İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Online iş başvurusu yapmak için daha önceden tecrübeli olmanıza gerek yoktur. İlk defa internetten iş başvurusunda bulunarak bile başarılı sonuçlar alabilir ve işe kabul edilebilirsiniz. Bunun için öncelikle iş başvurusu yapma konusunda bazı ipuçlarına ve tüyolara dikkat etmenizde fayda vardır. Online hizmetleri kullanarak iş başvurusunda bulunup kendinize en uygun iş ve kariyer fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Ülkemizde özellikle son 10 yılda iş bulma siteleri üzerinden iş başvurusu yaparak istediği sonuca ulaşan çok kişi var. Siz de iş başvurusu yaparken dikkat edeceğiniz birkaç önemli kriter ile hayallerinizdeki işe kabul edilebilirsiniz.

Online İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternetten iş başvurusu yapmak, zahmetli ve yorucu olan iş bulma sürecini çok daha hızlı ve kolay hale getiriyor. İş bulma siteleri sayesinde iş arayanlar ile işçi arayanlar pratik bir şekilde bir araya geliyor. İş arama sitelerini kullanabilmek için öncelikle temel düzeyde Türkçe bilmeniz önemlidir. Ayrıca Türkçeyi iyi ve doğru kullanmak, iş mülakatlarında da size fayda sağlayacaktır.

İnternet üzerinden iş başvurusu yapacaksanız kullanım kolaylığına sahip iş bulma sitelerini tercih edebilirsiniz. Sayfalarca form içinde kaybolmak yerine bir iş bulma sitesinde üyelik hesabı oluşturup ardından CV’nizi paylaşabilirsiniz. Yeni mezun iş ilanları dahil pek çok iş arayan şirketin ilanına yer veren bu platformlar tamamen ücretsiz olarak kullanılabilir.

İş Bulma Sitelerini Araştırın

İş Bulma Sitelerini Araştırın

İş bulma sitesi araştırmasında size en çok hitap edecek konuda ilanlar yayınlayan platformları seçebilirsiniz. Çünkü her işçinin kendi yetenekleri ve eğitimine göre aradığı çalışma pozisyonları farklıdır. Size uygun pozisyonları olan siteyi belirledikten sonra, sitenin kimliğini, gizlilik prensiplerini ve değerlerini inceleyin. Kullanıcılarına özen veren ve iş bulma sürecini kolaylaştırarak destek olan siteler tercih sebebi olmalıdır.

İş Bulma Sitelerinde Üyelik Hesabı Açın

İş bulma sitesinde hesap açma işlemi genellikle ücretsiz ve pratik bir şekilde yapılabilir. Kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yaptıktan sonra hesabınızla ilişkili bir CV yani özgeçmiş oluşturmanız gerekir. İş ilanı sitelerinde, iş rehberi isimli bölümü kullanarak üyelik hesabınızı nasıl kullanıp yöneteceğinize dair detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Özgeçmiş (CV) Oluşturun

CV oluşturma rehberi gibi kolaylıklar sunan iş bulma sitelerini kullanarak daha kısa sürede sonuç alabilirsiniz. İş ilanları sitesine kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra yerine getirmeniz gereken diğer aşama CV oluşturmadır. Özgeçmişte mutlaka olması gereken bilgilerden bazıları şunlardır:

  • Güncel ve aktif olarak kullandığınız iletişim bilgileri
  • Mezun olduğunuz okullar ve varsa derecelerinizi içeren eğitim bilgileri
  • Daha önce çalıştığınız yer, şirket ismi ve pozisyonlar hakkında iş deneyimleri
  • Birden fazla dilde konuşanlar için yabancı dil bilgileri
  • İşle ilgili veya ilgisiz işverenin dikkatini çekebilecek sertifika ile yetkinlik bilgileri

Bu bilgileri eksiksiz biçimde yazarak oluşturacağınız özgeçmiş, iş başvurusu yaparken size ciddi bir fayda sağlayabilir. Genellikle bu tip sitelerde özgeçmiş doluluk oranı yüzde 30’a ulaştığında iş ilanlarına başvuru yapma hakkınız olur. Ancak işvereni etkilemek için CV’nize farklı bilgileri de ekleyebilirsiniz.

İş Başvurusu Yaparken Kriterlerinizi Belirleyin

İş Başvurusu Yaparken Kriterlerinizi Belirleyin

İş başvurusunda kriterler her meslek kolu için farklılık gösterebilir. İş bulma sitelerinde güncel iş ilanları kısmına girip karşınıza çıkan iş ilanlarını belirli kriterlere göre listeleyebilirsiniz. Çalışmak istediğiniz bölge, çalışma saatleri, pozisyon ve maaş kriteri gibi pek çok farklı kriteri seçerek iş ilanlarını sıralayabilirsiniz. Daha sonra bunlar arasında başvuru yapacağınız ilanı favorilere ekleyip daha yakın takibe alabilirsiniz.

Başvuruda Ön Yazı Hazırlayın

İş başvurusunda ön yazı hazırlamak, işe kabul edilme konusunda 1-0 öne geçmenizi sağlar. Diğer adayları geri planda bırakıp adınızı ön plana çıkarmak istiyorsanız iş başvuru formuna ek olarak ön yazı yazmanız tavsiye edilir. Türkçeyi düzgün ve doğru bir şekilde kullanarak yazacağınız ön yazı, işe kabul edilme ihtimalinizi arttırabilir.

İş ilanına başvuru yaparken sahip olduğunuz deneyim, özellikler ve yetenekleri kısa ve net biçimde ifade edebilirsiniz. İş bulma sitesi mobil uygulama üzerinden hizmet verdiğinde aradığınız işe başvurma süreciniz daha kolay hale gelir. Dolayısıyla uzmanlar, iş başvurusu yaparken süreci hızlandırmak adına mobil uygulaması bulunan iş ilanı sitelerini tercih etmenizi tavsiye ediyor.

Ayrıca Bakınız: Gerçek Para Kazandıran Oyunlar

5/5 - (1 vote)

“İş Başvurusu Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın