Çini Sanatı Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Çini üretimi geleneksel olarak bir sanat üretimi olarak kabul edilir. Seramik üzerine yapılan çalışmalardan elde edilmesi nedeni ile son derece titiz bir işçilik ister. Seramiğe şekil ve desen verilmesi çini sanat olarak kabul edilmektedir. Tarihin önemli dönemlerinde çini sanatından bahsetmek mümkündür. Çini sanatının zaman içerisinde hem geleneksel hem de yeni nesil yöntemler ile üretilebilir hale gelmiştir. Çini sanatı farklı coğrafyalarda ve kültürlerde önemini korumaktadır.

Çini Sanatı Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Çini sanatının ortaya çıkışı M. Ö. 8. Yüzyıla tarihlendirilmektedir. Yapılan arkeolojik ve sanat tarihi araştırmalarının ardından çini sanatının bu tarihlerde başladığı düşünülmektedir. Çini sanatının kökleri hem farklı coğrafyalarda hem de tarihin farklı dönemlerinde görülmektedir.

Bu sebep ile de ortaya çıkışının da uzun bir tarihe sahip olmasına bağlı olarak dünya çapında etkili olduğunu söylenebilir. Çini sanatı ilk olarak Çin’de başlamış bir üretim alanı olarak karşılaşılır. Daha sonra ise Tang Hanedanlığı ve Song Hanedanlığının da etkisi ile dünya çapında yayılmıştır.

Çini Sanatı Nerelerde Kullanılır?

Çini Sanatı Nerelerde Kullanılır

Çini sanatının kullanıldığı yerler arasında birçok sektör ve alan ile karşılaşılır. Çini sanatının kullanıldığı yerler şu şekildedir:

 • Ev içi dekorasyon için tercih edilir.
 • Mimari yapılarda iç ve dış süsleme, dekorasyon gibi amaçlar için kullanılır. Tarihi yapılarda sık sık görülür.
 • Mücevherler için en çok tercih edilen geleneksel malzemedir.
 • Sanat eseri olarak yapılır ya da sanat eserlerine eşlikçi olarak tercih edilir.
 • Süsleme ve saklama ürünleri için kullanılır.
 • Turizm için tercih edilen üretimlerden biridir.

Çini Sanatı Nasıl Yapılır?

Çini sanatının yapılışı için izlenmesi gereken aşamalar vardır. Çini yapmak isteyenlerin mutlaka gerekli ekipmanlara sahip olması gerekir. Çini sanatının yapılışı esnasında izlenen adımlar şunları içerir:

 • Çini Hazırlığı: Kil gibi seramik malzemeleri, boyalar ve diğer malzemeler bir yerde toplanır ve düzenlenir. Malzeme ve ekipman hazırlığının ardından sonraki aşamaya geçilir.
 • Şekil Verme: Bu aşamada malzemeler kullanılarak çini için belirlenen şekil verme süreci başlatılır. Yapılacak olan ürünün taslağı ya da çizimi var ise şekil verirken bu bilgilerden yararlanılır.
 • Kurulama: Şekil verme tamamlandıktan sonra kilin kuruması için süre verilir. Doğal yöntemler ya da farklı seçenekler ile kurutulmaları mümkündür. Kurulama süreci bir günden daha fazla sürmektedir.
 • Fırın ve Boyama: Kuruyan seramik fırına verilir ve ardından renk için boyama yapılır. Boyamanın ardından ise boyanın tutabilmesi için yeniden fırınlanması gerekir.

Bu aşamalar takip edilerek çini sanatı yapılabilmektedir. Ancak boyama, glazer uygulama, fırınlama gibi aşamalar profesyonel aşamalardır.

Kimler Çini Yapabilir?

Kimler Çini Yapabilir

Çini yapanlar çini sanatçısı ya da seramik sanatçısı gibi isimler ile de bilinmektedir. Profesyonel olarak çalışan birçok kişi seramik ustası ismi ile de anılır. Çini yapımı için gerekli olan malzeme, ekipman, deneyim ve bilgiye sahip kişiler çini yapabilir. Bu noktada yaş ve cinsiyet gibi ayrımlar bulunmamaktadır.

Ancak kişilerin yetkinliklerini geliştirmeleri ve tüm ekipman ve malzemelere sahip olmaları için belirli bir süre geçmesi gerekir. Bu durum tüm sanatsal üretimler için geçerli olmakta ve bu sebep ile de birçok sanatçı genç ve yetişkin gibi sınıflamalara dahil olmaktadır. Çini yapan kişiler profesyonel olarak bu işi gerçekleştirebilecekleri gibi sadece hobi seviyesinde de tutabilir.

Çini Sanatı Dünyada En Çok Hangi Bölgede Yapılır?

Çini sanatının en çok yapıldığı yer Çin’dir. Hem üretimin başladığı coğrafya olması hem de kültürel olarak bu üretime değer vermeleri nedeni ile Çin ilk sırada yer alır. Farklı ülkeler farklı çini özellikleri ile dikkat çeker. Örneğin Hollanda Delfware ile; Türkiye’de İznik çinileri ile ün kazanmıştır. Çin’den sonra en çok çini sanatı üretimi yapılan yerler şu şekilde sıralanabilir:

 • İran (mavi beyaz çiniler)
 • Türkiye (İznik çinileri)
 • İspanya (Sevilla çinileri)
 • Hollanda (Delfware çinileri)

Bu ülkelerde özel seramik üretim merkezleri ve atölyeleri vardır. Kil gibi malzemelere ulaşmak daha kolaydır ve bu sebep ile de özellikle bu 5 ülke kapasite ve yeterlilikleri ile öne çıkar. Dünya merkezi haline gelen bu beş ülkede farklı sanatçılar ve üreticiler vardır. Üreticiler büyük ölçekli olabileceği gibi küçük ölçekli çini sanatı işletmeleri ile karşılaşılması da mümkündür.

Ayrıca Bakınız: Camcılık Sanatı Nedir, Nerede Kullanılır?

Rate this post

“Çini Sanatı Nedir, Nerelerde Kullanılır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın