Etkili Diş Ağrısı Kesme Yöntemleri

Diş ağrısı kesme yöntemleri sayesinde evde bulunan malzemeler sayesinde dişte meydana gelen ağrılar kesilebilir. Dişte meydana gelen sorunların ardından diş ağrısı oluşabilir. Dişin çevresinde, içinde, çenede ve yüzük bazı noktalarında diş ağrısının etkileri görülebilir. Rahatsız edici bir ağrı türü olarak diş ağrısını ortadan kaldırmak için birçok farklı yönteme başvurulabilir.

Tuzlu Su ile Ağız Çalkalamak

Diş ağrısı şikayetlerinde ilk olarak akla gelen yöntemlerden biri tuzlu sudur. Her evde bulunabilecek malzemeler ile kısa sürede hazırlanacak karışım ile ağız çalkalamak oldukça etkili bir sonuç verebilir. Diş ağrıları farklı sebeplerden dolayı oluşabilse de herhangi bir soruna yol açmadan yardımcı olabilecek bir yöntemdir. Yarım çay kaşığı kadar tuz ile ılık su karıştırılarak karışım elde edilir. Ağız çalkalama ve gargara sayesinde tuzun doğal dezenfektan özelliğinden faydalanılabilir.

0 pt4Nwme6941t6k1

Ağrı Kesici İçmek

Diş ağrısının şiddeti yüksek ise ağrı kesicilerden yardım alınabilir. İbuprofen ve parasetamol etkin maddesine sahip ağrı kesiciler tercih edilerek diş ağrısının azalması sağlanabilir. Reçetesiz olarak satılan ağrı kesiciler tercih ederek iltihaplanma gibi durumların yol açtığı ağrılar kısa süre içinde geçirilir. Belirtilen ilaçların sadece 16 yaşından büyük bireylerin kullanması önerilir. Ağrı kesiciler anlık olarak çözüm sunsa da apse, çürüme ve iltihap gibi sorunlar için doktordan yardım alınması gerekir.

Oksijenli Su ile Gargara

Oksijenli su kullanılarak iltihaplanma ve bakteriler ile savaşmak mümkün olabilir. Diş ağrısı kesme uygulamalarından biri de oksijenli su ile gargara yapmaktır. Hidrojen peroksit su ile karıştırılır ve gargara yapılır. Hazırlanan karışımın yutulmaması gerekir. Diş ağrısını hafifletecek yöntemlerden biridir.

Karanfil

Karanfil bitkisinin antiseptik özelliği bulunduğu için diş ağrısı şikayetlerinde oldukça etkili sonuçlar verebilir. Her evde bulunan karanfilden yardım alarak ağrıların hafifletilmesi mümkün olabilir. Karanfil ya da karanfil yağı kullanılarak ağrıyan bölge için uygulama yapılabilir.

Karanfil yapı kullanılacak ise bir damla yağ ile ılık suyu karıştırıp gargara yapılabilir. Yağı bir pamuğa damlatarak ağrıyan bölgeye koyulabilir ya da direkt ağrılı bölgeye damlatılabilir. Karanfil kullanılacak ise ağrıyan bölgeye direkt olarak karanfil koyulabilir. Karanfili çiğnemekte tercih edilebilecek yöntemlerden biridir.

best pain relief for toothache 1

Vanilya Özü

Vanilya özü, doğal bir iltihap giderici olarak diş ağrısı kesme uygulamalarında kullanılabilir. Vanilya özünü gün içinde birkaç kere ağrılı bölgeye uygulamak mümkündür. Doğrudan ağrılı bölgeye uygulayabilir ya da bir pamuktan yardım alınabilir. Ağrısı olan dişe vanilya özü uygulayarak kısa sürede ağrının azalması sağlanabilir.

Çay Poşeti

Çay poşeti ile ağrıyan dişlere çözüm bulunabilir. Ilık bir çay poşetini ağrıyan bölgenin üzerine koyarak beklemek oldukça faydalı sonuçlar verebilir. Bakterilerden kaynaklı ağrılar karşısında çay poşeti oldukça etkili olur. Nane çayı tercih ederek bakterileri yok etmek ve ağrının hafiflemesini sağlamak mümkündür. Çay poşeti uygulamasını çok sık uygulamaktan kaçınmak gerekir. Dişte lekelenmeye yol açara estetik açıdan sorunlar yaşanmasına neden olabilir.

Buz Kompresi

Vücudun farklı bölgelerinde ağrılar için tercih edilen buz kompresi diş ağrılarında da kullanılabilir. buz kompresi uygulayarak diş ağrısı kesme oldukça kolaydır. Ağrılı bölgeye buz uygulamak kan damarlarının daralmasına ve böylece ağrının azalmasına yol açar.

Doğrudan buzu ağrılı bölgeye temas ettirmekten kaçınılması gerekir. Herhangi bir beze sararak uygulama yapılması daha faydalı olur. 15 dakikalık periyotlar şeklinde ara vererek uygulama yapılabilir. Benzer bir şekilde buzlu suyu ağızda tutma yöntemi de kullanılabilir.

dis agrisina ne iyi gelir 1200x8 1

Kekik Yağı

Kekik yağı ile diş ağrısını evde bulunan malzemeler ile geçirmek mümkündür. Doğal bitki yağlarının faydalarından yardım alarak diş ağrısı azaltılabilir. Kekik yağını bir damla olacak şekilde suya damlatarak gargara yapılabilir. Kekik yağı gibi susam yağı da etkili sonuç verir.

Sarımsak

Antibakteriyel özelliğe sahip sarımsak, diş ağrısı için kesin çözümler sunabilir. Ağrı kesici olarak tercih edilebilecek sarımsak sayesinde diş ağrısı kesilebilir. Sarımsağı macun kıvamına gelecek şekilde ezerek ağrıyan bölgeye uygulamak tercih edilebilir. Ağızda direkt olarak sarımsak çiğnemek de etkili sonuç verebilir. Sarımsağa tuz ekleyerek hem keskin tadını kırmak hem de ağrıyı hafifletmesine yardımcı olmak için tercih edilebilir.

Başı Dik Tutmak

Diş ağrısı yaşarken dikkat edilebilecek konulardan biri de başı dik tutmaktır. Özellikle uyku sırasında uyuma pozisyonu düz olduğu zaman başa giden kan basıncı artar. Yastık gibi yükseltici eşyalar kullanılarak başı dik tutarak uyumak da diş ağrısı kesme konusunda yardımcı olabilir.

Rate this post

Yorum yapın