Evde Bakılabilecek Küçük Köpek Türleri

Eğer küçük ve bahçesi olmayan bir evde yaşıyor ancak bir köpek ile hayatınızı birleştirmek istiyorsanız evde beslenebilen küçük köpekler hakkında araştırma yapıyor olabilirsiniz. Günümüzde pek çok hayvan sever hayatına bir köpek ile birleştirmek ister ancak küçük bir evde yaşıyor olmak gibi pek çok farklı durum bu hayale engel olabilir. Ancak bu noktada evde köpek beslemek için mutlaka çok büyük ya da bahçeli bir evde yaşıyor olmanız gerekmediğini dile getirmek yanlış olmayacaktır. Birçok köpek türü geniş bir alana ya da bahçeye ihtiyaç duymadan da sağlıklı ve mutlu bir hayat sürebilir.

Pug

Ev köpekleri listelerinin başında bulunan ve küçük görüntüleri ile görenleri adeta hayran bırakan Pug, küçük bir apartman dairesinde yaşamak için en uygun köpek türleri arasında yer almaktadır. Küçük alanları kolaylıkla sahiplenilen ve sevdikleri ile bir arada yaşamaktan hoşlanan bu köpek türü ile yaşıyor olmanın sizlere sağlayacağı en büyük zorluk gece uykularında horluyor olmalarıdır. Sevimli bir özellikleri olarak ele alınabilecek olan bu özellikleri çocuklarla çok iyi anlaşıyor ve sahiplerine karşı büyük bir sadakat dolu uyuyor olmaları gibi özellikleri ile birlikte ele alındığında herhangi bir sorun oluşturmamaktadır.

Chihuahua

Chihuahua evcil köpek cinsleri arasında bulunan ve uzun yıllardır küçük bir evde köpek bakmak isteyen kişiler tarafından en çok tercih edilen köpek türüdür. Bugüne dek birçok farklı Hollywood filminde görmüş olabileceğiniz bu köpek türü küçük görüntüsüne rağmen oldukça zeki ve hareketlidir. Yoğun bir bakıma ihtiyaç duymadıkları halde bile uzun ve sağlıklı bir hayat yaşayabilen bu köpekler günde 30 dakika kadar hareket etmemesi gereken bir köpek türü olarak ele alınmaktadır. Ancak bu köpek türü ile evde yaşamak istiyorsanız mutlaka eğitim vermeniz gerektiğini aksi halde çok gürültülü olabileceğini dile getirmek yanlış olmayacaktır.

dog food for small dogs header

Poodle

Evde beslenecek köpekler arasında bulunan Poodle köpekler dünyanın en zeki köpekleri arasında yer almaktadır. Farklı boyutları bulunabilen ve hem minyatür hem de daha büyük boyutlarda var olabilen bu köpekler oldukça sessiz oldukları için evde bakılacak köpekler listelerinin en üst sıralarında yer almaktadır. Bunun yanı sıra yüksek bir enerjiye sahip olan ve küçük yaştaki çocuklarla keyifli vakit geçirebilecek olan bu köpeklerin uzun süre yalnız bırakılmaları depresyona girmelerine yol açabilir.

Shiba İnu

Ev köpekleri arasında bulunan Shiba İnu en eski Japon köpek ırklarından biridir. Kendilerine ait eşsiz bir güzelliğe sahip kulak yapıları ile dikkat çeken ve küçük görüntülerine rağmen oldukça çevik oldukları bilinen bu köpek türü çok fazla tüy dökmedikleri ve kendilerini tehdit altında hissetmediği takdirde havlamadıkları için evde beslenmeye müsait köpekler arasında yer almaktadır.

Boston Terrier

Evde beslenebilecek köpekler arasında bulunan Boston Terrier smokin giymiş gibi bir görüntüye sahip ve zarif bir duruşu olması sebebiyle en çok dikkat çeken köpek türleri arasında yer almaktadır. Hayatlarının bazı dönemlerinde çok hareketli olsalar bile genellikle evde vakit geçirmekten ve uyumaktan hoşlanan bu köpek türü düzenli olarak yürüyüşe çıktığı ve açık havada oyun oynadığı takdirde küçük alanlarda ve evlerde yaşayabilecek bir köpek türü olarak bilinmektedir. Yüzlerini temizlemek ve tüylerini haftada bir kere taramak bakımları için ihtiyacı olan her şeyi onlara vermek olacaktır. Bu sebeple bakımı kolay köpekler arasına da girmekte olan Boston Terrier köpekleriyle vakit geçirmek oldukça eğlencelidir ve özellikle küçük yaştaki çocuklar ile keyifli vakit geçirmelerinin mümkün olduğu bilinmektedir.

482209 gorgerous boston terrier

Küçük Köpek Eğitimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Küçük köpek eğitimi birçok farklı sebep dolayısıyla gerçekleşiyor olabilir. Yeni bir Küçük köpek sahiplendiğimiz takdirde onu eğitmek istemenizdeki en önemli etken size itaat etmesini istiyor olmanızdır. Köpekler var oldukları günden beri insanların en yakın arkadaşlarından biri olmuş ve modern dünyada da evlerde insanlarla birlikte yaşayabilecek bir değişim göstermişlerdir.

Eğer siz de hayatınızı bir köpek ile birleştirmek istiyorsanız ve evinizi köpeğiniz ile paylaşmak istiyorsanız eğitim almış bir köpek ile yaşayacağınız hayatın çok daha kolay olacağını, aksi halde birbirinize uyum sağlamanın oldukça zor olabileceğini bilmelisiniz.

Küçük Köpek Nasıl Eğitilir?

Köpek eğitimi esnasında dikkate alınması gereken birçok farklı etken olduğunu dile getirmek kesinlikle yanlış olmayacağı gibi nitelikli ve kaliteli bir köpek eğitimi köpeğinizin diğer köpekler de dahil olmak üzere canlılarıyla sağlıklı iletişim kurabilmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra eğitim almış köpeklerin sahipleri ile de daha güzel vakit geçirdikleri ve daha derin bir bağ kurdukları bilinmektedir.

Bu noktada köpek eğitimi köpeklerin sahipleri tarafından gerçekleştirilebileceği gibi bu işi profesyonel olarak gerçekleştirmekte olan uzmanlar ile birlikte de gerçekleşebilir.

Küçük Köpek Eğitimi Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Küçük köpek eğitimi köpekler için en uygun olan küçüklük döneminde gerçekleşmekte olan eğitimdir. Köpekler birbirinden farklı ırklara sahip olsalar da hemen bütün köpeklerin gün içerisinde enerjilerini atmaları gereken, belirli bir egzersiz planları olmaları önemlidir. Bu noktada köpek eğitiminin ilk ve en önemli adımının egzersiz seanslarını belirlemek olduğunu dile getirmek yanlış olmayacağı gibi belirlediğiniz egzersiz seanslarını mutlaka eğlenceli olması gerekir. Egzersiz seansları köpeğiniz tarafından ilgi gördüğü takdirde yeni becerilerini korumak çok daha kolay olabileceği gibi sizin için de oldukça eğlenceli bir süreç haline gelecektir.

31eb65c93a1afe327f52bb7ed6b5bbab

Eğitim Sürecinde Sabırlı ve Kararlı Olun

Köpek eğitimi nasıl verilir sorusuna köpeğin ırkına ve yaşam koşullarına göre verilmesi gereken yanıt değişebileceği gibi bu noktada yapılan en büyük hatanın köpek sahipleri tarafından yeterince sabır gösterilmiyor olduğu bilinmektedir. Her hayvan sahibi iyi eğitimli ve donanımlı bir köpek ile hayatını paylaşmak istese de köpeğinizin kaliteli ve nitelikli bir eğitim alabilmesi için mutlaka sabırlı ve kararlı olmanız gerektiğini dile getirmek kesinlikle yanlış olmayacaktır.

Pek çok köpek sahibi köpeklerine karşı büyük bir sevgi besliyor olsalar bile eğitim sürecinde oldukça zorlanabilir ve sabırlarını kaybettiği anlar olabilir. Eğer sık sık bu gibi anlar yaşıyorsanız köpek eğitimi için bir uzmandan yardım alabilir ve böylelikle köpeğinizin daha nitelikli bir eğitim almasını sağlayabilirsiniz.

Koyduğunuz Kurallarda Tutarlı Olun

Köpek eğitimleri 5 aylık köpek eğitimi gibi sınıflara ayrılmaktadır çünkü köpekler gelişim gösterdikçe zeka seviyeleri de değişmekte ve bu durum farklı yaşlardaki köpeklerin farklı şekillerde eğitilmeleri ine yol açmaktadır. Bu noktada köpeğinizin hangi yaşta olduğu fark etmeksizin eğitim esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli etkenin koyduğunuz kurallar konusunda tutarlı olmanız gerektiğini dile getirmek mümkündür.

Kurallar küçük köpek nasıl eğitilir sorusuna verilebilecek ilk yanıtlardan biridir ve koyduğunuz kurallar sayesinde köpeğinizin hayat boyu sınırlarını belirlemiş olursunuz. Ancak yalnızca bir sefere mahsus olsa bile kurallarda tutarlı olmaz ve esneklik yaparsanız köpeğiniz bunu anlayacak ve bundan sonra koyduğunuz kurallara karşı disiplin sağlamayacaktır.

Dolayısıyla 2 aylık köpek eğitimi gibi herhangi bir yaşa sahip köpeklerde verilen eğitim konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli etkenin sabır ardından konulan kurallarda tutarlı olunması gerektiğini dile getirmek mümkündür. Eğitimler sayesinde köpeğinizle daha yakından bağ kurabilir ve hayatınızı paylaşmayı çok daha kolay hale getirebilirsiniz.

 

Rate this post

“Evde Bakılabilecek Küçük Köpek Türleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın