Altın Hesabı Nedir, Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak pek çok kişi tarafından sıkça tercih edilen mevduat ürünleri arasında yer alır. Birikimleri değerlendirmek için birçok farklı yatırım aracı tercih edilebilir. Birikimleri herhangi bir şekilde dönüştürmemek, paranın değer kaybetmesine yol açar. Yatırımlarını altında değerlendirmek isteyenler, altın hesaplarını vadeli veya vadesiz olarak açabilir.

Altın Hesabı Nedir?

Yatırım sahipleri tarafından sıkça tercih edilen altın hesabı özellikle Türkiye’de yoğun ilgi görür. Birikimlerini altın hesabında değerlendirmek isteyenler, altınlarını bankaya yatırabilir veya bankadan altın satın alabilir. Yoğun ilgi gören mevduat türleri arasında yer alan altın hesapları, çeyrek ya da gram gibi altın türlerinin bankalara yatırılması ile oluşturulur. Altın yatırmak yerine, anlık ve güncel kur değerlerine göre eşit miktarlarda para karşılığında açılabilir. Altın hesabını vadeli ya da vadesiz olarak açmak mümkündür.

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Vadeli altın hesabı tercih edenler, seçtikleri vade süresince altın birikimlerinin belirli bir faiz oranı üzerinden kazanç sağlar. Vadeli mevduat türü olarak altın hesabı açarken tercih edilebilecek seçeneklerden biridir. Vadeli hesap açtırmak isteyenler, güncel faiz oranlarıyla hesaplarını açabilir. Birikimleri değerlendirmek için faiz oranlarından faydalanılabilir.

Vadesiz Altın Hesabı Nedir?

Vadesiz altın hesabı açmak güvenli bir şekilde birikimleri değerlendirebileceğiniz seçeneklerden biridir. En az 1 Türk Lirası karşılığında gram altın birikimleri yapılabilecek vadesiz mevduat türüdür. Vadesiz altın hesapları sayesinde altınlarınızı fiziki olarak evinizde tutmak zorunda kalmadan daha güvenli bir şekilde tercih edilebilir. Vadesiz altın hesaplarında aynı zamanda gram altın alış ve satışlarını TL ya da USD hesapları aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Hesapta tutulan altın birikimleri, istenildiği zaman güncel kur fiyatları üzerinden alım ve satım yapılabilir.

Altın Hesabı Ne İşe Yarar?

Altın hesabı sayesinde işçilik maliyeti olmadan paranızı değerlendirme imkanı sunar. Gramajı az olan, düşük ayarları ya da eski tarihli altınları satın alma gibi riskli durumları ortadan kaldırmak için oldukça avantajlı hesaplardır. Aynı zamanda altınları fiziki olarak saklamak çalınma gibi tehlikelere de yol açabilir. Tüm risklerden uzak durmak için altın hesabı açmak oldukça faydalıdır. Çalınma riskinin olmadığı gram bazında altınların alım ve satımlarının yapılabildiği hesaplardır. Altın birikimleri vadeli ve vadesiz şekilde değerlendirilebilir.

hsbc altin 1

Altın Hesabının Özellikleri Nedir?

Altın hesabı açmak mevduat hesaplarının çeşitli özelliklerinden faydalanma imkanı sunar. Temel olarak altınların güvenli bir şekilde saklanmasını sağlayan hesaplardır. Gram bazından altın alınmasını sağlayan vadesiz ya da vadeli hesaplar olarak tercih edilebilir. Döviz alım ve satımlarına benzer şekilde altın üzerinden işlem yapılabilir.

Söz konusu kur değerleri 1 gram altın içindir. Vadesiz hesaplarda en az 1 TL karşılığında gram bazında altın işlemleri yapılabilir. Bankaların online işlem imkanları sayesinde günün her saatinde altın hesapları üzerinden işlem yapılmasına imkan sunar. Altın hesaplarında işlem yapmak için banka veya kredi kartlarına tanımlı işlem emirleri verilebilir. Hızlı ve güvenli bir şekilde alım ve satım imkanı sunan hesaplar sayesinde altınlarınızı güvenli bir şekilde saklayabilir ve birikim elde edebilirsiniz.

gold investment main

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Birikimlerini değerlendirmek isteyenler altın hesabı açmak için bankalardan yardım alabilir. Devlet ve özel bankaların sundukları hizmetlerden faydalanarak altın hesaplarına sahip olunabilir. Bankaların mobil veya internet bankacılık şubelerinden başvuru yapılabilir. Doğrudan bankanın şubesine giderek de altın hesabı başvurusunda bulunulabilir.

Başvuru sırasında vadeli ya da vadesiz hesap isteğinizi belirtebilirsiniz. Bankalar, müşterileri için farklı avantajlı fırsatlar sunabilir. Başvuru yapmadan önce bilgi almak çok daha faydalı olabilir. Bireysel bankacılık hizmetleri sayesinde altın hesapları üzerinden 7 gün 24 saat işlem yapmak da mümkün hale gelir. Alım ve satım işlemleri için ATM’lerde tercih edilebilir.

Altın Hesabının Avantajları

Hesapların sahip oldukları avantajlar sayesinde oldukça ilgi görür. Altın hesabı açmak isteyen birikim sahipleri, hesapların avantajlarına göz atarak doğru kararlar verebilir. Altın hesabının avantajları şu şekilde sıralanabilir;

  • Altınların çalınma riski yoktur.
  • Altının düşük ayarlı, eski tarihli ve gramajının az olması gibi riskleri ortadan kaldırır.
  • İşçilik maliyeti ödenmesine gerek kalmaz.
  • En az 1 TL sayesinde gram altın alınabilir veya satılabilir.
  • İnternet ve mobil bankacılık sayesinde 24 saat işlem yapılabilir.

 

Rate this post

Yorum yapın