Semrush Nedir, Nasıl Kullanılır?

SEO araçları arasında ilk sıralarda yer alan Semrush, bir web sitesinin arama motoru tarafından daha iyi şekilde algılanmasında etkin rol oynamaktadır. Semrush kısaca, dijital pazarlama faaliyetleri için kullanılan bir SEO aracı olarak tanımlanabilir. Web sitesinin SEO, PPC, sosyal medya, analiz ve diğer performans kriterlerini ölçme ve iyileştirme için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Semrush kullanım alanlarını ve özelliklerini anlamak için SEO kavramını bilmek gerekecektir. SEO ya da uzun adıyla Search Engine Optimizasyion en basit haliyle arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanır. Semrush ve diğer SEO araçları ve stratejileri kullanılarak bir web sitesinin Google gibi arama motoru tarafından daha iyi algılanması ve üst sıralarda listelenmesi hedeflenir.

Semrush Ne İşe Yarar?

Semrush Ne İşe Yarar

Semrush kullanımı ile SEO ve dijital pazarlama stratejilerine ciddi bir katkı sağlanmaktadır. Dijital pazarlama faaliyetleri için sık tercih edilen bir araç olan Semrush, sayısız işlem ve analiz için tercih edilebilir. Kısaca Semrush’un kullanım alanlarına bakıldığında ise şu tür faaliyetler öne çıkmaktadır:

 • Anahtar kelime (keyword) çalışmaları,
 • Rakip analizleri,
 • Backlink incelemeleri,
 • Sıralama takibi,
 • Site denetimi,
 • Sosyal medya performans ölçümleri,
 • Reklam verimlilikleri ve PPC stratejileri vb.

Farklı pek çok amaçla kullanılan Semrush, SEO uzmanları başta olmak üzere dijital pazarlama alanında faaliyet gösteren kişiler tarafından mutlaka kullanılması gerekmektedir.

Semrush Ücretsiz Mi?

Semrush fiyatları birçok etkene göre değişmektedir. Ücretsiz deneme sürümü ile 7 – 14 gün arasında bir kullanım ile Semrush’ın ücretli sürümlerine geçilmesi gerekecektir. Çok daha kapsamlı özellikle sunan Semrush ücretli sürümü, çeşitli birçok kullanım senaryosu sunmaktadır. Aylık ya da yıllık abonelik planları sayesinde kişiler ve ajanslar için bütçe dostu seçenekler sunar.

Ücretsiz deneme sürümünün de bulunması Semrush’ı tanımak ve uygulamadan ne kadar verim alınacağı konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler için iyi bir seçenek sunmaktadır. Semrush kullanımı günümüzde yaygındır. Semrush fiyatları ise planlar ve fiyatlandırma sayfasında farklı paket içeriklerine göre hesaplanmaktadır. Yıllık ödemeden faydalanan kişiler için %17’ye varan indirim seçenekleri de 2023 yılı itibariyle sunulmaktadır.

Semrush Nasıl Kullanılır?

Semrush Nasıl Kullanılır

Semrush anahtar kelime analizi başta olmak üzere birçok fonksiyonel işlem için kullanılabilir. Uygulama üzerinde birçok alternatif seçeneğin yer alması kullanımını da detaylandırmaktadır.

Kısaca Semrush kullanımı için şu adımların izlenmesi gerekecektir:

 • Ücretsiz bir şekilde Semrush hesabı oluşturularak deneme sürümü veya ücretli sürüm satın alınır.
 • Ekranın sol tarafında yer alan menüden ilgili herhangi bir araç seçilir.
 • Menüde yer alan anahtar kelime araştırma, rakip analizi, backlink gibi kategorilerde işlem yapılabilir.
 • Açılan ekranda istenen bilgiler eklendikten sonra Semrush tarafından kapsamlı araştırmalar yapılarak raporlama sunulur.
 • Sunulan raporlara göre uygun SEO veya dijital pazarlama stratejisi kullanılır.

Kullanımı son derece basit bir uygulama olması sayesinde de günümüzde Semrush sık tercih edilmektedir. Çeşitli eğitim materyalleri de sunması Semrush’ın vazgeçilmez araçlar arasında yer almasını sağlamıştır.

Semrush Avantajları Nelerdir?

Semrush avantajları arasında sayısız unsur yer almaktadır. Bu avantajlardan ilki SEO açısından büyük öneme sahip olan anahtar kelime çalışmasıdır. Çoğu zaman anahtar kelime araştırması için Semrush kullanımına rastlanır.

Genel hatlarıyla Semrush’un kullanım alanları ve işlevi doğrudan uygulamanın avantajları olarak da sayılabilir. Semrush ile elde edilebilecek başlıca avantajlar ise şöyledir:

 • Anahtar kelime araştırması için en popüler ve güvenilir araçlardan biridir. Araştırma sürecini kolaylaştırır.
 • Rakip analizi yapmak için organik arama sonuçları, backlink profilleri ve sosyal medya stratejileri gibi verileri toplar.
 • SEO performansının artırılmasını sağlar.

Ayrıca Bakınız: Seo Uzmanı Nedir?

1/5 - (1 vote)

Yorum yapın