Uzaktan Çalışma Verimliliği Arttırma Yöntemleri

Uzaktan çalışma verimliliği zaman zaman düşürebilmektedir. Bu durumda uzaktan çalışan kişiler nasıl daha verimli çalışabileceklerini araştırmaya koyulurlar. Özellikle korona sonrasında dünyada uzaktan çalışan kişilerin sayısında bir artış görülmüştür. Bu durumda hem uzaktan çalışan kişiler hem de yöneticiler uzaktan çalışırken nasıl daha verimli bir iş süreci yürütebileceğini araştırırlar. Uzaktan çalışırken verimliliği artırmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri uygulayarak evden çalıştığınızda kısa sürede işlerinizi bitirebilir ve verimli bir çalışma süreci yürütebilirsiniz

Planlamaya Özen Gösterin

Uzaktan çalışma ofis ortamında olmadığı için daha kontrolsüz bir şekilde gelişebilir. Bu durumda uzaktan çalışma verimliliği olumsuz etkiler. Evden çalışırken de ofiste çalışıyormuş gibi verimli olabilmek için yapmanız gereken ilk şey bir planınızın olmasıdır. Gününüzü planlayarak işe başlamak daha kontrollü bir iş süreci yürütmenizi sağlar. Planlamayı kendiniz yapacağınız için gün içinde yapmanız gerekenleri daha net bir şekilde görebileceksiniz. Yapmanız gerekenleri net bir şekilde görmek günün belirli saatlerinde ne kadar yol aldığınızı kontrol edebilmenizi sağlar.

Website Blog Main Image 24

Bir çalışma rutininizin olması daha verimli çalışmanıza ve zamanı kontrol edebilmenize yardımcı olur. Zamanınızı kontrol edebilmek hem işe hem de kendi özel hayatınıza ayıracağınız zamanı belirlemenize yardımcı olur. Planlı ve programlı bir şekilde çalıştığınızda işlerinizi daha erken bitirebilirsiniz. İşlerinizi daha erken bitirmeniz daha fazla kişisel zamana sahip olmanızı sağlayacaktır.

Çalışacağınız Alanı Düzenleyin

Uzaktan çalışma iş verimliliğini birçok nedenden dolayı düşürebilir. Bu nedenlerden ilki düzenli bir şekilde çalışmamaktır. Verimliliği düşüren bir diğer neden ise çalışma alanınızın belli olmamasıdır. Belirli bir çalışma alanınızın olmaması konsantre olmanızı zorlaştırır. Konsantre olamadığınız durumlarda meydana getirdiğiniz işler çok da verimli olmayacaktır. Bu nedenle evden çalışırken daha verimli olabilmek için kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir çalışma alanı yaratmanız gerekmektedir. Çalışacağınız alanı kendi zevkinize göre belirleyebilirsin. Zevkinizi yansıtan bir çalışma ortamı daha iyi konsantre olmanızı ve motivasyonunuzun daha yüksek olmasını sağlayacaktır. Özellikle aileniz veya çocuklarınız ile yaşıyor iseniz çalışma ortamınızın olması kimsenin sizi rahatsız etmemesini de sağlayacaktır.

ey man sitting at kitchen table scaled

Dikkatinizi Dağıtacak Her Türlü Araçtan Uzak Durun

Çalışma saatleri içerisinde daha verimli olabilmek için planınızın dışına çıkmamaya Özen göstermelisiniz. Planınızın dışına çıkmanıza neden olabilecek herhangi bir arama veya arkadaş ziyareti uzaktan çalışma verimliliği açısından olumsuz tutumlardır. Bu nedenle dikkatinizi dağıtacak ve sizi işinizden alıkoyacak uyarıcılardan kendinizi soyutlamanız gerekir.

Ekip Çalışmasına Özen Gösterin

Uzaktan çalışma verimliliği arttırabilir veya azaltabilir. Bu durum tamamen uzaktan çalışan kişinin tutum ve davranışlarına kalmıştır. Eğer uzaktan çalışırken daha verimli bir iş planı yürütmek istiyorsanız ekip arkadaşlarınızdan yardım almaktan çekinmemelisiniz. Çalışmış olduğunuz ekip arkadaşlarınız ile düzenli olarak toplantılar yapmak iş sürecini daha olumlu yönetmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca düzenli toplantılar sırasında aklınıza takılanları arkadaşlarınıza da sorabileceğiniz için sorunlarınızı daha kısa sürede çözebilirsiniz.

Kişisel Bakımınıza Özen Gösterin

Uzaktan çalışma verimliliği olumsuz etkileyebilecek birçok unsura sahiptir. Bu unsurlar arasında en önemlilerden biri kişisel bakımdır. Kişisel bakımınıza Özen göstermemeniz kendinize daha öz güvensiz hissetmenize neden olabilir. Özgüvensiz hissetmeniz halinde kendiniz olan güveniniz azalacağından iş verimliliğiniz de düşecektir. Uzaktan çalışırken kişisel bakımınıza o yüzden göstermeniz kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlayacaktır. Kendinizi mutlu hissettiğiniz durumlarda daha iyi işler ortaya koyabilirsiniz. Egzersiz veya meditasyon yaparak kendinize ait bir zaman yaratabilirsiniz. Kendinize ayıracağınız Tüm bu zaman ve kişisel bakımınızı yapmanız daha verimli bir iş süreci yürütmenize faydalı olacaktır. Egzersiz yapmanız daha sağlıklı hissetmenizi sağlar. Daha sağlıklı hissetmeniz ise daha verimli çalışmanıza neden olur.

1 17 1

Kıyafetlerinize Özen Gösterin

Ofise veya iş yerine giderken en güzel şekilde giyinmeye Özen gösteririz. Bu özen işimize olan saygıdandır ve güzel giyinmek kendimizi daha özgüvenli hissetmemize neden olur. Uzaktan çalışma verimliliği artırabilmek için kıyafetlerinize Özen göstermeniz gerekmektedir. Günlük kıyafetler ile işin başına oturmak psikolojik olarak iş yapmadığınızı hissetmenize neden olabilir. Ev modundan çıkamamak iş yaparken ki verimliliğinizi de düşürmektedir. Her gün ofise gidiyormuş gibi giyinemeseniz de daha temiz kıyafetler giymek kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Kendinizi iyi hissetmek ise daha verimli bir iş süreci yürütmenizde faydalı olacaktır. Uzaktan çalışırken iyi giyinmenin bir diğer faydası ise ani toplantılara hazır olmaktır. İşe uygun kıyafetler giyerek çalıştığınızda patronunuzdan veya ekip arkadaşlarınızdan gelen planlanmamış toplantılara daha kısa sürede katılım sağlayabilirsiniz. Böylece strese girmeden ve kıyafetlerinizi düşünmeden bir toplantı süreci yürütebilirsiniz.

 

Rate this post

“Uzaktan Çalışma Verimliliği Arttırma Yöntemleri” üzerine 2 yorum

Yorum yapın