Lise Devamsızlık Nasıl Sildirilir? 2023

Lise devamsızlık nasıl sildirilir? Lisede devamsızlık sildirme hemen hemen her öğrencinin devamsızlık sorunu yaşadığında araştırdığı bir konudur. Devamsızlık hakkı ve bu hakkı aşan öğrenciler için kritik bir konu olan devamsızlık sildirmek için bazı detaylara dikkat etmek gerekir. İnternet üzerinden son dönemde en çok araştırılan konular arasında lisede devamsızlık sildirme dilekçesi de öne çıkıyor. lise devamsızlık nasıl sildirilir? Lise eğitimine devam eden gençlerin devamsızlık sorunu yaşamaları halinde belirli koşullarda devamsızlık sildirmeleri mümkündür. Bu konuda merak edilen tüm detaylı açıklamaları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

devamsızlık kaç gün
Lisede devamsızlık hakkı ile ilgili olarak öğrencilerin mutlaka bilgi sahibi olması gerekir.

Lisede Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Lisede devamsızlık hakkı ile ilgili olarak öğrencilerin mutlaka bilgi sahibi olması gerekir. Çünkü devamsızlık hakkını dolduran ve hala devamsızlık yapmaya devam eden öğrencinin sınıfta kalma riski vardır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından son yayınlanan yönetmeliğe göre bir öğrencinin mazeret olmadan devamsızlık yapma hakkı 10 gündür. Mazeretli ve mazeretsiz olarak toplamda 30 gün devamsızlık yapma hakkını dolduran bir öğrenci sınıfta kalır. Bu şekilde lisede devamsızlık hakkı sayısına dikkat etmeyen öğrenciler 30 günü geçerse karne notları ne olursa olsun o yıl başarısız sayılır.

Lisede Devamsızlık Sildirme

Lise devamsızlık sildirme işleminde dikkat edilmesi gereken bazı kritik noktalar vardır. Bazı sebeplerden dolayı liseye devam edemeyen ve derslerini aksatan öğrenciler devamsızlık hakkını doldurabilir. Lisede devamsızlık yapmak pek çok öğrencinin endişe duyduğu bir konu haline geldi. Özellikle son mevzuata göre lisede devamsızlık hakkı sayısındaki değişiklik öğrencileri endişelendiriyor.

İlkokul ve ortaokulda olduğu gibi lise de devamsızlık sildirme bazı kurallara bağlıdır. Lisede devamsızlık sildirmek isteyen kişinin öncelikle mazeretini gösteren bir raporu bulunmalıdır. Sağlık raporu dışında devamsızlığı sildirmek için veli izin kağıdının okul idaresine verilmesi gerekir. Eğer okul idaresi öğrencinin liseye gelmediği günler için verdiği mazeret raporunu kabul ederse devamsızlık silinir. Devamsızlık sildirmek için bu raporu öğrenci veya velisi okul idaresine teslim etmelidir.

Lisede Devamsızlık Nasıl Silinir?

Lisede devamsızlık silme işleminde öğrencinin okula neden devam etmediği ve mazeret belgesi sunması istenir. Öğrencinin devamsızlık yapmasındaki temel sebep bir hastalık veya tıbbi kaynaklı sebepse bunu belgeleyip müdüre vermek gerekir. Okula hastalıkla ilgili sağlık raporu vermenin dışında şu kurallara dikkat etmek gerekir:

  • Sağlık raporunu okul idaresine verin.
  • Devamsızlık sildirme dilekçesini bir Word sayfasına yazıp çıktısını alın.
  • Öğrencinin ailesi bu dilekçeyi imzalayıp okul yönetimine başvurarak gerekli görüşmeleri yapabilir.

Lise Devamsızlık Sildirme Kaç Gün?

Lisede devamsızlık sildirme günü en çok merak edilen konular arasında yer alır. Lisede okurken devamsızlık yüzünden sınıfta kalma riski olan öğrencilerin velilerine önemli görevler düşüyor. Gencin lisede başarılı olmasına rağmen sınıfta kalmasına neden olacak devamsızlık sorununa çözüm için dilekçe verilmesi önemlidir. lise devamsızlık nasıl sildirilir? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından son yayınlanan düzenlemeye göre bir öğrencinin lisede eğitim yılı boyunca mazeretsiz devamsızlık yapma hakkı 10 gündür. lise devamsızlık nasıl sildirilir? Bu yüzden eğer raporu varsa öğrenci mazeret göstererek bu 10 günlük devamsızlık kaydını sildirme hakkına sahiptir.

Lisede Özürlü Devamsızlık Sildirme

Lisede özürlü devamsızlık sildirme “Veli izin dilekçesi” ile yapılabilir. Öğrenci bir hastalık geçirdiyse resmi bir evrakla rapor haline getirilir ve okul idaresine verilir. lise devamsızlık nasıl sildirilir? Bu rapor ve devamsızlık sildirme dilekçesinin 5 iş günü içinde okul idaresine verilmesi şarttır. Eğer dilekçeyi vermeden devamsızlık yapılmışsa bu özürsüz devamsızlığa girer. Lisede MEB kurallarına göre özürlü devamsızlık süresi 10 gün, özürsüz devamsızlık süresi 20 gündür.

Lisede Özürsüz Devamsızlık Sildirme

Lisede özürsüz devamsızlık silme işleminde öğrencinin okula hiçbir mazeret göstermeden gelmediği günlerin kaydı silinir. Özürsüz devamsızlık hakkını kullanan öğrenci 20 günden fazla devamsızlık yaparsa sınıfta kalır. Öğrencinin o yıl başarısız sayılmaması için 20 günlük mazeretsiz yani özürsüz devamsızlık hakkına dikkat etmesi gerekir. Her okulda olması gereken ve okul idaresinin karar verdiği mazeretler ile özürsüz devamsızlık sildirmek mümkündür.

dilekçe
Lisede devamsızlık sildirme dilekçesi kullanarak öğrenciler için kritik olan günlerin sayısı azaltılabilir.

Lise Devamsızlık Sildirme Dilekçesi

Lisede devamsızlık sildirme dilekçesi kullanarak öğrenciler için kritik olan günlerin sayısı azaltılabilir. lise devamsızlık nasıl sildirilir? Öğrenci velisinin çıktısını alıp imzalaması gereken bu belgenin teslim edilmesi gereken adres okul yönetimidir. lise devamsızlık nasıl sildirilir? Okul idaresine lise devamsızlık sildirme için giden veliler gerekli görüşmeleri yapıp sağlık raporuyla birlikte öğrencinin sınıfta kalmamasını sağlayabilir.

Rate this post

“Lise Devamsızlık Nasıl Sildirilir? 2023” üzerine bir yorum

Yorum yapın