Bursluluk Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı başvurusu süreci yeniden gündeme geldi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen bursluluk sınavı (İOKBS) öğrenci ve veliler tarafından araştırılıyor. Bursluluk sınavı ortaokul 5, 6, 7, 8’inci sınıflar ile lise 9, 19 ve 11. sınıf öğrencilerine özel olarak yapılacak. Devletin verdiği eğitim bursu imkanından yararlanmak isteyen öğrencileri yakından ilgilendiren sınavın detayları açıklandı. Binlerce öğrenci ve velinin araştırdığı bursluluk sınavı başvurusu hakkında bilinmesi gerekenlere yazımızdan göz atabilirsiniz.

Bursluluk Sınavı Nedir?

İlköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı kısaca İOKBS her yıl olduğu gibi bu eğitim döneminde de gündem oldu. Binlerce öğrenci ve velisinin merakla beklediği bursluluk sınavı sayesinde maddi durumu yetersiz öğrencilere devlet bursu verilecek. Her yıl Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen sınavla ilgili açıklamalar peş peşe geldi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bursluluk sınavı hakkında “Bursluluk Sınavı’na Hazine ve Maliye Bakanlığımızdan verilen kontenjan her yıl 70 bin civarındaydı, bakanımızla geçen gün görüştük ve bu 70 bin sayısını 100 bine çıkardık. Geriye kalan 30 bin kapasiteyi sadece deprem bölgesindeki öğrencilerimiz için kullanacağız. Yani ilk kez deprem bölgesindeki öğrencilerimiz için ilave 30 bin burs kapasitesini kullanmış olacağız.” duyurusunu yaptı.

Bursluluk Sınavı Ne Zaman?

İOKBS bursluluk sınavı tarihi açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen sınava katılmak isteyen öğrenciler için geri sayım başladı. Bursluluk sınavı tarihi ve başvuru şartları ile ilgili detaylar belli oldu. İlköğretim ve ortaöğretim kurumları için düzenlenen MEB bursluluk sınavı tarihi 3 Eylül 2023 olarak belirlendi. Bu tarihte düzenlenecek sınava ortaokul 5, 6, 7, 8’inci sınıflar ile lise 9, 19 ve 11. sınıf öğrencileri katılım sağlayacak.

Bursluluk Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bursluluk Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır

İOKBS bursluluk sınavı başvuruları internet üzerinden alınmaya başlandı. MEB tarafından 3 Eylül 2023 tarihinde yapılacak sınavın başvuruları Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi web sitesi üzerinden yapılıyor. Adaylar meb.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra e-Okul şifreleri ile bursluluk sınavına katılım sağlayabilir. Ayrıca öğrenciler eğitim aldıkları okul müdürlüklerine giderek de bursluluk sınavı başvurusu yapabilir.

Kimler Bursluluk Sınavına Başvurabilir?

Bursluluk sınavı başvurusu yapmak isteyen öğrenciler için bazı şartlar gündeme geldi. Milli Eğitim Bakanlığı sınav uygulama takvimini duyurdu. Buna göre 3 Eylül 2023 tarihinde yapılacak İOKBS yani bursluluk sınavı detayları belli oldu. İlköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavına ortaokul 5, 6, 7, 8’inci sınıflar ile lise 9, 19 ve 11. sınıf öğrencileri başvuru yapabilir. İOKBS sınavı için başvurular 29 Mayıs 2023 itibarıyla başladı ve 16 Haziran 2023 tarihine kadar devam edecek. Bursluluk sınavına okulların tatil edildiği günden sonra başvuru yapılamayacak.

Bursluluk Sınavı Başvuru Şartları Nelerdir?

Bursluluk sınavı başvuru şartları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyuruldu. İlköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik yapılan bursluluk sınavına katılacak öğrencilerin TC veya Kuzey Kıbrıs TC vatandaşı olması gerekiyor. Bunun dışında İOKBS bursluluk sınavı başvuru şartları arasında şunlar yer aldı:

  • Sınav mevzuatında belirtilen kayıt ve kabul şartlarını taşımak
  • Ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9’uncu, 10’uncu ve 11’inci sınıflarında öğrenci olmak
  • İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme yaptırımı/cezası almamış olmak
  • Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu’nda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4 (dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak
  • Maddi gelir durumunun yoksun olduğunu belgelemek

İOKBS Bursu Ne Kadar?

İlköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı miktarı aylık olarak belirlendi. İOKBS bursluluk sınavına katılacak öğrencileri yakından ilgilendiren detaylar açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı bursluluk sınavı başvurularını 29 Mayıs tarihinden itibaren başlattı. Bursluluk sınavında başarılı olan öğrencilere bu sene aylık 863 TL olarak burs verilecek. Bursluluk sınavı başvurusu MEB’in resmi web sitesi ve e-Okul üzerinden online olarak yapılabiliyor. İsteyen öğrenciler eğitim aldıkları okul müdürlüğüne giderek de İOKBS bursluluk sınavına başvuru yapabilecek.

Ayrıca Bakınız: Zabıt Katibi Mülakat Soruları

Rate this post

“Bursluluk Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın