Yeni Başlayanlar İçin Hisse Senedi Piyasasına Nasıl Yatırım Yapılır?

Hisse senedi piyasasına yatırım yapmak isteyen kişiler nasıl yatırım yapacağını araştırmaya koyulurlar. Hisse senetleri borsa içerisinde yer alan yatırım fonlarıdır. Bu fonları yatırım yapan kişiler yapacakları doğru hamleler ile yüksek kazançlar elde edebilirler.

Hisse Senedi Yatırımı Yapacağınız Şirketlere Dikkat Edin

Hisse senedi piyasasına yatırım yapmak isteyen kişiler yatırım yapmadan önce bazı kritik noktaları bilmelidirler. Uzmanlara göre yatırım yapmaya ilk defa başlayacak iseniz farklı hisse senetleri almaktan uzak durmalısınız. Hisse senedi almak için yapmanız gereken ilk şey hisse senedini alacağınız şirketi araştırma konmalıdır. Öyle ki Aşina olduğunuz alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin hisse senetlerini almak sizin için daha doğru bir tercih olacaktır. Ayrıca bilinirliği olan şirketlerden hisse senedi almak daha güvenli bir yoldur. Borsada kendini kanıtlamış olan şirketler birçok yatırımcıyı kendilerine çekerler. Bu şirketlere yatırım yapmak daha önce hiç bilmediğiniz bir şirkete yatırım yapmaktan daha mantıklı bir harekettir. Yatırım yapacağınız şirketin son günlerde yaşadığı gelişmeleri dikkat etmenizde de fayda vardır. Şirketin mali zorluk çekmesi gibi durumlar yapmış olduğunuz yatırımdan zarar etmenize neden olabilir. Bu nedenle hisse senedi alacağınız şirketlerin ne kadar gelir ve ne kadar giderleri olduğunu araştırmanızda fayda vardır.

httpprod upp image read.ft .com6f

Alacağınız Hisse Senedini Değerini Takip Edin

Hisse senedi piyasasına yatırım yapmak isteyen bir kişiyseniz yatırım yapacağınız hissenin değerini araştırmanız gerekir. Genelde hisse senedi almak isteyen kişiler değeri düşük hisse senetlerine yönelirler. Değeri düşük bir hisse senedine yöneliyor iseniz bu hisse senedinin size ne kadar kar ettireceğini iyi hesaplamanız gerekir. Uzun zamandır piyasada olan şirketlerin piyasaya hızlı giren şirketlere göre daha uygun fiyatlı hisse senetleri olabilir. Bu noktada hangi şirketten alacağınız hisse senedinin sizi daha fazla kar ettireceğini iyice hesaplamanız gerekir. Sektörde hızla yükselen şirketini hisse senedinin getireceği kar ile, uzun zamandır sektörde olan şirketin getireceği karı karşılaştırma yolunda gidebilirsiniz. Bu karşılaştırma neticesinde size daha fazla kar ettirecek olan hisse senedini seçebilirsiniz.

Şirketin Finansal Durumunu İnceleyin

Hisse senedi piyasasına yatırım yapmak isteyen kişiler yatırım yapmak istedikleri şirketin finansal durumunu incelemelidirler. Yatırım yapmak istediğiniz şirketin aylık ve yıllık finansal durumunu incelemeniz yatırım yapacağınız şirket seçmenizde size kolaylık sağlayacaktır. Şirketin finansal bilançosunu sadece aylık olarak incelememiz gerekir. Hisse senedi alacağınız şirketin bu zamana kadar ne kadar kar getirdiğini ve finansal anlamda istikrarlı olup olmadığını da kontrol etmelisiniz.

Finansal bilançosunu incelediğiniz firmanın ne kadar borcu olduğu da yatırım yapacak kişileri ilgilendirmektedir. İlk defa hisse senedi yatıyorum yapacak iseniz çok fazla borcu olan şirketlerden uzak durmanızda fayda vardır. Borçlanması fazla olan şirketler hisse senetlerinde dalgalı bir seyir izleyecektir. Şirket borçlarını ödemeye odaklandığı için elde edilecek kar öncelikle borçları aktarılacaktır. Bu nedenle hisse senedi alırken yüksek borcu olmayan şirketleri tercih etmekte fayda vardır. Hisse senedi almak istediğiniz şirketin borcunu diğer şirketler ile karşılaştırabilirsiniz. Bu karşılaştırma sonucunda şirketin borcunun yüksek olup olmadığını kolayca karar verebilirsiniz.

Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hisse senedi piyasasına yatırım yapmak istiyorsanız yapmanız gerekenler kadar yapmamanız gerekenleri de bilmelisiniz. Yatırım yaparken neleri yapmamanız gerektiğini bildiğiniz takdirde daha karlı Bir hisse senedi alımı gerçekleştirebilirsiniz. Hisse senedi alırken yapmamanız gerekenler şöyle açıklanabilir:

 • Hisse senedi fiyatında gerçekleşen düşüşleri değerlendirmek için acele etmeyin. Bir hisse senedinin değerinin düşmesi bu hisse senedinin iyi bir yatırım aracı olduğu anlamına gelmemektedir
 • Hisse senedi alanında tahmin ve analiz yapan kişileri dinlemelisiniz. Ancak bu kişilerin görüşlerine ilk olarak kendi fikirlerinize de sahip olmalısınız
 • Hisse senedi alımı yaparken analiz yapabilecek seviyede borsa bilgisine sahip olmalısınız
 • Alacağınız hisse senedinde meydana gelebilecek düşüşlere hazırlıklı olmalısınız. Düşüş veya Yükseliş durumlarında ani kararlar vermemelisiniz
 • Almış olduğunuz hisse senedini ne zaman satacağınıza karar vermelisiniz
 • Hisse senedi alım ve satım işlemlerini belli bir plan çerçevesinde gerçekleştirmelisiniz

1x 1

Yatırım Yaparken Yapmanız Gerekenler

Hisse senedi piyasasına yatırım yapmak için bu alandaki gelişmeleri iyi takip etmek gerekmektedir. Hisse senedi alırken bilmeniz gereken bazı durumlar vardır. Hisse senedi alırken bilmeniz gerekenler şöyle açıklanabilir:

 • Uzmanların ve analizlerin görüşlerine dikkatle takip edin
 • Alım yaparken acele etmeyin ve borsa açılır açılmaz yatırım yapmayın
 • Aldığınız hisseleri yüksek kar ettiğiniz zaman satmaya çalışın
 • Yatırım yapacağınız şirketin faaliyet gösterdiği sektörü takip edin
 • Şirketin faaliyet gösterdiği sektörde batma riskinin olup olmadığını takip edin
 • Etrafınızdaki kişilerin görüşlerini çok fazla dinlemeyin
 • İşlem hacminin yüksek olduğu şirketlere yatırım yapmaya çalışın

 

Rate this post

“Yeni Başlayanlar İçin Hisse Senedi Piyasasına Nasıl Yatırım Yapılır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın