Gelin Makyajı Nedir, Nasıl Yapılır?

Gelin makyajı, sade ve kalıcı bir makyaj türü olması ile bilinmektedir. Gelin makyajı uygulamaları için tercih edilen ürünler ve teknikler, makyajın yüzde bütün gece kalmasını ve doğal bir görünüm oluşmasını sağlamaktadırlar. Bu anlamda gelin makyajı yapımı sırasında uygulanan yöntemlerin ve seçilen ürünlerin, makyaj görünümünde büyük bir etkisi olduğu görülmektedir.

Gelin Makyajı Nedir?

Gelin makyajı, düğün ya da nikah gününde gelinlere uygulanan makyaj çeşidi olarak bilinmektedir. Kişilerin hayatlarındaki en özel ve önemli anlardan biri düğün günü olduğundan, gelin makyajının önemi de aynı oranda artmaktadır. Gelin makyajı yapımı, genellikle makyaj işi ile uğraşan profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır.

Gelin makyajı uygulamalarında cilt makyajı, göz makyajı ve dudak makyajı için farklı ürünler kullanılmaktadır. Bu ürünlerin ortak noktaları ise; kişinin cilt tipine uygun olmaları, doğal durmaları ve kalıcı olmalarıdır. Aynı zamanda cildin makyaj öncesinde hazırlanması da en az gelin makyajının yapımı kadar önemlidir.

dd1de772e9a0d9cdb93eb852a3cafd3b

Gelin Makyajı Nasıl Olmalıdır?

Gelin makyajı yapmak için öncelikli olarak kişinin cilt tipine ve rengine uygun olan, kalıcı ürünlerin seçilmesi gerekmektedir. Ardından cildin makyaja hazırlanması ile birlikte makyaj uygulamasına başlanabilmektedir. Gelin makyajı yapımında cildin makyaja hazırlanması aşamasında yapılan uygulamalar; cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesidir. Aynı zamanda makyajın daha kalıcı olması için makyaj bazı uygulaması da yapılmaktadır.

Cildin makyaja hazırlanmasının ardından göz makyajına başlanmalıdır. Göz makyajında genellikle toprak tonlarındaki ve ışıltılı farlardan, göz kalemleri ve eyelinerlardan, takma kirpik ve maskaralardan yararlanılmaktadır. Göz kapağına gölge yapımı için kullanılan bir farın uygulanmasının ardından, göz kalemi, maskara ve takma kirpik uygulanmalıdır. Kişinin isteğine göre ışıltılı farlardan, pigmentlerden, eyelinerlardan da yararlanılabilmektedir.

Göz makyajının tamamlanmasının ardından cilt makyajına başlanmaktadır. Gelin makyajındaki en önemli noktalardan olan cilt makyajında, porselen bir görüntü hedeflenmektedir. Bu anlamda öncelikle güneş lekesi, sivilce gibi kusurlar kapatıcı yardımı ile kapatılmalıdır. Sonrasında bulaşmayan, kalıcı olan ve cilt tou ile uyumlu bir fondöten uygulanmalıdır. Ciltte fazladan bir parlamanın olmaması adına T bölgesi transparan pudra ile sabitlenmelidir. Sonrasında yüze boyut verme işlemleri olarak bilinen kontür ve aydınlatma uygulamaları yapılmaktadır. Kaşların doldurulması, sabitlenmesi ve dudak kalemi ile birlikte ruj sürülmesi ile makyaj tamamlanabilmektedir.

6faa0516bc8f6324ccb024e356791c72

Gelin Makyajının Önemi Nedir?

Gelin makyajı, düğün gününde gelinin en güzel haliyle parlamasını sağlayan önemli bir unsurdur. Makyajın genel anlamda kişinin güzelliğini ortaya çıkaran ve vurgulayan bir sanat olduğu düşünüldüğünde, gelin makyajının da büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Gelin makyajının önemi, gelinin kendini özel hissetmesini ve güvenini arttırmasını sağlar. Bu özel gününde tüm gözlerin üzerinde olacağı gelin için makyaj, güzelliğini ve cazibesini daha da ön plana çıkarır. Makyajın yapılmasıyla birlikte, gelin hem dışarıya olan duruşunu iyileştirir hem de içsel olarak kendini daha iyi hisseder.

Bir diğer önemli nokta ise gelin makyajının fotoğraflarda ve video kayıtlarında kalıcı bir iz bırakmasıdır. Düğün albümüne bakıldığında veya düğün videosu izlendiğinde, gelinin makyajının profesyonelce yapıldığı ve ona kusursuz bir görünüm kazandırdığı anlaşılır. Bu nedenle, gelin makyajının doğru uygulanması ve kaliteli ürünlerle yapılması büyük bir önem taşır.

Gelin makyajı, aynı zamanda gelinlik ve saç tasarımıyla uyumlu olmalıdır. Bu üç unsurdan oluşan gelin görünümü bir bütün olarak değerlendirildiğinde, uyumlu bir şekilde bir araya gelmelidir. Gelin makyajı, gelinliğin modeline ve rengine, saç stiline ve aksesuarlarına göre ayarlanarak tamamlanmalıdır.

19a9f184ff6d8c6d1cafae5d4d22b613

Gelin Makyajı Yapımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Gelin makyajı yapımında bazı noktalara dikkat edilmesi, makyajın daha kalıcı olmasını ve ciltte daha güzel durmasını sağlamaktadır. Bu noktalar şu şekilde sırana bilmektedirler;

  • Gelin makyajı yapımında tercih edilen ürünlerin suya dayanıklı ve kalıcı olmaları önerilmektedir. Bu sayede makyajın geceye kadar dayanması ve bozulmaması sağlanabilmektedir.
  • Gelin makyajı yapımına başlanmadan, cilt üzerinde yer alan tüyler alınmalı ve cilt temizliği, nemlendirilmesi yapılmalıdır. Aynı zamanda makyaj bitimi sonrasında sabitleme spreyi ile makyaj sabitlenebilmektedir.
  • Gelin makyajı seçenekleri arasında çok fazla sayıda uygulamanın yer aldığı görülmektedir. Fakat tercihen gelin makyajlarının daha doğal ve pürüzsüz durması hedeflenmektedir.
Rate this post

Yorum yapın