Tüy Dökmeyen Kedi Cinsleri

En az tüy döken kedi türleri evini ve hayatını bir kedi ile paylaşmak isteyen ancak alerji gibi bir problem sebebiyle tüy dökmesinden rahatsız olacağını düşünen kişiler tarafından en çok araştırılan konulardan biri haline gelmiştir. Kediler, birçok hayvan severin en sevdiği hayvan olarak bilinmesine rağmen evlerde beslenmeleri ile birlikte çok ciddi bir tüy dökme problemi yaşayabilirler.

Elbette düzenli ve sağlıklı beslenme ya da periyodik aralıklarla taranması gibi önlemler sayesinde kedilerin yoğun tüy dökme probleminin önüne geçilebilir ancak eğer kediniz tüy döken bir kedi cinsine sahipse hayatının bir kısmında mutlaka tüy dökecek ve bu durum evinizde tüyleri ile karşılaşmanıza yol açacaktır. Eğer evinizi paylaşmak istediğiniz kedinin tüy dökmesini istemiyorsanız tüyü dökülmeyen kedi cinsleri arasından tercih yapmanız çok daha mantıklı olacak ve herhangi bir alerjik reaksiyona sebebiyet vermeyecektir.Bengal

Bengal, tüy dökmeyen kedi cinsleri Arasında en üst sıralarda bulunan kedi türüdür. Vahşi akrabaları ile benzerlik gösteren tüy yapısı leopar ve kaplan gibi büyük kedilerin dikkat çekici kısa tüylerine sahip olmasını sağlamıştır. Tüylerinin diğer kedilere oranla kısmen kısa olması tüylerinin daha az dökülmesine sağlar. Dolayısıyla evinizde tüyü az dökülen bir kedi ile yaşamak istiyorsanız Bengal kedisi sizler için oldukça uygundur.

Bombay

02e8f34566c9b1b87af7f1d6ec2ba3c5

Panter olarak da tanımlanan ve vahşi görüntüsüne rağmen evde yaşamaya oldukça uygun bir kedi türü olan Bombay, kısa tüylü kediler arasında bulunmaktadır. Eşsiz siyah tüylerinin oldukça az dökülüyor olması bu kediler ile ev paylaşmanın kolay hale gelmesini sağlamıştır. Bunun yanı sıra tasma eğitimi alabilen ya da eşya getirmeyi öğrenebilen bu cins kediler ile bir evi paylaşmak oldukça eğlenceli hale gelebilir.

Cornish Rex

what is a cornish rex cat

Cornish Rex kedi türleri arasında adı en az duyulan türlerden biridir. Tek katmandan ve kıvırcık bir tüy yapısına sahip olan bu kedilerin tüylerinin oldukça az döküldüğü bilinmektedir. Pek çok hayvan sever evini bir hayvan ile paylaşmak istese de kendisinin ya da evde yaşayan başka bir bireyin tüye karşı alerjisi olması sebebiyle bu hayalini ertelediği bilinmektedir. Ancak Cornish Rex türünden bir kedi sahiplenmek devasa kulakları ve hiç dökülmeyen kıvırcık tüyleri sayesinde alerjik bir reaksiyona sahip olabilecek problemlerin önüne geçmenizi sağlayacak ve birlikte mutlu bir yaşam sürmenizi sağlayacaktır.

Exotic Shorthair

exotic shorthair 2

En az tüy döken kedi cinsi arasında bulunan Exotic Shorthair neredeyse hiç denebilecek kadar az tüy dökmektedir. Ev arkadaşlığı konusunda en başarılı kedi türlerinden biri olan ve oldukça sakin yapıları ile dikkat çeken bu kediler kendi halinde vakit geçirmekten hoşlanan ve sizlerden yoğun bir ilgi istemeyen kedi türleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra çocuklar ile oldukça iyi vakit geçiren ve iyi anlaşan bu kediler kalabalık aileler için oldukça iyi bir ev arkadaşı olacaktır.

Sibirya

Kesinlikle kısa tüylü kedi listelerinde yer almayan Sibirya türü kediler uzun ve yoğun tüylerine rağmen en az tüy döken kedi türlerinden biri olarak bilinmektedir. Hipoalerjenik özellikle de sahip olan ve çok az tüy döktükleri bilinen Sibirya cinsi kediler bakım rutinlerin oldukça kolay olduğu ve haftada yalnızca bir kez fırçalanmasının yeterli görüldüğü bir kedi türüdür.

Sphynx

Tüy dökmeyen kedi Listelerinde bulunan ve gözle görülemeyecek kadar az tüye sahip olan Sphynx ile birlikte yaşadığınızda evinizde herhangi bir tür görme imkanınız oldukça düşüktür. Kendine ait farklı bir görüntüye sahip olan ve tüy bakımı konusunda herhangi bir ihtiyacı olmayan bu kedi türü özel bir diyet ve sıcaklık değişimine karşı korunma gibi çeşitli ihtiyaçlar duyabilir.

Tüy Dökmeyen Kedilerin Bakımı Nasıl Olmalı?

Tüy dökmeyen kedilerin bakımı, tüylü kedilere göre biraz farklılık gösterir. Tüy dökmeyen kedilerin tüyleri daha ince ve yumuşaktır, bu nedenle özenli bir şekilde taranmaları gerekir. Ayrıca tüy dökmeyen kedilerin cildi hassas olabilir, bu nedenle doğru ürünleri kullanmak önemlidir.

Tüy dökmeyen kedilerin bakımı için yapılması gerekenler şunlardır:

  • Düzenli olarak tarama yapmak
  • Kedinizi düzenli olarak yıkamak (2-3 haftada bir)
  • Kedinize sağlıklı bir diyet uygulamak
  • Tırnaklarını düzenli olarak kesmek
  • Kedinizin düzenli veteriner kontrollerine gitmesini sağlamak
  • Kedinizle oyun zamanı geçirmek

Bu ipuçlarına uyarak, tüy dökmeyen kedilerinizin sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşamasına yardımcı olabilirsiniz.

 

Rate this post

Yorum yapın