Egzersiz Yaparken Unutulmaması Gereken Sağlıklı Alışkanlıklar

Egzersiz yaparken edineceğiniz sağlıklı alışkanlıklar ile daha kısa sürede fit bir görünüm elde edersiniz. Dış görünüşünden memnun olmayan kişiler ve fazla kilolarından şikayetçi olan kişiler egzersiz yapmaya başlarlar. Ancak belirli bir program dahilinde yürütülen bu egzersizler kısa sürede terk edilir. Dış görünüşünü değiştirmek isteyen kişiler yavaş bir egzersiz temposu benimsemeliler.  Egzersizlere yeni başladığı zaman ağır egzersizler yapan geceler kısa sürede egzersiz yapmaktan vazgeçerler. Doğru bir egzersiz programı ve egzersiz yapılırken edilecek alışkanlıklar ile daha uzun süreli egzersiz yapma imkânı elde edilebilir.

Hedeflerinizi Küçük Tutun

Egzersiz yapmaya başladığınızda edineceğiniz alışkanlıklar egzersiz sürecinizi belirleyecektir. Bu nedenle egzersize başlarken yüksek beklentiler içinde olmamak gerekir. Fiziksel görünümün değişmesi kısa süreli bir olay değildir. Bu nedenle egzersiz yapan kişiler istedikleri fit görünme bir anda ulaşamazlar. Kısa süreli egzersiz yapmasına rağmen sonuç elde edemeyen kişiler egzersiz yapmaktan vazgeçebilir. Bu nedenle egzersiz yapmaya başlarken küçük hedefler belirlemekte fayda vardır.

zz 4

Bir ayda 10 kilo vereceğim gibi ver hedef uçuk bir hedeftir. Bu hedefini gerçekleştiremeyen kişiler egzersizden soğuyabilirler. Bunun yerine günde mutlaka 10 dakika spor yapacağım tarzı bir hedef ulaşılması daha kolay bir hedeftir. Günde 10 dakika olsa da egzersiz yapan kişi ir İstikrar sağlayacağı için zamanla dış görünüşünü değiştirebilir. Ayrıca küçük hedefleri başarıyla yerine getiren kişi mutlu olur ve daha büyük hedefler için çalışmaya özen gösterir.

Plan Dahilinde İlerleyin

Egzersiz yaparken belli bir plan dahilinde çalışmaya Özen gösterin. Öncelikle haftanın hangi günleri egzersiz yapabileceğinizi belirleyin. Egzersiz yapmak için gerekli olan spor malzemelerinizi hazırda bulundurun. Böylece egzersiz yapmanız gereken saat geldiğinde hemen egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Egzersizde disiplin çok önemli olduğu için belirlediğiniz günlerde egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz. Çok acil bir durum olmadığı sürece belirlediğiniz gün mutlaka egzersiz yapmalı ve egzersizden kaçmamalısınız. Sürekli egzersiz yapmamak için bahane bulmak zamanla hiç egzersiz yapamamanıza neden olabilir. Bu nedenle haftalık planınıza elinizden geldiğince uyun ve bahaneler uydurmaktan vazgeçmelisiniz.

40ee05c7c075e9813b1d22ab35b6c8ab

Arkadaşlarınızı Spor Yapmak İçin Teşvik Edin

Egzersiz yaparken tek başına sıkılıyor iseniz sizinle egzersiz yapacak arkadaşlar bulabilirsiniz. Yakın arkadaşlarınıza sizinle birlikte egzersiz yapmak için ikna edebilirsiniz. Arkadaşlarınızla egzersiz yaptığınız zaman daha keyifli bir zaman geçireceğiniz için egzersiz yaparken sıkılmayacaksınız. Egzersiz sırasında keyifli vakit geçirmek daha uzun süre egzersiz yapmak istemenizi sağlayacaktır. Ayrıca arkadaşlarınızla egzersiz yaptığınız için kaytarma ihtimaliniz de ortadan kalkacaktır. Egzersiz yapmamak için sürekli bahane bulan bir kişiyseniz bir spor arkadaşı edinmenizde fayda vardır. Spor arkadaşlarınız sizin bulduğunuz bahaneleri çürüteceği için egzersiz yapmaktan kaçamazsınız.

Spor Öncesinde Doğru Beslenin

Egzersiz yaparken sağlıklı bir şekilde beslenmeniz gerekir. Aksi halde egzersiz yapsanız da vücudunuzda herhangi bir değişim göremezsiniz. Ayrıca besinlerden almanız gereken proteinleri ve enerjileri alamadığınızda vücudunuz enerjisiz kalacaktır. Enerjisi olmayan bir vücut ile uzun süre egzersiz yapmak mümkün değildir. Egzersiz yapmaya başlarken bilmeniz gereken nokta yaptığınız spor dalına göre beslenme programınızın da değişeceğidir. Ayrıca kadın ve erkeklerin spor yaparken alması gereken besinlerde birbirinden ayrılır. Bu nedenle egzersiz yapmaya başlamadan önce vücudunuzun ihtiyacı olan besinlerin belirlenmesi gerekmektedir. Vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri öğrenmek için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Ben uzmandan yardım alma durumunuz yok ise spor için en önemli besin olan protein kullanımına dikkat etmeniz gerekir. Egzersiz yapan kişiler daha fazla proteine ihtiyaç duyacaklardır. Bu nedenle egzersiz yapmaya başladığınızda protein değeri yüksek olan besinleri tüketmeniz gerekir.

1exercise with bronchitis

Protein değeri yüksek olan besinler içerisinde ilk sırayı yumurta almaktadır. Yumurtaya ek olarak balık eti ve tavuk eti de yüksek protein değerleri olan besinlerdir. Bu besinleri dengeli bir şekilde kullanarak vücudunuzun ihtiyacı olan proteini sağlamış olursunuz. Egzersiz yapan kişiler ayrıca sebze ve meyveleri daha çok tüketmelidir. Vücudun ihtiyacı olan enerjinin karşılanması için zaman zaman kuruyemişler de tüketilebilir. Sağlıklı bir şekilde beslenen kişiler egzersiz de yaptıkları takdirde vücutları kısa sürede şekle girecektir. Bu noktada unutulmaması gereken şey değişimin zaman aldığıdır. Belirli bir plan dahilinde ilerlediğiniz takdirde vücudunuz şekil almaya ve kilolarınız gitmeye başlayacaktır.

Sürekli Aynı Egzersizleri Yapmayın

Egzersiz yaparken sürekli aynı hareketleri yapmak bir süre sonra sıkıcı gelecektir. Egzersizin sıkıcı gelmeye başlaması ile birlikte egzersiz yapmaktan uzaklaşacaksınız. Egzersizden uzaklaşma sorunuyla karşılaşmamak için arada programınızı değiştirmenizde fayda vardır. Egzersiz programınızın içine sevdiğiniz hareketleri dahil ederek egzersizinizi sıkıcı olmaktan çıkarabilirsiniz. Ayrıca vücudunuzda geliştirmek istediğiniz alanları da yönelebilirsiniz. Vücudunuzda geliştirmek istediğiniz alanlara yönelmeniz ile birlikte egzersiz hareketleriniz değişecektir. Böylece egzersiz programımızın içine yeni hareketler dahil olacak ve egzersiz programını sıkıcı olmaktan çıkacaktır.

 

 

Rate this post

“Egzersiz Yaparken Unutulmaması Gereken Sağlıklı Alışkanlıklar” üzerine 2 yorum

Yorum yapın