Spor Yaparken Yapılan Sık Hatalar

Spor yaparken yapılan hatalar pek çok kişinin başına gelen durumları içinde bulundurur. Günümüzde kilo alma gibi sağlık sorunları bulunsa da büyük çoğunluk tarafından tercih edilen spor aktiviteleri de bulunur. Birçok insan tarafından hareket etmek ve spor yapmak tercih edilse de yapılan hatalar nedeni ile etkileri olumlu bir şekilde gözlenemez. Vücudunuzu tanımak ve uygun bir egzersiz programı seçmek, beklentilerin en iyi şekilde karşılanmasına yardımcı olur.

Yanlış Ayakkabı Seçimi

Düzenli spor yapmanın insan sağlığı için önemi oldukça büyüktür. Sadece kilo vermek değil, formda kalmak, kasları geliştirmek ve sağlığınızı korumak için spor yapabilirsiniz. Yapılan egzersizlerin işe yaraması için yapılan hataların farkına varılması gerekir. Spora başlamadan önce çalışmalarınıza ve çalışma ortamınıza uyum sağlayacak bir ayakkabıya ihtiyaç duyarsınız.

Zeminde kaymayacak, yere sağlam basmanıza imkan sunacak bir ayakkabı kullanılmalıdır. Çok ağır olmayacak hareketler sırasında ayağı zorlamayacak tasarımlara sahip olması gerekir. Sadece ayakkabı değil, tercih edilen kıyafetler de sporunuzu destekleyecek şekilde seçilmelidir. Kumaşları ve kesimleri spor sırasında rahat bir şekilde hareket etmenize yardımcı olmalıdır.

592f88820e3101b76e3a4fa47978b22f scaled

Yetersiz Isınma

Spora başlamandan önce ısınma oldukça önemlidir. Spor yaparken yapılan hatalar arasında en sık karşılaşılanlardan biri yetersiz ısınmadır. Isınma egzersizlerinin küçük ve önemsiz olduğu düşünülerek pek çok kişi tarafından atlanır. Ancak ısınmak öncelikle vücudu spora hazırlar, ardından oluşabilecek sakatlanma risklerini ortadan kaldırır. Doğru ve yeterli bir şekilde ısınarak; hareket kabiliyetinin arttırılması, kalp atışının hızlanması ve sinir sisteminin spora hazır hale gelmesi mümkün olur.

Düzensiz Egzersizler

Spor için egzersiz programları oluştururken kopya çekmek oldukça yanlış bir durum olabilir. Herkes bireysel olarak farklı vücut tiplerine sahiptir. Vücuda uygun olmadan bir program ile spora başlamak ve düzensiz bir şekilde devam etmek herhangi bir sonuç alınmasını sağlamaz. Vücudunuzu tanıyarak, çok daha uygun bir program hazırlanabilir. Her gün saatlerce spor yapılmak zorunda değildir. Herkes kendi performansına ve zamanına uygun olacak şekilde program hazırlayabilir. Düzenli bir şekilde spor yapmak daha motive edicidir.

Sürekli Program Değiştirmek

Programları sürekli olarak değiştirmek faydalı sonuçlar alınmasının önüne geçer. Düzenli olarak uygulamaya devam ettiğiniz programınızı bir anda değiştirmek oldukça anlamsız olabilir. Sürekli olarak aynı antrenmanları yapmak sıkıcı olabileceği için arada küçük farklılıklar ya da eklemeler tercih edilebilir. Ancak rastgele bir değişiklik tercih etmek programın etkisinde azalmalara yol açabilir.

Hedef Koymamak

En sık şekilde spor yaparken yapılan hatalar arasında öne çıkanlardan biri de hedefsiz olmaktır. Hedef koymadan spora başlamak, herhangi bir sonuca varılmasını sağlamaz. İlk olarak neden spor yapmayı tercih ettiğinize karar vermeniz gerekir. Kilo vermek, yağ oranını azaltmak, kas geliştirmek veya kondisyonu arttırmak gibi sebepler seçilmelidir. Hazırlanacak programdan izlenecek yola kadar belirleyici konulardan biridir.

1667456473 26 sportishka com p z

Hareketleri Yanlış Yapmak

Herhangi bir hareket, doğru yapılmadığı sürece doğru sonuçlar alınması beklenmemelidir. Daha önceden spor deneyimi olmayan kişiler, profesyonel destek almayı ya da internetten yardım almayı tercih edebilir. Bacağın belli bir seviyeye kadar kaldırılması gerekiyorsa buna uyulması gerekir. Belirtilen yere kadar eğilmemek hareketten verim alınmamasına neden olur. Herhangi bir sorun olmaz gibi düşünülse de yanlış hareketler alışkanlık haline gelerek vücut gelişimine bir katkıda bulunmaz. Spor yaparken yapılan hatalar sonucunda herhangi bir verim alamamak, spora devam etme konusunda da oldukça motivasyon düşürücü olabilir.

m qathlete

Vücudu Zorlamak

Vücudunuzu tanımdan spora başlamak doğru bir hareket değildir. Vücudun zorlanmasına yol açacak durumları ortadan kaldırarak spora devam edilmesi gerekir. Hareketlerin hepsini uygulamak zorunda olmadığınızı kabul etmeniz gerekir. Kendi programınız dışına çıkarak, vücudun olumsuz tepkiler vermesine yol açabilirsiniz. Yapılacak hareketlerin vücut analizleri sonucunda size özel şekilde ayarlanması daha iyi sonuçlar alınmasını sağlayabilir.

Yanlış Beslenme Düzeni

Spor yaparken, beslenme düzenine de dikkat edilmesi gerekir. Sağlıklı beslenme tercih edilerek yapılan sporun etkili sonuçlarının alınması desteklenmelidir. Beslenme düzeni spor yaparken yapılan hatalar arasında ilk sıralarda yer alır. Düzensiz ve sağlıksız beslenme tercih edilerek, yapılan spor sayesinde kalorilerin yakıldığı düşünülür. Kısmen doğru bir düşünce olsa da alınması gereken kalorinin hesaplanması gerekir. Programlı ve planlı bir şekilde çalışmak çok daha faydalı sonuçlar almanızı sağlar.

Rate this post

Yorum yapın