WordPress Site Hızlandırma

WordPress hızlı açılma işlemleri için bazı ayarlamalar yapılması şarttır. Bu ayarlama ve düzenli bakımlar yapılmadığı takdirde site hızı istenen seviyenin altına düşer ve site başarısı da olumsuz etkilenir. Kısaca WordPress site hızlandırma işlemleri WordPress tabanlı bir web sitesinin yükleme süresini azaltmak ve kullanıcı deneyimini artırmak için izlenen adımları ifade etmektedir.

WordPress tabanlı bir sitenin ziyaretçiler tarafından daha kolay ve hızlı şekilde kullanılması ve sitenin arama motorlarında daha iyi bir başarı elde etmesi için WordPress site hızlandırma işlemlerine ihtiyaç duyulacaktır. WordPress site hızlandırma adımları ise birçok teknik aşamadan oluşmaktadır.

WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Wordpress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır

WordPress site hızlandırma eklentisi ve diğer araçlarla istenen düzeyde bir çalışma gerçekleştirilebilir. Web sitelerinin hızlı şekilde açılabilmesi için çeşitli yöntemler ve araçlar tercih edilir. Gzip sıkıştırma, resim optimizasyonları, hosting ve daha pek çok yöntem uygulanır.

Genel çerçevede WordPress site hızının iyileştirilmesi için şu aşamalar takip edilmektedir:

 • WordPress site hızı test edilir.
 • WordPress önbellek eklentileri tercih edilir.
 • Resim optimizasyonları yapılır.
 • Gzip sıkıştırma etkinleştirme işlemleri yapılır.
 • İyi bir hositng hizmeti seçilir ve optimize edilir.
 • İçerik dağıtım ağı (CDN) kullanımına başvurulur.
 • Çok sayıda eklenti varsa bu tip gereksiz eklentiler azaltılır.
 • Tema optimizasyonu yapılır.

WordPress sitesinin hızlandırılması için hafif ve güncel temaların seçilmesi de son derece önemlidir. Öncelikle site hızının test edilmesi ile sürece başlayarak tespit edeceğiniz kusurları tek tek ortadan kaldırmak en iyi sonuçları almanızı sağlar. Düzenli olarak site hızının kontrolü de önemli bir unsur olacaktır.

WordPress Site Hızlandırma Neden Önemlidir?

WordPress site hızını artırma işlemlerinin yapılması başta kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi açısından önemlidir. Öte yandan web sitesinin arama motoru üzerindeki başarısında da önemli bir etken olacaktır. Daha iyi bir kullanıcı deneyimi demek ziyaretçilerin daha fazla sitede vakit geçirmesi anlamına gelir.

WordPress site hızını artırmanın diğer bir katkısı ise SEO açısından olacaktır. Search Engine Optimization (SEO) ya da bilinen diğer adıyla arama motoru optimizasyonu, Google gibi bir arama motoru üzerinde sitenizin daha iyi sıralama başarısı almasını sağlar. SERP’lerde daha üst sıralarda yer almak adına WordPress site hızı dikkate alınmalıdır.

Mobil cihazlarda da daha iyi kullanıcı deneyimi açısından WordPress hızı önemlidir. Diğer bir açıdan önemine bakıldığında ise e – ticaret sitelerinde özellikle ödeme ve sepete ekleme sürecinde yaşanacak gecikmeler satış başarısını azaltacaktır. Bu nedenle WordPress site hızlandırma işlemleri ürün ve hizmet satışları üzerinde de olumlu etkilere sahiptir.

WordPress Site Hızlandırma SEO Puanını Etkiler Mi?

WordPress site açılışını hızlandırma sadece iyi bir kullanıcı deneyimi sunmaz. Ayrıca web sitesinin daha iyi bir arama motoru sıralaması almasında da fayda sağlar. SEO puanı üzerinde doğrudan etkili olan WordPress site hızı ne kadar yüksek olursa o kadar iyi puan elde edilecek. SEO çalışması sayesinde ilgili anahtar kelimeler ve bölgesel aramalarda web sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz.

SEO açısından site hızı en önemli göstergelerden biridir. Yavaş açılan, çok fazla ilgisiz içerik barındıran, kötü sunucular kullanan ve SEO dahil diğer optimizasyonlarının yapılmamış olması halinde web sitesi istenen başarıya ulaşamaz.

WordPress Site Hızı Nasıl Test Edilir?

Wordpress Site Hızı Nasıl Test Edilir

Site hızlandırma WordPress için basit birkaç adımın izlenmesi ile mümkündür. Bu adımlardan ilki ve en önemlisi ise site hızının ölçülmesi olacaktır. WordPress site hızının test edilmesi için bazı profesyonel araçlar kullanılabilir. Bunlar kısaca şunlardır:

 • Google PageSpeed Insights
 • GTmetrix
 • Pingdom
 • WebPageTest

Profesyonel ve en çok tercih edilen site hızı test etme araçlarını kullanarak çok daha başarılı sonuçlar almanız mümkündür.

WordPress Site Hızlandırmada Nelere Dikkat Edilmelidir?

WordPress hızlandırma işlemleri için birçok unsur dikkate alınmalıdır. Hositng ise bu kapsamda önemli bir detaydır. Hızlı ve güvenilir bir hosting hizmeti sayesinde web sitsinin hızı artırılacaktır.

Tema tercihleri ise sitelerin yavaşlamasında en sık öne çıkan detaylardan biridir. Hızlı ve optimize edilmiş bir tema tercih etmek web sitesinin daha hızlı olmasını sağlayacaktır. WordPress site hızlandırma işlemleri sırasında görseller ve içeriğin optimize edilmesi de dikkat edilmesi gereken ana başlıklar arasında yer almaktadır.

Ayrıca Bakınız: Ortak Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Rate this post

“WordPress Site Hızlandırma” üzerine bir yorum

Yorum yapın