Akıllı Saat Nasıl Seçilir? Akıllı Saat Alırken Dikkat Edilecekler

Akıllı saat seçimi son dönemlerde birçok kişi tarafından merak edilen konular arasında yer alır. Popüler hale gelen kullanımları sayesinde dikkatleri seçen akıllı saatlerin her biri farklı tasarımlara ve özelliklere sahiptir. Kullanımları sayesinde zaman kazandıran cihazlar, aynı zamanda sağlığınızı koruma konusunda da yardımcı olur.

Telefon ile Uyumluluğu

Akıllı saat alırken ilk olarak dikkat edilmesi gereken konulardan biri telefonunuz ile uyumlu bir şekilde çalışmasıdır. Birçok model üretilirken, akıllı telefon ile uyumlu bir şekilde tasarlanır. Akıllı saatlerin sahip oldukları özelliklerin çalıştırılabilmesi için telefonunuz ile uyumlu olması gerekir.

Telefonunuzun ve akıllı saatinizin işletim sistemine göre seçimlerinizi doğru bir şekilde yapabilirsiniz. Mesaj gönderme, gelen aramaları yanıtlama gibi işlemler için akıllı saat ve telefonun uyumlu bir şekilde çalışması önemlidir. Cihazlar eşleştirilemez ise herhangi bir işlemi yaparak telefona komut verilebilir.

5db4b3f25542840c98c0f892

OLED ve LCD Ekran

Akıllı saatlerin ekranlarında farklı seçimler yapılabilir. Saatin ekranında fotoğraf, uygulama ve diğer içerikleri daha zengin renk skalalarında görmek isteyenler LCD ekran veya AMOLED ekrana sahip modelleri tercih etmelidir. Cihazın verimliliğini arttıran bir özellik olarak görünse de daha kısa bir pil ömrüne sahip olmasına neden olabilir. Daha uzun pil ömrüne sahip bir model tercih etmek isteyenler siyah beyaz ekran seçebilir.

Saat modellerinin bazıları, tasarımlarını daha ince olmasını tercih ederek LCD ekranlar yerine OLED ekranlar kullanır. Tasarım olarak daha kibar ve şık görünmesi için OLED ekrana sahip modeller kullanılabilir. Ancak sadece şık görünmesi akıllı saat seçimi için önemli değildir. Sahip olduğu özellikler ve performansı da seçimleri etkileyen faktörlerdir.

Dokunmatik Ekran

Akıllı saatlerde bulunan dokunmatik ekran bazı modellerde gereksiz olarak değerlendirerek harekete bağlı olarak kayma eylemi sunar. Dokunmatik özelliği, küçük bir ekran üzerinde zorlayıcı olsa da seçilen uygulamalar içinde hareketin daha özgür olmasını sağlar.

Sadece bileğin hareket ettirilmesi ile uygulamalar arasında geçiş yapılarak kullanılabilecek modeller de tercih edilebilir. Dokunmatik ekran ve yan tuşlar sayesinde de içerikler içinde hareket etme imkanı sunulabilir. Saatlerin ekranları küçük olduğu için dokunmatik özelliği kullanmak her zaman konforlu olmayabilir. Bunun için yan tuşlar ve kadranında dönen çerçeve bulunan modeller tercih edilebilir. Gelişmiş özellikleri ile yakın zamanda popüler hale gelen akıllı saat seçimi sırasında birçok farklı istek ve ihtiyaç göz önünde bulundurulabilir.

Kişiselleştirilebilir Tasarım

Performans ve kalite açısından biraz daha başarılı olan saat modellerine bakıldığı zaman kayış seçeneklerinin değiştirilebilir olduğu görülür. Cihazın görünüşünü kişiselleştirme imkanı sunan özellikler sayesinde sıkılmadan uzun süre kullanabileceğiniz saatlere sahip olabilirsiniz. Sadece kayış değişimi değil, aynı zamanda kadran rengi, boyut ve kaplama gibi seçimler de yapılabilir. Saatin tasarımları, kullanıcı deneyimini doğrudan etkiler, bu nedenle sahip olduğu kayış, boyutu ve materyali oldukça önemlidir.

kadinlar icin akilli saat modell

Uygulama Seçimleri

Akıllı saat seçimi yapılırken saatin sahip olduğu uygulama seçenekleri de değerlendirilebilir. Gelişen bir piyasa haline geldiği için modelleri karşılaştırırken modeller arasındaki farklılıkların değiştiği kolay bir şekilde gözlenebilir. Akıllı saatlerin içinde yer alan uygulama seçenekleri bazen sadece kısıtlı sayıdayken bazı modellerde ise 20.000’den fazla seçenek bulunur. Kapsamlı bir uygulama listesi tercih etmek isteyenlerin araştırmalarını başarılı bir şekilde yapması gerekir. Saatler için hazırlanan ve sunulan uygulamaların hepsi gerekli ve kullanışlı bir şekilde tercih edilmeyebilir. Değerlendirme yapılırken, kişisel istek ve ihtiyaçların göz önünde bulundurulması gerekir.

KRvu2pPD5UkKH2rBrsUZre 1600 80

Özellikler

Akıllı saatlerin en dikkat çeken özellikleri; adım sayma, EKG, kalp atış hızı ve GPS gibi sıralanabilir. Aktivite izleme özelliğine sahip cihazlar sayesinde günlük olarak bilgi sahibi olunabilir. Bazı modellerde etkinlik takibi için telefona bağlı olunması gerekirken bazı modellerde yerleşik olarak kullanılabilecek pedometreler bulunur. Akıllı saat seçimi sırasında cihazın özelliklerini ayrı şekillerde değerlendirmek beklentilerin karşılanmasına imkan sunar.

Pil Ömrü

Renkli ekrana sahip akıllı saatlerin birçoğunda pil ömrü bir ile iki gün arasında değişkenlik gösterir. Saati ne sıklıkla şarj etmek istediğinizi düşünmek bu konuda seçiminize yardımcı olabilir. Akıllı saat seçimi yaparken pil ömrünün yanında aynı zamanda şarj etme süresine de göz atılabilir. Kablosuz şarj özelliği gibi gelişmiş performansa sahip saatler daha pratik kullanımlar sunabilir.

Rate this post

Yorum yapın