Saç Boyası Nasıl Kullanılır, Son Kullanma Tarihi Olur mu?

Saç boyası kullanımı hakkında bilgi sahibi olarak saçlarınızı daha doğru teknikle boyayabilirsiniz. Saç boyası sayesinde saçlarınızı istediğiniz renge boyayabilir ve tarzınızı ortaya çıkarabilirsiniz. Profesyonel kişilerden yardım alarak saçlarınızı boyatabileceğiniz gibi kolay bir şekilde evde kendiniz boyayabilirsiniz. Evde saç boyama işlemi düşünüldüğü kadar zor değildir. Koyu renkli saçların açık renklere boyanması zor olsa da doğru uygulamalar sayesinde istediğiniz renge sahip olabilirsiniz.

Saç Boyası Yapma Adımları

Saç boyamadan önce nasıl boya yapıldığı ile ilgili bilgi sahibi olunması gerekir. Sahip olunan saç rengi ile elde edilmek istenilen saç rengine karar verilmesi gerekir. Adımları sırası ile takip ederek kısa sürede saçlarınızı kusursuz bir şekilde boyayabilirsiniz.

apply hair dye by your own

Koyu renkli saçlara sahip olan kişiler, açık renkler elde etmek için ilk olarak açma işlemi uygulamalıdır. Açma işlemi sırasında oldukça dikkatli olunması gerekir. Açıcı ve boya kullanmadan önce cildin üzerinde küçük bir bölgede alerji testi yapılması gerekir. Kaliteli boyalar tercih edilmesi hem saç hem de cilt sağlığı için önemlidir. Saçların zarar görmesine neden olacak içeriklere sahip boyalardan uzak durulması gerekir. Saç boyama işlemi için adımlar, sırası ile takip edilebilir.

Boyanın Hazırlanması

Saçı boyamak istediğiniz renge karar verdikten sonra saç miktarına göre boyaların temin edilmesi gerekir. Uzun ve gür saçlara sahip kişiler, boyama işlemi için bir kutudan fazla boyaya ihtiyaç duyabilir. Kutu içerisinden sıçan oksidan ve boyanın belirtilen ölçülerde bir kap içerisinde karıştırılması gerekir. Saç boyası kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken konulardan ilgi karışımı hazırlamaktır. Kişisel tercihlere göre az veya çok koymak istenilen sonucun alınmasını engelleyebilir. Kabın içinde yer alan boya pürüzsüz bir kıvama gelene kadar karıştırılmalıdır.

Saça Uygulanması

Hazırlanan boyayı saça uygulamadan önce saçın taranması faydalı olabilir. Saçı nazik bir şekilde taradıktan sonra parçalara ayırmak kişisel olarak yapılan boya işlemlerinde kolaylık sağlar. Saçı parçalara ayırarak her yerine eşit miktarda boya sürüldüğüne emin olunabilir.

Boya fırçası ile saçın dibinden başlayarak uçlara doğru işlem tamamlanır. Boyanın tamamı saça sürüldükten sonra saçı bir kere daha taramak tercih edilebilir. Saçın ön kısmında boyama yaparken, saçları sağdan sola veya soldan sağa doğru birbirinin üzerine yatırmak saçın her iki yüzünün de boyanmasını sağlar.

Bekleme

Boyama işlemi tamamlandıktan sonra sabırlı olunması gerekir. Boya markalarına ve içeriklerine göre bekleme süreleri farklılık gösterebilir. 35 ile 45 dakika arasında belirtilen süreler boyunca boyayı saçta tutmak önemlidir. Bekleme süresinden önce saçı durulmak, istenilen verimin alınmasının önüne geçer.

saclarda degisiklik yapma 1

Boyama işlemi sırasında saç boyası kullanımı için tercih edilen markanın tavsiyeleri dikkate alınmalıdır. Zaman içinde gelişen kozmetik sektörü sayesinde birçok saç boyasının içinde kimyasal maddeler azaltılmıştır. Saçın zarar görmesine neden olacak maddeler en aza indirildiği için endişe duymadan belirtilen süre boyunca beklenebilir.

Durulama

Bekleme süresinin sonuna gelindiği zaman saçın iyi bir şekilde durulanması gerekir. Saçta bulunan boyanın su ile akıtılması önemlidir. Saçta boya kalmayana kadar sadece su ile durulama yapılır. Saçın boyadan arındığını anlamak için saçtan akan suyun rengine bakılabilir. Duru su akmaya başladığı zaman klasik duş rutinlerinizi uygulayabilirsiniz. Şampuan ve krem uygulamaları ardından saçı kurutarak istenilen renge ulaşılabilir. Durulama aşamasında boyanın içinden çıkan saç bakım maskesi ya da kremi kullanılabilir. Kişisel olarak kullanılan bakım ürünleri de tercih edilebilir.

adobestock 116240455 scaled

Bakım

Saçını boyayan kişilerin, saçları için özel bakım rutinleri oluşturması gerekebilir. Her ne kadar temizlenmiş içeriklere sahip olsalar da saçın doğal yapısının bozulmasına neden olur. Saçın parlak ve sağlıklı görünmesi için bakım yapmayı ihmal etmemek gerekir. Yeni boyanmış saçların bakıma ihtiyacı daha fazla olabilir. İlk yıkamadan itibaren saç için uygun bakım ürünleri tercih edilebilir. Saç boyası kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğer ise bakımdır.

Saç Boyasında Son Kullanma Tarihi Var mıdır?

Birçok kozmetik üründe olduğu gibi saç boyalarında da son kullanma tarihi bulunur. Saç boyası satın almadan önce kutusunda yer alan son kullanma tarihine göz atılmalıdır. Son kullanma tarihi geçmiş olan boyaları kullanmaktan kaçınmak gerekir. Saç ve cilde ciddi zararlar verebilir. Saç boyası kullanımı öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler sayesinde çok daha doğru ve sağlıklı bir şekilde saçlarınızın rengini değiştirebilir ya da tazeleyebilirsiniz.

Rate this post

Yorum yapın