Spatula Nedir Ne İşe Yarar?

Spatulanın amacı kullanıldığı alana göre değişmektedir. Spatula farklı ölçeklerde üretilen ve farklı malzemelerden yapılabilen bir malzemedir. Ekipman olarak kullanılması da mümkündür. Tıp kimyası, sağlık sektörü, mutfak yeme, içme sektörü ve inşaat gibi alanlarda çok sık kullanılır. Spatula özellikle mutfakta en çok karşılaşılan ürünlerden biridir. Spatula kullanan birçok kişi spesifik amaçlar için bu ürünü kullanmayı tercih eder. Malzemelerin birbirine karıştırılması ya da yüzeye uygulanması, yüzeyden çıkarılması gibi esnalarda spatula kullanılır.

Spatula Ne İşe Yarar?

Spatulanın işlevi oldukça spesifiktir. Ancak spesifik olmasına karşın farklı nedenler ile kullanılan sektörlerde bulunmaktadır. Örneğin mutfaktaki kullanımı ile inşaat sektöründeki kullanımı birbirine benzese de aslında amaç farklıdır. Spatulanın temel işlevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Boyama ve sanat faaliyetleri için kullanılır.
 • Temizlik amacı ile kullanılır.
 • Bahçe temizleme esnasında toprağın zararlı maddelerden ve çürümüş yapraklardan arındırılması için kullanılır.
 • Boya yapmak yüzeydeki boyayı temizlemek ya da boyayı çıkarmak için kullanılır.
 • Endüstriyel ürünler ile kullanılabileceği gibi inşaat sektöründe sıva gibi amaçlar için de tercih edilir.
 • Mutfakta tava ya da tencere üzerindeki yemeğin çevrilmesi, çıkarılması, alınması ya da taşınması için kullanılır.

Spatula Kelimesi Türkçe Mi?

Spatula kelimesinin kökeni Türkçe değildir. Latincede var olan spatha kelimesi spatula kelimesinin kökeni olarak kabul edilmektedir. Bu kelime doğrudan Türkçeye geçmemiş ve önce İngilizce ve İspanyolca gibi dillerde kullanılmıştır. Bu dillerde kullanımı da farklı kelimeler ile ifade edilmektedir. Spatula kelimesinin diğer dillerdeki karşılığı şu şekildedir:

 • Türkçede spalet, kazıyıcı, spatula olarak kullanılmaktadır. Halk arasında ıspatula denildiği de bilinmektedir ancak bu kullanım yanlış olarak kabul edilmektedir.
 • İngilizcede spatula olarak kullanılmaktadır.
 • Fransızcada spatule olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda appret olarak kullanıldığı biçimi de vardır ve bu yazı işleri için tercih edilir.
 • İspanyolcada paleta ve espatula olarak bilinir.
 • Almancada ise spachtel, bratschaufel ve spatel gibi birbirinden farklı kullanım biçimleri bulunmaktadır.

Spatula Nasıl Kullanılır?

Spatula Nasıl Kullanılır?

Spatula kullanımı yapmak son derece kolaydır. Farklı yerlerde kullanımı yapılan spatula spesifik olarak kullanıldığı yere göre kullanılabilir. Örneğin mutfakta kullanımı çevirmek, karıştırmak, katlamak, taşımak gibi amaçlar için yapılır. Sapından tutulduğu takdirde doğrudan kullanımı yapılabilir. Endüstriyel alanlarda kullanımı da benzerdir. Tutma alanı (sapı) olarak Spatulanın kullanımını son derece basit olmaktadır.

Spatula Isıya Dayanıklı Olur Mu?

Spatulanın ısı dayanıklılığı ham maddesine göre değişmektedir. Spatula farklı malzemelerden üretilebilmektedir. Bu çeşitlilik her ne kadar kullanışlı olsa da ısıya karşı dayanıklılığının da değişmesine neden olur. Spatula plastikten üretildiği takdirde ısıya karşı dayanıklılık seviyesi düşük olacaktır.

Silikon ve metal gibi malzemelerden yapılan spatula çeşitleri ise yüksek ısıya karşı dayanıklılık gösterir. Spatula özellikle mutfak gibi yerlerde yüksek sıcaklık dereceleri ile kullanılacak ise malzemesinin plastik olmaması gerekir.

Ayrıca Bakınız: Ücretsiz En İyi VPN Uygulamaları

Rate this post

“Spatula Nedir Ne İşe Yarar?” üzerine bir yorum

Yorum yapın