilaçlanması ile uzaklaştırılması mümkündür.

Kuş bitleri, kuşların üzerinde yaşayan ve kan emerek beslenen parazitlerdir. İnsanlara da bulaşabilen bu parazitler, genellikle kuşlarla temas halinde olan kişilerde görülür. Kuş bitleri insanlarda kaşıntı, kızarıklık ve tahrişe neden olabilir. Ayrıca, bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bununla birlikte, kuş bitleri ciddi sağlık sorunlarına neden olma potansiyeli düşüktür.

020218 head lice 3

Kuş bitleri genellikle geçici bir sorundur ve uygun tedaviyle kolayca kontrol altına alınabilir. En önemli adım, kuş bitlerinin kaynağı olan kuşların etkili bir şekilde tedavi edilmesidir. Kuşların barındığı alanların temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi de önemlidir.

Kuş bitlerinden korunmak için, kuşlarla doğrudan temas etmekten kaçınılmalı ve kuşların bulunduğu ortamlarda hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Eğer kuş biti ısırığına maruz kalınırsa, ısırık bölgesi sabunlu suyla yıkanmalı ve antiseptik krem uygulanmalıdır. Bu kapsamda, kuş bitleri genellikle rahatsızlık verici ancak ciddi sağlık sorunlarına neden olmayan parazitlerdir. Yine de, kuş bitlerinden korunmak ve etkili tedavi yöntemleri uygulamak önemlidir.

Kuş Biti Sebepleri Nelerdir?

Kuş biti sebepleri kuşların yuva yaptığı her türlü alandır. Özellikle güvercin başta olmak üzere çeşitli kuş türlerinin kanatları arasında kuş biti adı verilen canlılar barınır. Bazen beyaz bazen kırmızı renkte olan bu haşereler oldukça küçük boyutlarda oldukları için fark edilemeyebilirler. Özellikle yaza dönmeye yakın aylarda görülebilme oranları artar. Tehlikeli bir yanları bulunmamakla beraber kuşların kanatları arasında insanların yaşam alanına gelebilir. Sürekli olarak kaşıntıya ve ev içerisindeki alanlara bir anda ve hızlı bir şekilde yayılabilirler. Evde bulunan evcil hayvanın ölümüne sebep olabilen bu kuş bitleri insanlara sadece ısırarak acıtma ve kaşınmaya sebep olurlar. Yapılan ilaçlama neticesinde ancak kurtulabilmek mümkündür. Parazit olarak düşünülen bu kuş bitleri oluşumundaki en büyük neden yaşam alanı olarak kuşları seçmeleridir. Her ne kadar zor olsa da yaşam alanının bulunduğu bölgede kuş yuvalarına uzak tutabilmek öyle bir rahatsızlıkla karşılaşmaya engel olacaktır.

kus biti ilaclama 4

Kuş Biti Temizlemesi Nasıl Olur?

Kuş biti temizlemesi öyle bir durumla karşılaşıldığında ilaçlama firmaları ile anlaşma yapılarak temizlenmesi mümkündür. Ev içerisinde beslenen dışarıdan alınmış edinilmiş olan sokak kuşları veya balkonların belirli bölgelerinde yuva yapan kuşlar zaman sonra bıraktıkları yumurta ile beraber kuş bitini yanlarında getirir. Yumurtadan çıkan yavrular da büyüme aşamasında bu bitlenmeye açık bir evrededir. Buradan gelen bitler evin içerisine yayılım gösterir. Ancak insan vücudunda barınamazlar. Kuş biti tehlikesi ile karşı karşıya kalan bir kişi duş aldığında vücudunda bulunan bu parazitler dökülecektir. Herhangi bir şekilde insan vücuduna yapışıp kalma ve orada barınma gibi bir özellikleri yoktur. Dikkat edilmesi gereken, kuş biti olduğu algılanan ve fark edilen bir evde kıyafetler çeşitli çamaşır ve giysiler ev içerisindeki örtü ve perdeler kuş bitinin yapışıp kalacağı ve burada kendini çoğaltabileceği alanlardır. Bir süre sonra kuşun üzerinden yaşam alanına geçen bu hayvanlardan kurtulabilmek ilaçlama yapılarak mümkündür. Giyilen kıyafetlerin, çamaşırların ve örtülerinde yıkanması bu konuda önemlidir.

Kuş bitinden korunabilmek ve yaşam alanlarından uzaklaştırabilmek için öyle bir durum fark edildiği anda ilaçlama firmaları ile anlaşarak o bölgenin temizlenmesi, ardından kişisel temizliğin yapılması yeterli olacaktır. Atılacak olan ilaçlama sonrasında en az 2 gün boyunca o yaşam alanında bulunmamak gerekir. Eczanelerden edinilebilecek kuş biti ilaçları da kullanılarak en çok dağılım gösterdikleri ve yayılımı alanlarına uygulanabilir.

 

 

1/5 - (1 vote)

Yorum yapın