Sporcu Beslenmesi Performansınızı Artırmak İçin Doğru Yiyecekler

Sporcu beslenmesi sporcuların performanslarının artması için önemli bir kriterdir. Doğru bir şekilde beslenmeyen sporcular istedikleri şekilde performans gösteremezler. Profesyonel olarak spor yapan kişiler protein ağırlıklı beslenmelidirler. Kişilerin yapmış olduğu spor dalına göre tüketmesi gereken yiyecekler farklılık gösterir. Profesyonel sporcuların veya günlük yürüyüş yapanların alması gereken kaloriler ve tüketmesi gereken besinler birbirinden ayrılır. Bu nedenle sporcular beslenirken yapmış oldukları spor dalına uygun yiyecekleri tüketmeye Özen göstermelidirler.

Doğru Beslenme Nasıl Olur?

Sporcu beslenmesi yapılan antrenmanların etkisini arttırdığı için doğru bir şekilde düzenlenmelidir. Profesyonel sporcular sadece spor yaptıkları dönemde değil hayatlarının her döneminde düzenli bir şekilde beslenmelidirler. Profesyonel sporcuların karşılaşma öncesinde tükettiği yiyecekler de oldukça önemlidir. Karşılaşma öncesinde ağır yiyecekler tüketen sporcular karşılaşmada istedikleri performansı sergileyemeyebilirler. Bu nedenle hangi spor yapılırsa yapılsın spor öncesinde ağır yiyecekler tüketilmemelidir.

dieta fitness

Spordan Önce Neler Yenilir?

Sporcu beslenmesi yapılacak spora katkı sağladığı için önemlidir. Sporcular Spor yapmadan önce tüketeceği yiyecekler ile spordaki performanslarını arttırabilirler. Spordan önce nasıl beslenilmesi gerektiği şöyle sıralanabilir:

  • Vücutta yer alan su seviyesi çok fazla arttırılmamalıdır
  • Sporcu açlığını bastıracak yiyecekler tüketmelidir
  • Spordan önce enerjiyi arttıracak yiyeceklerden yardım alınmalıdır
  • Sindirimi uzun süren besinlerin kullanılması gerekir
  • Spordan önce çiğ sebzeler yerine pişmiş sebzeler tercih edilmelidir
  • Spordan önce meyve tüketmek isteyen sporcular meyveleri kabuksuz tercih etmelidir
  • Yağlı yiyecekler tüketilmemelidir
  • Acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır
  • Süt ve yoğurt kontrollü bir şekilde tüketilmelidir
  • Maçtan en az 2 saat önce zengin protein içeren besinler tüketilmelidir

Antrenman Sırasında Nasıl Beslenilmelidir?

Sporcuların beslenmesi sadece spordan önceki beslenmeyi içermez. Profesyonel sporcular yapmış oldukları spor sırasında da beslenmelidir. Özellikle profesyonel olarak spor yapan kişiler basketbol voleybol veya futbol oynuyor iseler maçlar sırasında da yiyip içtiklerine dikkat etmelidirler. Yapılan spor Bir saatten uzun sürüyor ise sporcunun alacağı sıvı miktarına dikkat edilmelidir. Sporcu maç sırasında belli oranlarda su tüketmelidir. Maç Bir saatten uzun sürüyor ise molalarda sporcu bir miktar karbonhidrat içeren besin tüketebilir. Ayrıca sporcular molalarda enerji veren meyveleri de tüketebilirler. Maç sırasında önemli olan kullanılan besinlerin çok fazla olmaması gerektiğidir.

whole food thats 40 better build

Spordan Sonra Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Sporcuların beslenmesi özellikle peş peşe antrenmanlara veya maçlara çıkan sporcular için önem arz eder. Sporcular maç sırasında çok fazla enerji kaybettikleri için maçtan sonra nasıl beslenecekleri de önemlidir. Maçtan sonra kaybedilen enerjinin geri kazanılması için sporcular karbonhidratlı besinler ile beslenebilir. Kullanılacak karbonhidrat miktarı kişinin kilosuna ve yaptığı spordaki harcadığı enerjiye göre farklılık gösterir. Ayrıca spordan sonra muz yemek ve süt içmek de vücudun kaybettiği vitamin değerlerini geri almada faydalı olur. Maç veya antrenman sırasında sporcular çok fazla su kaybederler. Vücuttan atılan bu suyun geri alınması sporcu için oldukça önemlidir. Bu nedenle maçtan sonra sporcular bol bol su içmelidir. Suya ek olarak sodalar veya meyve suları da tercih edilebilir.

Sporcuların Karbonhidrat Tüketimi

Sporcu beslenmesi içerisinde farklı besin değerlerinin bulunduğu bir beslenme düzenidir. Bu beslenme düzeni içerisinde özellikle karbonhidratlar vücudun enerji alabilmesi için önemlidir. Spor yapan kişilerin yeterli miktarda karbonhidrat alabilmesi için pilav veya ekmek tüketilmesi önerilir. Karbonhidratlar enerji kaynakları oldukları için spor yapan kişilerin en çok ihtiyaç duydukları besin değerleridir. Yeterli miktarda karbonhidrat alımı sporcuların daha uzun süre dayanıklılık göstermesini sağlar. Yeterli miktarda karbonhidrat alınmaz ise sporcunun kasları çok çabuk yorulacaktır ve istediği şekilde performans gösteremeyecektir. Bu nedenle sporcuların günlük tüketmiş oldukları besinler içerisinde karbonhidratlara önemli bir yer ayırmaları gerekir. Sporcuların alması gereken karbonhidrat miktarı vücut ağırlıklarına göre hesaplanır. Ayrıca sporcuların yaptıkları spor türü de almaları gereken karbonhidrat miktarında değişikliklere neden olabilir. Sporcu yeterli miktarda karbonhidrat alımını hem spor öncesinde hem de spor sonrasında yapmalıdır.

Eat like a professional athlete

Sporcularda Protein Tüketimi

Sporcu beslenmesi vücudun ihtiyacı olan besin değerlerinin yeterli miktarda alınmasını gerektirir. Spor yapan kişiler kaslarının güçlü olması için protein içeren besinlerden faydalanabilirler. Sporcular vücutları için gerekli olan proteini alabilmek için yumurta ve süt tüketebilirler. Ayrıca kırmızı et ve beyaz et de sporcuların ihtiyaç duyduğu yüksek protein değerlerine sahip besinlerdir. Profesyonel sporcular vücut ağırlıklarına göre belirli miktarlarda proteini her gün almalıdırlar. Alınması gereken protein miktarı kişinin yaptığı spora sahip olduğu vücut ağırlığını ve cinsiyetine göre farklılıklar gösterebilir. Dengeli Bir protein tüketimi sayesinde kişiler daha güçlü kaslara sahip olurlar. Bu nedenle sporcunun dayanıklılığının artması ve kaslarının güçlenmesi için sporcunun protein ihtiyacı karşılanmalıdır.

 

Rate this post

“Sporcu Beslenmesi Performansınızı Artırmak İçin Doğru Yiyecekler” üzerine 3 yorum

Yorum yapın