Telefon Fastboot Ekranında Kaldı, Nasıl Düzeltirim?

Telefon Fastboot ekranında kaldı, nasıl düzeltirim hakkında bilgi sahibi olarak Android işletim sistemine sahip cihazlarınızda yaşadığınız sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Android işletim sisteminde çalışan kurtarma modu olarak adlandırılan Fastboot, telefonu ekranında takılı kalabilir. Yaşanılan problem karşısında tercih edilebilecek birçok farklı yöntem bulunur.

Fastboot Nedir?

Android işletim sistemine sahip cihazlarda bulunan bölümleri yeniden yazmak için kullanılan bir protokoldür. Güncelleme ve yükleme işlemleri için kullanılan Kurtarma Modu’na alternatif bir seçenek sunarak Android Yazılım Geliştirme Kiti ile beraber gelen bir araçtır.

Android işletim sistemine sahip tüm telefonlarda bulunan bir araç değildir. Nexus cihazlarda varsayılan olarak etkinleştirilirken, bazılarında da görmek mümkündür. Bağımsız Android geliştiricileri ve kullanıcıları da kendi arzuları üzerine telefonlarda etkinleştirebilir.

2 1

Telefon Fastboot Ekranında Kaldı Çözüm Yolları Nelerdir?

Android işletim sistemine sahip cihazların sistem dosyalarının yüklenmesi, önyükleme işlemlerinin gerçekleştirilmesi, yazılım güncellemelerinin yapılması ve cihaz ayarlarının değiştirilmesini sağlayan Fastboot, telefonlarında ekranında takılı kalabilir. Telefon Fastboot ekranında kaldı, nasıl düzeltirim sorusu için tercih edilebilecek yöntemler oldukça kolaydır.

Telefonu Yeniden Başlatmak

Telefonlarda yaşanılan sorunlar karşısında tercih edilebilecek en kolay yöntem cihazı yeniden başlatmaktır. Kullanıcılar, karşılaştıkları sorun karşısında telefonları yeniden başlatarak sorunun çözülmesine yardımcı olabilir. Elektronik cihazlar oldukları için sistemin kapatılması kısa süreliğine sorunu çözebilecek etkili bir yöntem haline gelir.

Fastboot modundan telefonu kurtarmak için yapılması gereken oldukça basittir. Telefonun marka ve modeline göre değişiklik gösteren bir işlem olsa da genellikle güç düğmesine uzun süreli bir şekilde basılı tutmak, telefonun kapatılmasını sağlar. Kullanılan cihaza göre kullanıcılar, telefonlarını yeniden başlatmak için doğru yolu izleyebilir.

Pili Çıkartıp Geri Takmak

Sıradaki yöntem her telefon için geçerli olmaya bir yöntemdir. Telefonun bataryası çıkan bir modele sahipse; bataryayı çıkartıp tekrar takarak cihazı çalıştırmak etkili sonuç verebilir. Her ne kadar kesin çözüm sunan yöntemlerden biri olsa da yeni model telefonların birçoğunun arka kısmı açılmaz. Arka kapağı ve bataryası çıkartılabilen bir modele sahip olan kullanıcılar ise sorunu hızlı bir şekilde çözebilir.

Bataryayı çıkarttıktan sonra yaklaşık 30 saniye kadar beklenmesi gerekir. Ardından batarya yerine takılır ve arka kapak yerleştirilir. Telefonu yeniden başlatarak sorunun devam edip etmediğini kontrol etmek mümkündür. Telefonu kapatıp açmak ile benzer bir çözüm önerisi sunan yöntemlerden biridir.

maxresdefault 1

Pilin Bitmesini Sağlamak

Sahip olunan telefonun bataryası çıkmıyor ise tercih edilebilecek farklı bir yöntem bulunur. Pilin tamamen bitmesini sağlamak oldukça etkili sonuç verebilir. Telefonun pilini bitirmek için herhangi bir videonun sürekli olarak tekrar etmesini sağlayabilirsiniz. Şarjın bitmesi sağlandıktan sonra telefon kapanır ve telefon bir süre şarj edilir.

Şarj edildikten sonra telefon yeniden başlatılır ve Fastboot modundan çıkıp çıkmadığı kontrol edilir. Telefon Fastboot ekranında kaldı, nasıl düzeltirim için farklı cevaplar vermek mümkün olsa da ekranı kapanmayan ve bataryası çıkmayan cihazlar için oldukça faydalı bir yöntemdir.

Android Multi Tools Aracı Kullanmak

Telefon Fastboot ekranında takılı kaldığı zaman etkili sonuçlar alınmasını sağlayacak yöntemlerden biri de Multi Tools aracı kullanmaktır. İzlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

  • Tarayıcıdan Android Multi Tools aracı bulunur, indirilir ve bilgisayara kurulur,
  • Telefon USB kablosu ile bilgisayara bağlanır,
  • Android Multi Tools aracı açılır,
  • Komut penceresine ihtiyaç duyulan numara girilir,
  • Cihazı sıfırlamak ve Fastboot modundan çıkabilmek için Exit Fastboot Mode seçilir.

Komut penceresinde numara girerken kullanıcıların oldukça dikkatli olması gerekir. Yanlış bir numara tıklanması durumunda cihazın başına telafi oldukça zor olaylar gelebilir. Telefonda bulunan verilerin hepsinin silinmesi gibi çeşitli durumlar ile karşılaşılabilir.

fastboot

Android Debug Bridge ve Fastboot Aracı Kullanmak

Üçüncü taraf bir ADB ve Fastboot araçları sayesinde yaşanılan sorun ortadan kaldırılabilir. Bilgisayara kurulumu gerçekleştirerek gerekli komutlar verilebilir. Komut penceresinden fastboot devices komutu girilip onaylanması gerekir. Cihanız için faydalı bir şekilde kullanılabilecek araç, bazı durumlarda sorun haline gelebilir. Telefon Fastboot ekranında kaldı, nasıl düzeltirim sorusu için sırasıyla adımları deneyerek doğru yöntemi bulabilirsiniz. Cihazın yeniden başlatılması ve şarjının harcanması gibi daha kolay yöntemlerde ilk olarak tercih edilmelidir. Olumsuz sonuçlar karşısında ADB veya Mutli Tools aracı kullanılabilir.

Rate this post

Yorum yapın