Orta Sehpa Seçimi Nasıl Olmalı?

Orta sehpa, genellikle oturma odalarında bazı malzemelerin üzerine konulması amacı ile kullanılmaktadır. Pek çok mobilya çeşidinde olduğu gibi, orta sehpa seçiminde de dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar arasında sehpaların dayanıklı maddelerden üretilmeleri, odanın tarzına uygun olmaları ve uygun boyutlarda olmaları gibi özellikler yer almaktadır. Bu özelliklerin göz önünde bulundurulduğu orta sehpa seçimlerinin daha sağlıklı sonuçlar doğurdukları görülmektedir.

Orta Sehpa Nedir, Nerede Kullanılır?

Evlerde, ofislerde ya da iş yerlerinde kullanılabilen ve odanın ortasında yer alan küçük mobilya çeşitlerinden biri, orta sehpalardır. Orta sehpa kullanımı sırasında üzerlerinin şekerlik, mumlar ve dergiler ile doldurulduğu görülmektedir. Orta sehpaların kullanım amaçları arasında odanın bütünlüğünün sağlanması, içecek ya da yiyeceklerin konulacağı bir yer olması, koltuklar arasında uzun mesafe olması durumunda bütünlüğün sağlanması gibi durumlar yer almaktadır. Bu gibi durumlarda kullanılan orta sehpaların seçimleri sırasında bazı noktalara dikkat edilmesi, kullanışlılıklarının artmasını sağlamaktadır.

1021 pm 2

Orta sehpa kullanım alanları oldukça geniştir:

 • Orta sehpa, oturma odasında en yaygın olarak kullanılan mobilyalardan biridir. Oturma grubunun önünde yer alır ve koltukların etrafında bir merkez noktası oluşturur. İnsanlar burada çay, kahve veya atıştırmalıklarını koyabilir, kitap veya dergi okuyabilir, televizyon izleyebilir veya dekoratif objeleri sergileyebilir.
 • Orta sehpa, misafirlerinizi ağırlarken kullanışlı bir yüzey sunar. Misafirlerinize içeceklerini veya atıştırmalıklarını koymaları için bir alan sağlar ve sohbet etmeleri veya oyun oynamaları için bir merkezi nokta oluşturur.
 • Birçok orta sehpa, çekmece, raf veya açılır kapağa sahip olabilir, böylece ek depolama alanı sunar. Kitaplar, dergiler, TV kumandaları veya diğer ev eşyalarını saklamak için kullanılabilir.
 • Orta sehpa, dekoratif objeleri sergilemek için ideal bir platform sunar. Mumlar, çiçekler, vazolar, resim çerçeveleri veya heykeller gibi dekoratif parçaları yerleştirebilir ve odanın stilini tamamlamak için kullanabilirsiniz.
 • Orta sehpa, aile veya arkadaşlar arasında oyun oynamak için kullanışlı bir yüzey sağlar. Kart oyunları, satranç veya puzzle gibi masa oyunları için bir alan sunar.
 • Çocuklar İçin Alan: Orta sehpa, çocuklarınız için bir oyun veya aktivite alanı olarak kullanılabilir. Boyama yapmak, yapboz yapmak veya oyun oynamak için bir masaya dönüştürülebilir.

Orta Sehpa Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Orta sehpa seçiminin yapılması aşamasında öncelikli olarak odaya uygun bir ölçünün belirlenmesi gerekmektedir. Orta sehpaların genellikle çok büyük olmadıkları görülmekle birlikte, alanın büyüklüğüne bağlı olarak da farklı ölçülerde üretilmektedirler. Bu anlamda odayı boğmayacak ve kullanışlı olacak bir ölçünün belirlenmesi gerekmektedir. Belirlenen bu ölçü ile birlikte odada hâkim olan tarza uygun olarak bir orta sehpa alınması gerekmektedir. Bu sayede sehpanın odanın bütünlüğü ile uyum sağladığı görülebilmektedir.

mt109detay

Orta Sehpa Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Orta sehpa seçimleri sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Ölçüler: Orta sehpa büyüklüklerinin makul ölçülerde olması, koltuklar arasından geçerken sorun yaratmaması ve odanın bütünlüğünü bozmaması gerekmektedir. Bu sebeple oda büyüklüğüne uygun bir ölçü seçilmelidir.
 • Kullanışlılık: Orta sehpaların bulundukları alanın dar olması sonucunda sehpanın büyüyebile ve katlanabilen özelliklere sahip olması, kolaylıkla çizilmeyen bir malzemeden üretilmesi, kolay temizlenebilir olması önerilmektedir.
 • Orta sehpaların seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik ise dayanıklılıktır. Neredeyse tüm mobilya çeşitlerinde aranan bir özellik olan dayanıklılık, orta sehpaların da uzun süre kullanılması açısından önemlidir. Aynı zamanda sehpaların üzerinde sıcak bir içeceğin konulması sırasında hemen deforme olmamaları ve üzerinde konulan eşyalar ile kolaylıkla çizilmemeleri gerekmektedir.
 • Fonksiyonellik: Özellikle küçük alanlarda ve yemek masasının olmadığı yerlerde sehpaların fonksiyonel özelliklerinden yararlanılmaktadır. Bu özellikler arasında sehpaların istenildiğinde uzayabilen ya da genişleyebilen niteliğe sahip olmaları, gerektiğinde katlanılarak bir yere saklanılabilmeleri yer almaktadır. Bu kullanım kolaylıkları ile birlikte küçük alanlarda da orta sehpaların kullanılabilmesi sağlanmaktadır.
 • Model: Orta sehpa kullanımında dikkat edilecekler listesinde de yer alan sehpa modeli seçimi, sehpaların odanın geneli ile uyum sağlayabilmeleri açısından önem arz etmektedir. Oda ile uyumlu modellere sahip olan sehpaların seçilmesi ile birlikte sehpaların oda içerinde göze batmaması sağlanmaktadır.
Rate this post

Yorum yapın