Altıpas Nedir, Ne Anlama Gelir?

Futbolda altıpas terimi saha içerisindeki kale bölgesini anlatmak için kullanılır. Kalenin etrafında yer alan küçük dikdörtgen çizgiyi anlatmak için kullanılan terim altıpastır. Altıpas içerisindeki müdahaleler faul olabilir ve bu durum futbolcuların ceza almasına kadar uzayabilir. Bu sebeple de her oyuncunun altıpas sistemini bilmesi gerekir.

Altıpas Ne Anlama Gelir?

Altıpasın anlamı İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir. Altıpasın orijinal adı six yard box olarak bilinmektedir. Türkçeye çevirisi ise altıpas olarak yapılmıştır. Altıpas kale çizgisini ve kale çizgisi içerisindeki kuralları anlatmak için kullanılır.

Yaptığı bu terim kale alanı olarak bilinmektedir. 6 pas terimi yerine kale alanı teriminin kullanılması da mümkündür. Kalecilerin bu alanda kendi faaliyetlerini gerçekleştirebilmesi ve belirlenen özellikler kapsamında çalışabilmeleri için farklı kurallar geliştirilmiştir.

Futbolda Kale Alanı Ölçüleri Nelerdir?

Futbolda Kale Alanı Ölçüleri Nelerdir

Kale alanının ölçüleri 6 yard olarak bilinmektedir. Standart bir kale alanı (altıpas) ölçüsü genellikle 5,5 metre olmaktadır. 18,32 metre x 5,50 metrelik alan genellikle altıpas alanı olarak bilinir. Bu ölçüler saha durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ancak genellikle futbolda kale alanının ölçüleri benzerlik gösterir. Her bir stat belirli ölçüler ile hazırlanır. Farklı bir durum ya da ölçü söz konusu olmadığı takdirde standart ölçüler bu şekildedir.

Altıpas Alanında Kaçırılan Gole Ne Olur?

Altıpasta kaçırılan gol sonucunda serbest vuruş, faul, aut gibi kararlar ile karşılaşılabilir. Kural ihlaline bağlı olarak hakem tarafından verilecek olan kararın değişmesi de mümkündür. Zorlu bir alan olduğu için birçok futbolcu bu alanda gol kaçırma eğilimi gösterebilmektedir. Bu durumda genel futbol kurallarına uygun olarak kaçırılan golün sonucunun ne olacağına o an görevli hakemler tarafından karar verilir.

Altıpas İçerisinde Kaleci Dokunulmazlığı Var Mı?

Altıpas İçerisinde Kaleci Dokunulmazlığı Var Mı

Kaleci dokunulmazlığı bulunmaktadır. Kale alanı içerisinde kaleciyle dokunulduğunda ya da zarar verildiğinde faule sebep olunabilir. Bu unsur ile karşılaşmamak adına kişilerin dikkatli şekilde görevlerini yapması ve oyun esnasında kurallara dikkat etmeleri gerekir. Golün iptal olmasından, serbest vuruşa kadar birçok farklı karar ortaya çıkabilir. Bu nedenle de altıpas içerisindeki tüm kurallara hakim olmak gerekir.

Ayrıca Bakınız: Tabletin Şifresini Unuttum Nasıl Açabilirim?

Rate this post

Yorum yapın