Araba Yolculuğunu Keyfe Dönüştürecek Rotalar

Araba ile yolculuk en keyifli ve konforlu seyahat türüdür. Yapılacak olan yolculuklar yurt içi ve yurt dışında farklı ülkelerin; bu ülkelerdeki yaşam tarzını, kültürünü, yeme içme şeklini, gelenek ve göreneklerini anlayabilmek, fark edebilmek ve yeni yerler keşfedebilmek adına yapılabilmektedir.

Arabayla Yolculukta Rota Nasıl Belirlenmelidir?

Araba ile gidilecek rotalar dendiğinde akla daha çok konaklanıp kalınacak veya şehrin içinde gezilecek alanlar gelmemelidir. Daha farklı açıdan konuya bakılabilir. Özellikle bazı ülkelerin ve şehirlerin yol güzergahı üzerinde oldukça eşsiz ve kültürel mirasları bulunur. Yol manzaraları ile  kaliteli bir rota oluşturulabilmesi mümkündür.

Araba ile yapılacak olan gezilerde rota belirlemesi en önemli noktadır. Gün içerisindeki zaman dilimini doğru değerlendirebilmek, doğal güneş ışığından faydalanmak güvenlik açısından da önemli olacaktır. Bu nedenle yolculuk öncesinde harita üzerinden gidilmesi gereken rotanın mesafesi tam olarak belirlenir. İki bölge arasındaki mesafe ne kadar, kaç saat süreceği ve yolculuk güzergahı üzerinde ne gibi noktalarda duraklınabileceği tespit edilebilir. Özellikle uzun yolculuklarda yol üzerindeki tesisler büyük kolaylık sağlar.

zeiss the right lenses for motor

Oluşturulan rota üzerinde yemek yenebilecek veya aracın yakıtını doldurmayı sağlayacak bir benzin istasyonu olup olmadığı da muhakkak ki harita üzerinden işaretlenmelidir. Yapılan yolculukta eğer katedilecek mesafe birkaç günü buluyorsa önceden konaklama yerleri ayarlanabilir.

Arabayla Gidilecek Doğa Alanları

Arabayla yolculuk rotaları ülke içinde ve dışında farklı doğal alanları içerebilir. Eğer tercih Avrupa ülkelerinden yana olacaksa doğal fiyort yapıları ile ünlü ve Norveç üzerinde yer alan köprü yolu tercih edilebilir. Burada birbirine bağlanan 8 farklı köprü bulunur. Yolculuk yaparken dağların ve denizin oluşturduğu manzara görülmeye değerdir.

Doğal manzaraya sahip olan ve oldukça ünlü bir rota olarak araçla seyahat edilebilecek yer Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Florida eyaletidir. Florida eyaletine gidecek olan kişilerin burada iki farklı anakarayı birleştiren oldukça uzun yolu 42 farklı köprüyü de birbirine bağlar. İnce ve uzun yol sağ ve sol şeritten bakıldığında uçsuz bucaksız deniz manzarası dikkati çeker. Muhakkak ki eğer rota Florida üzerine oluşturulacaksa denizin üzerinde gidiyormuş hissi veren bu yol üzerinden geçilmesi önerilir. Yol bitimine doğru Hawaii adalarına andıran palmiye ağaçları ile karşılaşmak mümkündür.

Amerika yapılacak yolculuklarda Chicago eyaletinde bulunan ve göğe doğru yükselen gökdelenler benzersiz bir görünüm sunuyor. Özellikle burada sahil şeridi ile birleşen ve şerit boyunca birbiri ardınca sıralanan oldukça lüks apartman daireleri görülmeye değerdir. Bu sahil boyunca yapılacak olan gezide büyük bir keyif sağlayacaktır.

Amerika’nın Nevada eyaletindeki Kızılkaya mimarisi ile ilginç ve estetik bir farklılık sunuyor. Avustralya’nın Okyanus yolu, Fransa’daki Monaco yolu yine yurt dışında araba ile tercih edilebilecek rotalardandır.

15355271322 6a352f3a91 o scaled

Bu keyifli araba yolculuğunu rotasını Türkiye’ye çevirecek olunursa; Çanakkale en iyi başlangıç olarak kabul edilebilir. Çanakkale-İzmir yolu üzerinde bulunan bu güzergahta hem tarihi hem de doğa manzaraları yeşile doyuruyor. Eğer rota İzmir’den devam edecekse Cunda Adaları, Akçay, Eski Foça gibi doğal görünüm sunan bölgeler ziyaret edilebilir. Trabzon’dan Artvin’e kadar uzanan sahil şeridi boyunca oluşturulabilecek rota hem uygun fiyatlı hem de keyifli bir araba yolculuğu sunuyor. Daha çok Akdeniz bölgesinden hoşlanan kişilerin sevecekleri Göcek yolu, Antalya’dan başlayarak arabayla deniz kıyısı boyunca boylu boyu takip edilebilir.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin farklı güzelliği olarak kabul edilen Bitlis ve Van yolu güzergahı üzerinde özellikle erken saatlerde keyifli bir sürüş gerçekleştirilebilir. Kalan vakitte muhakkak ki Van gölü yakınlarında bulunan Tatvan ve Ahlat bölgeleri de dolaşılabilir.

Araba ile Ucuza Nasıl Gezilir?

Araba ile gidilecek rotalar seyahatlerde gidilecek olan bölgeye yönelik rota hesaplaması muhakkak ki yapılmalıdır. Ucuz ve pratik bir gezi planı yapmak isteyen kişilerin buna dikkat etmesi önemlidir. İki mesafe arasındaki net sürecin hesaplanması yapılacak olan yakıtın hesaplanmasına ve ekonomik bir tablo oluşmasına zemin hazırlar. Bunu sağlayan pek çok internet sitesi bulunmaktadır. Yolculuk öncesinde bu sitelerden yardım alınabilir ve sayılan güzergahlarda keyifli ve ucuz yolculuk yapılabilir.

Rate this post

Yorum yapın