Yüzmenin Faydaları Neler?

Yüzmenin sağlık açısından birçok faydası vardır ve özellikle kas ve kemik sağlığına yönelik yararları bulunmaktadır. Düzenli olarak yapılan yüzme, küçük yaşlardan itibaren kemik gelişimini destekleyerek daha sağlıklı kemik dokusunun oluşumuna katkı sağlar. İleriye dönük olarak vücut yapısının daha esnek ve sağlam olmasında büyük faydası da bulunur.

Çocukluk Döneminde Yüzmenin Etkisi

Çocukluk döneminde yapılan yüzme davranışı hem fiziksel hem de ruhsal pek çok kazanım sağlar. İnsanın anatomik olarak tüm vücut kaslarının çalıştırılmasında en çok etki eden sporun yüzme olduğu kanıtlanmıştır. Yüzme sırasında kişi doğru nefes alışverişi sağlayarak kalp ve ritim bozukluklarını giderebilir. Solunum yolu ile ilgili sıkıntı çeken kişilerin akciğer kapasiteleri arttırılarak daha doğru oksijen alınımı sağlandığı için temiz kanın oluşumunu desteklemektedir. Ruhsal olarak kişiyi motive eden, serinlik veren, kötü düşüncelerden uzaklaştıran bir spordur. Yüzme sporu esasında hayatın daha düzenli ve aktif hale gelmesini de sağlar. Çeşitli alanlarda bu spor dalı ile ilgili ulusal ve uluslararası çapta yarışmalar düzenlenmektedir. İnsan sağlığına faydalı ve yarayışlı spor dalları arasında yer alır.

yzuma

Yüzme Öğrenmeye Nasıl Başlamalı?

Yüzme öğrenmeye başlamak için ilk olarak güvenli bir yüzme havuzu veya deniz gibi uygun bir su kaynağı bulmanız gerekir. Daha sonra yüzme ekipmanlarınızı hazırlayın. Bu ekipmanlar arasında mayo, gözlük, burun klipsi ve kulaklık gibi malzemeler yer alabilir.

Yüzme öğrenirken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri de doğru nefes alma teknikleridir. Yüzme sırasında nefesinizi tutmak yerine, yüzünüzü sudan çıkararak ya da yan tarafa doğru çevirerek nefes almalısınız. Yüzme öğrenmeye başlamadan önce suya alışmak için suyun içinde hareket etmeyi deneyebilirsiniz. Ayaklarınızı hareket ettirerek kendinizi suyun üzerinde tutabilirsiniz veya kollarınızı suyun altından yukarı doğru hareket ettirebilirsiniz.

Yüzme öğrenmek için birçok farklı yöntem vardır. Bazı insanlar yüzme eğitmenleriyle çalışmayı tercih ederken, diğerleri videolar izleyerek veya kitaplar okuyarak yüzme tekniklerini öğrenmeyi tercih ederler. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, sabırlı olun ve adım adım ilerlemeye çalışın. Yavaş yavaş yüzme tekniklerini geliştirdikçe daha fazla keyif alacaksınız ve daha iyi bir yüzücü olacaksınız.

iStock 465383082

Yüzmenin Vücut Sağlığına Etkisi

Yüzmenin sağlığa etkisi küçük yaştan itibaren kendini gösterir. Yapılan yüzme sporunun özellikle ergenlik dönemi ile beraber vücudun gösterdiği farklılık ve gelişimsel süreçteki kemik yapısı daha olumlu olarak etkilendiği ortaya çıkarılmıştır. Uzmanların özellikle söylediği ve önerdiği yüzme sporu kişinin gündelik hayatta yapabileceği pek çok egzersizin aynı anda yapılabilmesini sağlar. Tüm vücudu çalıştırdığı için aktif yaşantısı bulunmayan, sürekli tek bir pozisyonda yaşamını sürdürmeye çalışan kişilerin vücutlarında oluşabilecek çeşitli bel ve boyun ağrılarının tedavi edilmesinde kullanılan bir spor dalıdır. Bütün vücudun aktif kalması sağlandığı için oluşabilecek iç ve dış hastalıklara karşı önlem alınmış olunur. Tüm bu faydalar ancak düzenli olarak yapılan bir yüzme egzersizi programı ile mümkündür.

shutterstock 368883503

Yüzmenin Gelişimde Yararları

Yüzmenin yararları vücut gelişimini bütün olarak etkilediği için faydaları da o denli büyüktür. Her insanın vücudunda belirli bir kemik kütle yapısı bulunur. Bu kütle geliştirildiğini de ve artırıldığında eklem ve kas ağrıları azalacak vücut dinginliğini koruyarak yenilenebilecektir. Yüzme egzersizi için yapılan araştırmalar doğrultusunda kişinin omurga yapısını destekleyen bir spor olduğu, kemik kütlesini artırdığı tespit edilmiştir. İlerleyen yaşlarda görülen eklem ve kas ağrıları ve bundan kaynaklı olarak oluşan bel ve boyun fıtığı gibi ağır çaplı vücut hastalıkları düzenli olarak yapılan yüzme sporuyla önlenebilir ve rahatlıkla giderilebilir.

Bilimsel olarak yapılan araştırmalar düzenli olarak yapılan yüzme sporunun bebeklikten itibaren oluşmaya başlayan akciğer solunum kapasitesini geliştirdiğini ve zamanla arttırdığını ortaya koymuştur.

Gündelik hayatımızda eylemleri yerine getirebilmek için yeterli oksijene sahip olunması gerekir. Kişinin huzurlu ve mutlu hissedebilmesi stres hormonlarını uzaklaştırabilmesi ve rahatlıkla uyuyabilmesi için de oksijen önemlidir. Harcanan oksijenin daha rahat ve temizlenmiş bir şekilde derinden vücuda alınabilmesi, ciğer kapasitesinin oranı ile ilgilidir. Yüzme sporu bu oranı arttırarak daha rahat bir nefes alışveriş imkanı sunar. Geç yaşlarda oluşum gösteren fakat günümüzde daha çok çocuk yaştaki bireylerin de yakalanabildiği diyabet, kolesterol ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların önlendiği çeşitli kalp ve damar tıkanıklıklarına iyi geldiği de tespit edilmiştir. Moral ve motivasyonu yükselten bir yapısı bulunan yüzme sporu kilo vermek isteyen kişilerin kullanabileceği ideal ve faydalı bir spor dalıdır.

 

 

Rate this post

Yorum yapın