Meyan Kökü Şurubu Faydaları

Meyan kökü şerbetinin yararları sağlıklı yaşamak isteyenlerin en çok araştırdığı konulardan biridir. Özellikle kadınlarda menopoz gibi durumlarda hormonların düzenlenmesini sağladığı için önemli bir besin takviyesi olarak kullanılabilir. Meyan kökü şurubu, özellikle eski Mısır’a kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Firavunların tatlı içecek olarak tükettiği meyan kökü şurubu faydaları saymakla bitmez. Esasen baklagiller familyasından olan meyan kökü, çalı türünde bir bitkidir. Ham madde bakımından şeker, yiyecek, içecek ve tütün ürünlerinde tatlandırıcı olarak kullanılır.

Meyan Kökü Nerede Yetişir?

Meyan kökü bitkisi Rusya ve Çin gibi coğrafyalarda sık sık yetiştirilir. Eski Mısır, Asur, Çin ve Hint kültürlerine kadar uzanan bu bitki Avrupa, Asya ve Orta Doğu’da yetiştirilir. Türkiye’de ise Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaygın bir şekilde üretimi yapılmaktadır. Meyan kökünden yapılan şurubun sağlık açısından çok faydalı olduğu bilinir.

Meyan Kökü Faydaları Nelerdir?

Meyan kökü yararları bakımından pek çok hastalığın tedavisinde iyileştirici etki gösterir. Tıbbi araştırmalara göre meyan kökü içinde triterpen, saponinler, gisirizin, flavanoidler gibi etken maddeleri bulunur. Bu maddeler günümüzde bir çok hastalığın iyileşmesinde destekleyici unsur olarak görev alır. Meyan kökü faydaları denince akla ilk gelenler şunlardır:

 • Gastrit asitin anormal artışını engeller ve reflüye iyi gelir.
 • Mide iltihaplarını tedavi edici etkisi vardır.
 • Menopoz semptomlarını azaltır.
 • Anti bakteriyel bileşenler etkisiyle mikropları yok eder.
 • Yüksek tansiyon ve damar sertleşmesine iyi gelir.
 • Kilo artışına bağlı gelişen tip 2 diyabet hastalığının ileriki yaşlarda ortaya çıkmasını engellemeye yardımcıdır.

Meyan Kökü Nasıl Kullanılır?

Meyan Kökü Nasıl Kullanılır

Meyan kökü bitkisi kullanımı pek çok farklı şekilde yapılabilir. Meyan kökü, ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesi’nde çıktıktan sonra sıvı form olarak çay ve şerbet olarak tüketilebilir. Ayrıca meyan kökünün tablet, toz formu ve özüt formunda da kullanımı mevcuttur. Meyan köklerinin kaynatılması ve ek işlemlerle elde edilen şurup tatlı yapımında da sık sık tercih edilebilir. Meyan kökü karışımı cilt bakımında da maske şeklinde kullanılabilir.

Meyan Kökü Şurubunun Faydaları Nelerdir?

Meyan kökü şerbetinin faydaları sayesinde ciddi hastalıklarda bile kısa sürede iyileşme görülebilir. Günümüzde alternatif tıp alanında en çok tercih edilen bitkilerden biri olan meyan köklü özel aşamalardan geçip şurup haline getirilir. İnsan sağlığı açısından çok yararlı olduğu bilinen meyan kökü şurubunun faydaları arasında şunlar öne çıkıyor:

 • Antioksidan bakımından yüksek içeriği sayesinde bağışıklık sistemini destekler.
 • Ses kısıklığı ve boğaz ağrılarına iyi gelir.
 • Balgam söktürücü etkisi vardır.
 • Sürekli tekrar eden öksürük krizlerini azaltır ve rahatlatır.
 • Kabızlığa iyi gelir ve krampları geçirir.
 • Doğal ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak kullanılabilir.
 • Ciltte sedef hastalığı veya akne tedavisinde etkilidir.
 • Siroz başta olmak üzere önemli karaciğer hastalıklarını tedavide yardımcıdır.
 • Peptik ülsere karşı koruyucudur.
 • Kışın meydana gelen soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklara karşı vücudu korur.
 • Sindirimde rahatlatıcı etkisi vardır.
 • Hazımsızlığı önler ve vücuttaki toksinleri dışarı atar.
 • Dalak ve böbrek gibi iç organların sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
 • Adet dönemi ve menopoz dönemindeki sorunları azaltır.

Hemen hemen herkesin damak zevkine hitap eden meyan kökü şurubu son derece lezzetli bir içecektir. Hazırlaması son derece basit olan meyan kökü şurubunda karışım miktarına dikkat edilmelidir. Düzenli veya belirli aralıklarla tüketildiğinde vücudun sağlıklı bir şekilde işlevini sürdürmesi için önemli bir besin kaynağıdır.

Meyan Kökü Şurubu Nasıl Yapılır?

Meyan kökü şurubu hazırlanışı bakımından son derece basittir. Evde meyan kökü şerbeti hazırlayarak şifa kaynağı niyetine tüketebilirsiniz. Bunun için bir tutam meyan kökü ile birlikte 3 litre su yeterlidir. Öncelikle 3 litre suyu bir tencereye aktarıp ardından 1 buçuk saat kadar suda bekletilmiş meyan kökünü tencereye ekleyin. Daha lezzetli bir şerbet elde etmek istiyorsanız meyan kökünü bir gün boyunca suda bekletmeni tavsiye edilir.

Meyan kök lifleri tencerenin içine sıkılır ve daha sonra bir süzgeç yardımıyla başka bir kaba süzülür. Özellikle toru ve yabancı maddelerden arındırmak adına bir tülbent üzerinden birkaç defa süzmekte yarar vardır. Bu sayede meyan kökü şurubunun kap içinde dibinde tortu oluşması engellenir. Son olarak süzülen karışım şişelere doldurulduktan sonra ihtiyaç anında keyifle tüketilebilir. Günümüzde en çok tercih edilen şifa kaynaklarından meyan kökü şurubu sağlık açısından oldukça önemlidir.

Meyan Kökü Şurubu Zararlı Mı?

Meyan kökü şurubu zararları hakkında bazı uyarılara kulak vermekte fayda vardır. Hemen hemen her yiyecekte olduğu gibi meyan kökünün aşırı tüketilmesi bazı yan etkiler gösterebilir. Meyan kökü şerbetini aşırı içenlerin alerji dışında iç organlarının işlevinde sorun yaşaması muhtemeldir.

Uzmanlar meyan kökü şurubunun normalden fazla tüketilmesi halinde kronik hastalığı olanlarda sorun yaratabileceğini söylemektedir. Bu nedenle kalp, böbrek ve şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olanların meyan kökü şurubu tüketimine dikkat etmesi gerekir. Meyan kökü şurubu faydaları sayesinde daha sağlıklı bir yaşam sürmek mümkündür.

Ayrıca Bakınız: Sporcu Beslenmesi Performansınızı Artırmak İçin Doğru Yiyecekler

Rate this post

Yorum yapın