Alo Kelimesi Nereden Gelmiştir?

Alo kelimesinin geldiği yer Fransızca olarak belirlenmiştir. Fransızcadan yayılan ve günümüzde nerede ise tüm dillere uyarlanmış bir kelimedir. Bu kelimenin kullanımı, yayılması ve ortaya çıkışı telefonun icadına dayanmaktadır. Alo kelimesi mucidi olan kişiden başlayarak dünya çapında etkili olması tarihi olarak da beklenmeyen bir durumdu. Ancak günümüzde neredeyse tüm ülkeler kendi dillerinde alo kelimesini kullanmaya devam etmektedir.

Alo Kelimesini Bulan Kişi Kimdir?

Telefon hitabını bulan kişi Alexander Graham Bell’dir. Telefon konuşmalarının gerçekleştirilmesi için giriş kelimesi, giriş hitabı olarak kabul edilen alo kelimesinin kökü Alexander Graham Bell’e aittir. Kelimenin ortaya çıkışında ve 100 yılı aşkın süredir kullanılmasında Alexander Graham Bell son derece önemli bir isim olarak kabul edilmektedir. Karşılama, telefon hitabı, telefonda karşılama ve selamlama gibi amaçlar doğrultusunda alo kelimesi tercih edilmektedir.

Alo Kelimesinin Kökeni Nedir?

Alo Kelimesinin Kökeni Nedir

Alo kelimesinin kökeni ve hikayesiyle ilgili birçok haber bulunmaktadır. Alo kelimesi telefonu icat eden Alexander Graham Bell’in kısaltması olduğu da düşünülmektedir. Tarihi kaynaklara göre Alexander Graham Bell tarafından önerildiği bilinen bu kelime günümüzde en yaygın kullanılan kelimelerden biridir.

Alo kelimesinin kökeni Fransızcaya dayanmaktadır. Telefon hitabı olarak bilinen alo kelimesi, Fransızcadan çıkarak dünya çapında yaygınlaşmıştır. İngilizce, Türkçe, Almanca, İspanyolca, Hollandaca, Rusça ve daha birçok dil, alo kelimesini kendine uyarlamıştır. Örnek vermek gerekirse diğer kullanımlar şu şekildedir:

 • Fransızcada “hallo” ve “allo”
 • İngilizcede “hello”
 • İtalyancada “pronto” ve “allo”
 • İspanyolcada “hola”
 • Almancada “hallo” ya da “allo”
 • Rusçada “alyo”

Bu kelimeler alo kelimesi olarak tercih edilmektedir. Türkçede ise doğrudan alo olarak telaffuz edilir. Alo kelimesinin tını ve telaffuz olarak daha farklı olduğu bölgelerden biri Japonya’dır. Japonya’da telefon açma hitabı olarak genellikle “moshi moshi” denilmektedir.

Alo Kelimesi Ne Zamandan Beri Kullanılıyor?

Alo kelimesinin kullanıldığı zaman ilk olarak 1877 yılıdır. Bu yılda Alexander Graham Bell tarafından yapılan çalışmalar sonucunda ilk kez “alo” denildiği bilinmektedir. Alexander Graham Bell’in kendisi tarafından önerilen bu kelime 1877 yılından beri hala kullanılmaktadır. Çok yönlü olması ve birçok farklı dilde de aktif olarak kullanılması nedeni ile 146 yıldır her telefon konuşması gerçekleştiren kişi tarafından organik olarak tercih edilmektedir. Farklı kaynaklara göre Alexander’ın değil Allessandra Lolita Oswaldo’nun kısaltması olarak kullanıldığı da bilinmektedir.

Alo Kelimesi Yerine Kullanılan Farklı Kelimeler Var Mı?

Alo yerine kullanılan kelimeler arasında farklı alternatifler vardır. Türkçede alo kelimesi yerine tercih edilen diğer alternatifler şu şekilde sıralanabilir:

 • Merhaba
 • Selam
 • Alo alo
 • Buyurun
 • Efendim

Bu kelimeler alo kelimesi yerine tercih edilse de büyük bir çoğunluk tarafından alo kelimesi hala tercih edilmektedir. Alo kelimesi kökeni, tarihi ve teknoloji ile olan iç içe oluşu nedeni ile her dile uyarlanabilen bir kelime olarak bilinmektedir.

Rate this post

Yorum yapın