Aşkın Gözyaşı Çiçeği Faydaları

Aşkın gözyaşı çiçeğinin yararları arasında birçok madde yer almaktadır. Bu çiçeğin en önemli özelliği stres ve kaygı seviyesini düşürmesidir. Stres ve kaygı seviyesi düştüğü için kişiler daha sakin bir yaşam tarzına başlarlar. Özellikle stres seviyesinin yükselmemesi gereken kişilere önerilen bir çiçektir. sakin kalması gereken ve bilinç akışını koruması gereken kişilere evde aşkın gözyaşı çiçeğine bakmaları tavsiye edilir. Aşkın gözyaşı çiçeği faydaları bir hayli fazladır.

Aşkın Gözyaşı Çiçeği Nedir?

Mother of millions ismi ile de bilinen aşkın gözyaşı çiçeği, milyonların anası olarak da bilinmektedir. Kapalı alanda en çok yetiştiriciliği yapılan çiçek türleri arasında bulunur. Birbirinden farklı isimleri vardır ve genellikle aşkın gözyaşı çiçeği ismiyle bilinir. Sukulent yapısıyla dikkat çeker ve aynı zamanda bakımı son derece kolaydır. Dolayısıyla özellikle evlerde aşkın gözyaşı çiçeği ile karşılaşmak mümkün hale gelir. Aşkın gözyaşı çiçeğinin bakım önerileri kolay olduğu için birçok kişi hem çoğaltma hem de bakma aşamasında bu çiçeği tercih eder.

Aşkın Gözyaşı Çiçeğinin Yararları

Aşkın Gözyaşı Çiçeğinin Yararları

Aşkın gözyaşı çiçeğinin sağladığı faydalar genellikle kalp ve stres ile ilgilidir. Aşkın gözdesi çiçeğini sağladığı faydalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Depresyonu Azaltmak: Depresyonu azaltmak bu çiçek türünün en önemli özellikleri arasında bulunur. Depresif bir yapısı olan kişilerin depresyonunun önüne geçmek için kullanılır. Bu sebeple de özellikle evde bulunması, hafif seviyelerde, depresyon problemi yaşayan kişilerin kendilerini daha iyi hissetmesini sağlar. Depresyon tedavisi gören kişilerin tek tedavi olarak aşkın gözyaşı çiçeğini tercih etmemeleri ve profesyonel tedavilerine de devam etmeleri önerilir.
  • Uykusuzluğu Gidermek: Uykusuzluk problemi yaşayan kişilere önerilen çiçeklerden biri de aşkın gözyaşı çiçeğidir. Bu çiçek uyku problemi yaşayan kişilerin uyku sorunlarını gidermek üzerine farklı faydalar sağlar. Özellikle uyumakta zorlanan kişilerin daha rahat uyumasını sağlaması nedeniyle yatak odasında bakılması önerilir.
  • Duygusal Denge Sağlamak: Duygusal iniş çıkışları fazla olan kişilere tavsiye edilen çiçekler arasında bulunur. Duyguların daha düzenli olmasını sağlar. Ruhsal dengeyi korur ve kişilerin kendi duygularına yabancılaşmasını önler. Aşkın gözyaşı çiçeği duyguların dengede kalmasına yardımcı olur.

Aşkın Gözyaşı Çiçeği Özellikleri

Aşkın gözyaşı çiçeğinin özellikleri oldukça spesifiktir. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir:

  • Bu çiçek türü dünya üzerinde farklı lokasyonlarda bulunan bir çiçektir.
  • Aynı çiçek türüne ait 150 den fazla alt tür bulunur.
  • Çiçek açan türü olduğu gibi çiçek açmayan ve meyve vermeyen türleri de vardır. Dolayısıyla alt türler genellikle fiziksel olarak birbirine benzese de yapısal özellikleri sebebi ile birbirinden ayrılırlar.
  • Farklı renklerde aşkın gözyaşı çiçeğiyle karşılaşmak mümkündür. Nadir olarak karşılaşılan yerlerdeki gözyaşı çiçekleri genellikle farklı renklerde olur.

Aşkın Gözyaşı Çiçeğinin Anlamı

Aşkın gözyaşı çiçeğinin açıklaması farklı dillere göre ayrılır. Bu çiçek hem Latince hem de İngilizce farklı isimlere sahiptir. Türkçeye çevrilen kelime ise aşkın gözyaşı çiçeği şeklinde olmuştur. Aşkın gözyaşı çiçeği Latince dilinde kalanchoe daigromentiana olarak bilinir. Adını mitolojik hikayelerden ve efsanelerden alan bu çiçek aynı zamanda aşkın bir gözyaşına sahip olduğuna da inanır. Bu anlatı üzerinden isimlendirilmesi sebebiyle adını hikayesinden almıştır.

Aşkın Gözyaşı Çiçeği Yetiştirme Özellikleri

Aşkın Gözyaşı Çiçeği Yetiştirme Özellikleri

Aşkın gözyaşı çiçeği nasıl yetiştirilir sorusu sık merak edilmektedir. Sulama ve bakım özellikleri nedeniyle oldukça kolay bir bitkidir. Kolay olması nedeniyle de genellikle evlerde kullanılır. Kapalı alanlarda bakımının kolay yapılması sebebiyle aşkın gözyaşı çiçeğiyle her yerde karşılaşılması mümkündür. Aşkın gözyaşı çiçeğini yetiştirmek isteyenlerin izlemesi gereken adımlar şunlardır:

  • Susuz ortamda büyümeye alışıktır. Bu sebeple de su miktarının az olması gerekir. Toprağının yüksek oranda ıslanması ve çamurlanmasına önlenmelidir.
  • Aşırı sulama yapılması bitkinin hemen çürümesi anlamına gelir.
  • Doğrudan güneşe maruz kalmaması önerilir. Güneşi gören ancak çok sıcak iklimlerde doğrudan güneşe maruz kalan alanlarda bulunmamalıdır.

Aşkın Gözyaşı Çiçeği Hangi Mevsime Uygun?

Aşkın gözyaşı çiçeğinin mevsimi 3 mevsimdir. Aşkın gözyaşı çiçeği ortalama olarak 3 mevsimde bir açar. Yaz aylarında kış aylarında ve ilkbahar aylarında aşkın gözyaşı çiçeğine bakmak daha kolaydır. Sadece sonbahar aylarında çiçek açması ve güzelliğini yayması zorlaşır. Sonbahar aylarının dışında çoğunlukla 9 ay boyunca çiçek açan ve görüntüsüyle aşkın gözyaşı çiçeği dikkatleri üzerine toplar.

Ayrıca Bakınız: Kültürel Boşluk Nedir?

Rate this post

“Aşkın Gözyaşı Çiçeği Faydaları” üzerine 2 yorum

Yorum yapın