Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi deride bulunan saç köklerinin güçsüzleşmesi, bir süre sonra dökülmeye başlaması sebebiyle uygulanan işlemdir. Yaşanan dökülmelerin arttığı süreçte saçsızlığın meydana geldiği bölgelere saç ekimi işlemi uygulanır. Mikro cerrahi yöntemi adı verilen çeşitli uygulamalar sonrasında tedavi edilebilir bir işlemdir.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi problem yaşanan baştaki deri köklerinin saç üretme işlevini yitirmesinden kaynaklanır. Böyle bir durumda bir doktor yardımı ile tedavi sürecini başlatmak saç ektirme işlemidir. Sürekli olarak dökülme sorununun yaşandığı saçlara bitkisel süreçlerden geçirilerek gürleştirme ve saçın daha sık çıkmasını sağlayabilme ihtimali sunulabilir. Fakat saçın dışında derinin üzerindeki köklerde yaşanan sorun itibari ile bir hastalığa dönüşmüşse bunun için belirli bir tedavi yolu bulunur. Saç ekim işlemini yaptırabileceğiniz güvenilir hastanelerde yaşanılan kellik problemine de çözüm bulunmuş olur. Belirli seanslar eşliğinde gerçekleştirilen bu tedavi eğer yaptırılacaksa 25’li yaşlarından sonra gerçekleştirilmesi önerilmektedir.

trassiz sac ekimi

Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Edilecekler

Saç ekimi sonrasında dikkat edilecekler konusunda bazı hususlar bulunur. Bunlar hakkında kısaca şunlar söylenebilir:

  • Saç ekimi yapıldıktan sonra saçta dökülme gibi bir durum ile karşılaşılabilir. Böyle bir durumda paniklenilmemelidir. Bu yalnızca bir süreliğine yaşanabilecek bir durumdur. Yaklaşık olarak 4 haftayı bulabilen bu süreç sonrasında iyileşme sürecine giren saç kökleri normale dönecektir.
  • Özellikle tedavi uygulandıktan sonraki 15 günü takip eden süreçte kişinin saç ekiminin yapıldığı alanı herhangi bir yere temas ettirilmemesi gerekir. Bu bölgeye dışarıdan gelebilecek darbelere karşı dayanıklı bir koruma sürecinde bulunulmalıdır.
  • Saç ekim işleminin hemen ardından ilk defa yıkanacak olan saç bu işlemi yapan uzmanlar tarafından kontrol edilerek yapılmalıdır.
  • Normal şartlarda spor salonlarına gidiyor ve ağır aktivitelerde bulunuyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda saç ekim işleminin ardından birkaç ay bu aktivitelerden uzak kalınması önerilir.
  • Olumsuz hava koşullarından da uzak tutulmalıdır. Özellikle aşırı sıcakların ve yağmurlu havaların olduğu günlerde saç ekiminin yapıldığı alanı korumak gereklidir.
  • Dışarıdan alınabilecek gıdalarda saç ekiminin yapıldığı bölgeyi etkilemektedir.
  • Bireysel olarak yiyip içilene dikkat edilmesi, zararlı gıdalardan uzak durulması, sigara, alkol gibi ürünlerin yaklaşık olarak saç ekiminin yapıldığı ilk 2 ya da 3 hafta boyunca uzak kalmak gerekir. Dışarıdan vücuda alınan belirli ilaçlar, kan sulandırıcı ilaçlar veya içeceklerde sıkıntı çıkabilir.
  • Saç ekimi sonrasında kullanılan saç aksesuarları hekimin önerdiği şekilde ancak kullanılabilir.

Saç Ekimini Kimler Yaptırır?

Saç ekimi, saç kaybı yaşayan kişiler için bir çözüm olabilecek cerrahi bir işlemdir. Genellikle erkeklerde kellik sorunuyla mücadele etmek için tercih edilen bir yöntemdir, ancak kadınlar da saç dökülmesi durumunda saç ekimi yaptırabilir. Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişiler öncelikle bir dermatolog veya plastik cerrah ile iletişime geçmelidir. Saç ekimi prosedürleri uzmanlık gerektiren bir alan olduğundan, işlemi gerçekleştirecek doktorun deneyimli ve uzman bir profesyonel olması önemlidir.

3d4f710a mature man having baldi

İdeal adaylar genellikle kalıcı saç kaybı yaşayan ve saç kökleri sağlam olan kişilerdir. Saç ekimi için uygun adaylar, genel olarak iyi sağlık koşullarına sahip olmalıdır. Ayrıca, bazı sağlık sorunlarına sahip olan kişiler veya belirli ilaçları kullananlar için saç ekimi önerilmeyebilir. Bu nedenle, bir doktora danışmak, kişinin durumu hakkında doğru değerlendirme yapılmasını sağlayacaktır. Saç ekimi prosedürleri, genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilen cerrahi müdahalelerdir. İşlem sırasında saç kökleri, genellikle ense bölgesinden alınır ve kellik yaşanan bölgelere ekilir. Bu saç kökleri doğal olarak büyüme yeteneğine sahip oldukları için, ekilen saçlar zamanla uzar ve kalıcı bir sonuç elde edilir.

Bu kapsamda saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler, konunun uzmanı olan dermatologlar veya plastik cerrahlar ile görüşmelidir. Uzman bir doktor, kişinin durumunu değerlendirerek en uygun tedavi seçeneklerini sunabilir ve saç ekimi işlemini gerçekleştirebilir.

hair growth injection

Saç Ekimi Tedavisi

Saç ekimi tedavisi belirli bir cerrahi müdahale sonucunda yapılabilir. Bu yöntem yalnızca bu işten anlayan uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. %90’a yakın başarı sonuçları elde edilen saç ekim işlemi yapılırken özel olarak üretilmiş medikal bir kalem aracılığı ile gerçekleştirilir.

Saç ekimi sonrası tedavi uygulandığında saçın tedavi uygulanan bölgesinde belirli bir kızarıklık ve pullanma şekilde kabuklanma görülür. Bu gayet normal bir süreçtir ve ileride iyileşecektir. Yaklaşık olarak ekimin yapıldığı o hafta içerisinde saçta dökülme görülebilir. Bu oldukça doğal bir sonuçtur. Kabuklanan bölgenin dökülmeye başlaması ile beraber yavaş yavaş iyileşme sürecine geçilmiş demektir. Bir ay tamamlandığında normal bir şekilde hayata adapte olunabilecek bir süreç başlar. Saç fark edilmeyecek şekilde bir görünüme kavuşur.

 

Rate this post

“Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler” üzerine bir yorum

Yorum yapın