Sorunsuz Düğün Nasıl Yapılır?

Düğün öncesinde yapılacaklar belirli bir sistemle hazırlandığında süreç daha rahat kusursuz ilerleyebilir. Özellikle kaygı ve stresin sebep olabileceği karmaşıklık göz önünde bulundurularak öncesinde belirli bir plan oluşturmak ve bu plana uyum sağlayabilmek önemlidir.

Düğün Öncesi Zaman Planlaması İçin Yapılması Gerekenler

Düğün öncesi hazırlığı en az 6-7 ay kala başlatılmaya müsaittir. Bu süreçte daha geç hareket etmek işlerin aksamasına ve uygun randevu günü ve saatinin bulunmamasına neden olabilir. Her ay düğün anı yaklaştıkça buna yönelik faaliyetlerde daha da hızlandırılır. Düğüne yaklaşık 5 ay kala yapılmaya başlanan bu plan listesinde ilk sırada; hangi gün ve saat düğünün yapılacağı yazılmalıdır. Buna göre bir kronolojik sıra oluşturulur. Farklı fikirler muhakkak ki bu süreçte daha iyi bir organizasyon yapabilmeyi destekleyecektir. Ve bu sayede istenen zaman oluşturulabilecek ve yapılacaklar listesine ayrılması gereken süre rahatlıkla yetecektir.

LVH5

  • Nasıl bir düğün olunması gerektiği ilk karar verilmesi gereken şeydir. Buna göre düğün organizasyonunun yapılacağı mekan belirlenir.
  • Yapılacak düğünün konsepti ikinci sırada yer alır. Bu kullanılacak aksesuarların oluşmasına da katkı sunan bir aşamadır.
  • Düğün günü öncesi ve sonrasında tüm anı belgeleyen ve yıllar sonra tekrar o gün hatırlamayı sağlayacak fotoğrafların oluşabilmesi için iyi bir fotoğrafçı ile anlaşma yapılmalıdır. Bu sebeple bir piyasa araştırması yapılarak gerekirse 1-2 gün bu konu üzerine yoğunlaşılabilir.
  • Düğün yerinin belirlenmesi aşaması yapılacak düğünün şekli belirlendikten sonraki süreci içerir. Bu bulunulan yere yakın konumda bulunan organizasyon alanlarının tek tek ziyaret edilmesi ile gerçekleşir. Belki birkaç haftayı bulabilecek ve sonrasında netleşecek olan bu fikir de acele etmek önemlidir.
  • Özellikle düğün mevsiminde istenen düğün mekanına bulabilmek zor olabilir. Randevu zamanlarını kaçırmamak ve doluluktan kaynaklı olarak oluşan istenmeyen bu durum yapılan planın aksamasına sebep olabilir.

Organizasyon Firmasının Önemi Nedir?

Evlenecek olan çiftlerin bu mutlu gününü herkese duyuracağı yer düğünün yapılacağı davet alanıdır. Bu alanın belirlenmesi, tüm şartların sağlanması, davetlilerle ilgilenilmesi ve davetiyelerin bastırılması belirli bir süreci içerir. Düğün organizasyonu tertip edilmesi oldukça vakit alacak bir aşamadır. Bu aşamaya gelene kadar pek çok aşama çiftlerin ilgilenmesi gereken konular arasında olur. Süreçte iyi bir vakit ayrılamadığın da istenen performansın elde edilemeyeceği de bilinir. Düğün gününde tercih edilen düğün salonunda yapılacak olan organizasyonlar ve davetlilerin karşılanması gibi konular kaliteli ve işinde uzman bir organizasyon firması ile yapıldığında her şey daha kolay hale gelecektir.

180404 wedding day financial fea

Düğün Pastası Nasıl Olmalı?

Düğün pastası, çiftin tercihlerine ve düğün temasına bağlı olarak farklı şekillerde tasarlanabilir. Ancak genellikle birkaç temel unsura dikkat edilir. İlk olarak, pastanın boyutu çiftin davetli sayısına göre belirlenir. Genellikle 3 ila 5 katmanlı bir pasta tercih edilir. Pastanın lezzeti de çok önemlidir. Çiftin sevdiği bir lezzet veya düğün temasına uygun bir tat seçilebilir. Sadece üst katlarda farklı bir lezzet denenebilir. Pastanın görünümü de önemlidir. Düz beyaz bir pasta sade ve zarif bir seçim olabilirken, daha renkli ve canlı bir tema için pastada diğer renkler de kullanılabilir. Çiçekler, kurdeleler gibi süslemeler ile pastaya romantik bir hava katabilirsiniz.

Pastanın kesimi de önemli bir detaydır. Geleneksel olarak, çift birlikte pastayı keser ve birbirlerine yedirir. Bu anı ölümsüzleştirmek için pastanın nasıl kesileceği önceden planlanabilir.

family home wedding photography

Doğru Bütçe Belirlemesi Nasıl Yapılır?

Düğün öncesinde hazırlıklar hem yorucu hem de tatlı bir telaşı içerir. Süreçte tüm planlamalar yapılırken bütçeye uygunluğu en önemli noktadır. Eğer gerekli bütçe sağlanamayacaksa şişirilmiş ve abartılmış bir plan listesinin pek de anlamı olmayacaktır. Bu hem kişinin gerçekleştirmeyeceği şeylere boşuna vakit harcaması demek olmaktadır. Zaman kaybının önüne geçebilmek ve yalnızca olabilecek organizasyonlara yönelebilmek burada önemlidir. Bu sebeple planlama yaparken öncesinde var olan bütçe ortaya konmalıdır.

Bütçe üzerinden bir planlama yapmak her zaman için zamandan tasarruf edebilmeyi ve süreci daha verimli hale getirebilmeyi sağlar. Bu oluşan kaygının azalmasına da etki edecektir. Planlamada yazan ve gerçekleştirilemeyen her bir aşama zihinsel olarak kişide kaygıya ve strese sebep olacaktır. Bu aslında farkında olmadan yapılmasa da olabilecek olan şeylerin de stresinin kişide oluşmasına neden olur. Gereksiz harcamaların önüne geçebilmek, tutarlı ve yerinde bir düğün organizasyonu gerçekleştirebilmek için öncesinde bütçe planlaması yapmak bu sebeple önemlidir.

 

 

Rate this post

Yorum yapın