iPhone Kamera Ayarları Nasıl Yapılır?

iPhone kamera ayarları sayesinde çok daha profesyonel kareler yakalamak mümkündür. iPhone telefonlar sahip oldukları özellikler sayesinde öne çıkarken aynı zamanda kameraları da kullanıcıların beğenisini kazanır. Geliştirilen modeller ve güncellemeler sonucunda telefonlarda yer alan kameralarla film dahi çekmek mümkün hale gelmiştir. iPhone kullanıcıları, telefon kameralarından etkili bir şekilde faydalanmak için bazı ayarlamalar tercih edebilir.

iPhone İleri Düzey Kamera Ayarları

Kullanıcılar, sadece telefonun kamerasını tercih ederek ileri düzey fotoğraflar çekebilir. Özelleştirilebilir ayarlar sayesinde fotoğrafların özel ve gelişmiş görünümler kazandırılması mümkündür. Fotoğrafların daha kısa sürelerde daha iyi pozlar şeklinde yakalanması mümkün hale gelebilir. Karenin dışında kalan içerikleri görüntülemek ya da küçültmek için ileri düzey kamera özelliklerinden faydalanılabilir.

how to take timed photos iphone scaled

iPhone kameralarında bulunan özellikler sayesinde kişisel olarak seçilmiş ayarlamalar sonucunda kişisel kareler kaydetmek mümkündür. Gelişmiş özelliklere sahip olan telefonlar sayesinde daha iddialı fotoğraflarınızı sosyal medya platformlarında paylaşabilirsiniz. Sadece anıların daha güzel bir şekilde hafızalarda kalmasına yardımcı da olabilirsiniz. Kamera özelliklerini kişiselleştirmek için farklı adımların izlenmesi gerekir.

Çerçeve Dışını Görüntüle

Kamera önizleme özelliği bulunan iPhone telefonlarda çerçeve dışında kalan nesneleri de kareye dahil etmek mümkündür. Kullanıcılar kayıt altına almak istedikleri fotoğraf için bulunduğu konumdan uzaklaşmadan çevredeki nesneleri de fotoğrafa dahil edebilir. iPhone kamera ayarları arasında bulunan geniş görüş alanı, son dönemlerde kullanıcılar tarafından popüler bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

iPhone 11, iPhone 12, iPhone 13 ve iPhone 14 modellerinde bulunan çerçeve dışı görüntüle oldukça farklı kareler yakalanmasına imkan sunar. Özelliğin bulunduğu telefonlarda fotoğraf çekerken geniş görüş alanından faydalanmak mümkündür. Fotoğraf makinelerinde bulunan lenslere benzer özellik sunan çerçeve dışı görüntüleme, lens değişimi yapıldığında nasıl görüneceğini gösterir. Ayarlar uygulamasından Kamera bölümüne geçiş yapılarak Çerçeve Görüntüle açılır.

iphone 11 pro zoom

Lens Düzeltme

Lens düzeltme özelliği iPhone telefonların hepsinde bulunan bir özellik değildir. Kullanıcılar, telefonlarında bulunan özellik sayesinde daha doğal sonuçlar elde edebilir. iPhone kameralarında bulunan geniş açı özelliği birçok farklı markanın telefonunda yer almaya başlamıştır. Geniş açı aralıkları ile çekilen fotoğraflarda yaşanılan en büyük sorun görüntünün netliğini kaybetmesidir. Yapay ve bozulmuş bir görüntü yerine iPhone 12, iPhone 13 ve iPhone 14 modellerinde doğal görüntüler elde etmek mümkündür.

Ön kamera ya da ultra geniş kamera ile çekilen fotoğrafların doğal görünüme kavuşması için iPhone kamera ayarları lens düzeltme olarak değiştirilebilir. iPhone telefonlarda bulunan kameraların eşsiz özellikleri, kullanıcıların daha net ve güzel kareler çekmesine yardımcı olur. Gelişen teknolojilerden faydalanan Apple markası kullanıcıların telefonlarında bulunan kameralar için durmadan yenilik çalışmalarında bulunur. Lens düzeltme olarak adlandırılan ayar sayesinde kullanıcılar kameralarından çektikleri fotoğrafların net görüntüsünü kolay bir şekilde elde edebilir. Lens düzeltme ayarlarını kapatmak için Ayarlar uygulamasına giriş yapılması gerekir. Kamera sekmesinden Lens Düzeltme ayarında değişiklik yapılabilir.

Sahne Algılama

Sahne algılama özelliği sadece iPhone 12 modellerinde bulunan kamera özelliklerinden biridir. Kullanıcılar için sunulan kamera özellikleri çoğu modelde ortak bir şekilde sunulurken sahne algılama sadece iPhone 12 modellerinde yer alır. Kullanıcılar çektikleri resimlerde kaliteyi ortaya çıkartmak için bu özellikten faydalanabilir. Fotoğrafı çekilmek istenilen nesnenin çok daha net bir şekilde belirlenmesini sağlayan bir özelliktir.

Camaras iPhone 11 Pro

Sahne algılama sayesinde fotoğraf sahnesinin en kaliteli yanları ortaya çıkartılabilir. Özel bir görüntü sunmak isteyen kullanıcılar, iPhone 12 modellerinde bulunan sahne algılama özelliğini kullanabilir. Sahne algılama kullanıcıların telefonların açık olarak bulunur, kapatmak ya da değişiklik yapmak isteyen kullanıcılar ayarlar uygulamasından kamera sekmesine geçiş yapmalıdır. Sahne Algılama kısmında yer alan ayarlar isteğe göre açılıp kapatılabilir.

Daha Hızlı Çekime Öncelik Ver

iPhone Xs, iPhone XR ve daha yeni modellerde bulunan daha hızlı çekim, kullanıcıların fotoğraf çekerkenki hızlarını belirleyen bir özelliktir. Daha hızlı bir şekilde kare yakalanması gereken dinamik anlarda oldukça faydalı bir özelliktir. Hareketli ortamlarda fotoğraf karesi yakalamak oldukça zor bir hal alsa da iPhone kamera ayarları sayesinde oldukça kolay bir hale gelir. Kamera bölümünde yer alan Daha Hızlı Çekime Öncelik Ver ayarı açılarak anlık olarak yakalanan kare sayısı artırılabilir.

 

Rate this post

“iPhone Kamera Ayarları Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın