Drone Ehliyeti Nedir, Nasıl Alınır?

Drone uçurma ehliyeti, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) üzerinden veya bu kurum tarafından yetkilendirilmiş diğer kuruluşlardan alınan bir belgedir. Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte “drone” adı verilen insansız hava araçları oldukça popülerlik kazandı. Günlük yaşamın içine daha çok girmeye başlayan drone artık çeşitli medya kuruluşlarında, emniyet güçlerinde, ticari faaliyetlerde kullanılıyor. Drone adındaki insansız hava araçlarını uçurabilmek için yetki belgesine sahip olmak gerekiyor. Peki, drone ehliyeti nasıl alınır? Drone ehliyeti hakkında bilinmesi gereken tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Drone Ehliyeti Nedir?

Drone belgesi olarak da bilinen drone ehliyeti SHGM üzerinden alınabilen bir belgedir. Drone uçuşu sırasında kolluk kuvvetlerinin drone kullanan kişiden talep ettiği bir evraktır. Bu basılı evrak tıpkı bir otomobil sürücü belgesi gibi drone kullanımında önem taşıyan bir sertifikadır. Dijital veya basılı kimlik şeklinde kullanılabilen drone ehliyeti çıkarmadan belirli kapasiteye sahip olan drone cihazlarını kullanmak yasalara aykırıdır.

Drone Ehliyeti Almak Zorunlu Mu?

Drone Ehliyeti Almak Zorunlu Mu

Drone ehliyeti zorunlu bir belge olup belirli limitlerin üzerinde drone kullanan herkesin bulundurması gereken evraktır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha fazla göz önüne çıkmaya başlayan drone adı verilen cihazları kullanmak beceri ve yetki ister. SHGM tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan kurs alıp bazı sınavları veren kişiler drone ehliyeti alma hakkı kazanabilir.

Teknolojinin hızlı gelişimi birlikte kanunlarda da bazı değişiklikler yapılmaktadır. Drone araçlarının gelişmiş kamera ve uçuş sistemleri yüzünden bu cihazların kurallara uygun bir şekilde kullanılması gerekir. Dolayısıyla drone kullanımında kuralları bilmek ve bunun sorumluluğunu üstlenmek için drone ehliyeti şarttır. Drone ehliyeti, yasalara göre 500 gram ve üzeri insansız hava araçlarını uçurmak için zorunludur.

Ehliyetsiz Drone Uçurmanın Cezası

Belgesiz drone uçurma cezası, ülkemizde SHGM tarafından belirlenen kurallara göre şekillenir. Teknolojinin gelişmesine ve drone kullanımının artmasına rağmen yasalarımızda ehliyetsiz drone uçurmanın bir cezası bulunmamaktadır. Çünkü drone uçurmakla ilgili kanuni çerçeve henüz net bir şekilde oluşturulmamıştır. Tam olarak suç sayılmayan bu eylemlerin herhangi bir cezası bulunmaz. Birinci ve üst derece mahkeme gibi davranarak ehliyetsiz drone kullanma cezasını kesecek yetkili kuruluş Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’dür.

Drone Ehliyeti Ne Kadar?

Drone drone ücreti hakkında araştırma yapanlar için iki farklı sınıflama söz konusudur. Öncelikle sportif amaçlı drone kullanımı için verilecek ehliyetlerde ücret talep edilmez. Sportif amaçlı kullanım, drone’u bireysel ve hobi olarak kullanmayı ifade eder. Öte yandan ticari amaçlı drone kullanımı da yapılmaktadır. Kargo ve nakliye firmaları başta olmak üzere pek çok şirket günümüzde ticari amaçlı drone kullanımına başlamıştır. Bir firmanın bir ürünü drone kullanarak taşımayıp müşterisine ulaştırması için kullanılacak drone ehliyetleri ücrete tabi olabilir.

Drone Ehliyeti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Drone Ehliyeti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Drone ehliyeti alma şartları konusunda dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Drone ehliyeti almak için yetkili kuruluşu seçme aşaması çok önemlidir. Kafe ve restoran köşelerinde drone eğitimi veren merdiven altı kurslardan uzak durmak gerekir. Bunun dışında yetkilendirilmiş kuruluşlardan herhangi birini seçerek eğitim almak yeterli olacaktır. Drone uçurma izni ve ehliyet almak için irtibatta olduğunuz kurumun yetkili olduğundan emin olmanız önemlidir.

Drone Uçurma İzni Nereden Alınır?

Drone izni almak için herhangi bir yere müracaat etmenize gerek yoktur. Çünkü drone izni almak gibi bir kavram söz konusu değildir. Günümüzde drone uçurma konusunda yasalar tam olarak netleşmemiş ve yasal çerçeve oluşmamıştır. Bu nedenle yetkili bir kurumdan drone izni olmadan da drone sahibi olup hobi amaçlı uçurabilirsiniz. Ancak halka açık yerlerde ve yerleşim yerlerinin civarında drone uçuracaksanız SHGM sitesine girip izin menüsünden başvuru yapmanız gerekir.

Drone Ehliyeti Nasıl Alınır?

Drone belgesi almak için SHGM tarafından yetkilendirilmiş bir drone kullanıcı eğitim merkezine başvuru yapmanız yeterlidir. İnsansız hava aracı kullanma ve drone ehliyeti verme konusunda deneyimli olan kursları tercih etmeniz önemlidir. 2023 yılı için drone ehliyeti çıkarmanın herhangi bir başvuru veya evrak ücreti yoktur. Kendi çapında drone kullanmak isteyen herkesin drone ehliyeti almak için yetkili kurumlara başvuru yapması yeterli olacaktır. Bu konuda herhangi bir sorun yaşamamak için drone ehliyetinin yetkili kurumlar tarafından verilmesine dikkat edilmelidir.

Ayrıca Bakınız: Gerçek Para Kazandıran Oyunlar

Rate this post

“Drone Ehliyeti Nedir, Nasıl Alınır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın