Gürcistan Asgari Ücret 2023 Yılı Ne Kadar? Gürcistan Alım Gücü

Gürcistan Asgari Ücret Gürcistan maaşları ve asgari ücret ülkemizde de birçok kişinin ilgisini çekiyor. Türkiye’ye son derece yakın bir ülke olması sayesinde iki ülke arasında çalışma fırsatları da ortaya çıkıyor. Gürcistan’da Türkiye’de olduğu gibi asgari ücret her yıl Ocak ayında mevcut ekonomik koşullara göre yeniden belirlenmektedir. Bu nedenle asgari ücret yıllara göre değişmektedir.

Gürcistan’da asgari ücret 2023 yılı itibariyle resmi para birimine göre 720 GEL olarak belirlenmiştir. Ülke genelinde yıl boyunca geçerli olacak asgari ücret bu seviyeden verilmektedir. Gürcistan’da her yıl belirli ekonomik verilere göre asgari ücret yeniden belirlenmektedir. Gürcistan asgari ücret miktarı baz alınarak ülke genelinde birçok işveren bu miktarın üzerinde de ödeme gerçekleştirmektedir.

Gürcistan Asgari Ücret Kaç Lari?

Gürcistan Asgari Ücret Kaç Lari

Gürcistan larisi ülkede kullanılan milli para birimi olduğu için asgari ücret hesaplaması da bu para birimi üzerinden yapılıyor. Abhazta ve Güney Osetya dışında kalan bölgelerde lari kullanılmaktadır. 2023 yılı için edinilen bilgilere göre Gürcistan’ta asgari ücret 720 GEL yani 720 lari olarak hesaplanmaktadır.

Ülke genelinde her yıl Ocak ayında belirlenen asgari ücret enflasyon ve diğer ekonomik göstergeler dikkate alınarak belirlenmektedir. Küresel düzeyde 2023 yılında da devam eden yükse enflasyon sonrasında ücretlerde de artışlar görülmektedir. Gürcistan’da da asgari ücrete bu kapsamda yeni zamların yapılması gündeme gelmektedir.

Gürcistan Asgari Ücret Yıllık Ne Kadar?

Batum asgari ücret rakamları Gürcistan’ın başkenti olması nedeniyle sık araştırılmaktadır. Türkiye’den de pek çok kişinin çalışma hayatı için tercih ettiği Batum’da da asgari ücret ülke genelinde uygulanan ücretle aynıdır. 720 GEL olarak belirlenen Gürcistan asgari ücret, yıllık olarak ortalama 8 bin 500 larinin üzerindedir. Her ne kadar asgari ücret 720 GEL olarak uygulansa da ülke genelinde birçok iş kolunda bu ücretin üzerinde ödeme yapılmaktadır.

Ortalama olarak dolar bazında Gürcistan’daki en popüler mesleklerin maaşlarına bakıldığında ise yazılım mühendisi 3.500 dolar, doktor 2.500 dolar, inşaat mühendisi 1.500 dolar seviyesinde maaş almaktadır. Gürcistan asgari ücret oranları ülkemizde de olduğu gibi taban ücreti belirlemek için hesaplanmaktadır.

Gürcistan’da Asgari Ücret Kaç Dolardır?

Gürcistan’da Asgari Ücret Kaç Dolardır

2023 Gürcistan asgari ücret yaklaşık 279 dolar seviyesine denk gelmektedir. 1 Gürcistan larisi ise 2023 yılının ilk yarısındaki verilere göre yaklaşık 0,40 dolara eşittir. TL’nin son yıllarda yaşadığı değer kaybı sonrasında ise 1 Gürcistan larisi aynı dönem için 7,72 TL olarak hesaplanmaktadır.

Gürcistan’da birçok iş kolunda asgari ücret oranlarının üzerinde çalışanlara ödemeler yapılmaktadır. Ortalama bir ücretle yaşayan kişinin Gürcistan’da rahat bir şekilde yaşamını idama ettirmesi sağlanmaktadır. Dolar bazında nispeten düşük görülse de genel itibariyle Gürcistan hükümeti tarafından belirlenen asgari ücretin yeterli olduğu görülmektedir.

Gürcistan’da Asgari Ücretle Çalışanların Oranı Ne Kadar?

Gürcistan asgari ücretle çalışma oranları diğer pek çok komşu ülkesi ile benzerlik göstermektedir. Gürcistan’da bulunan ulusal istatistik kurumu tarafından geçmiş yıllara ait açıklanan verilere göre asgari ücret ile çalışanların sayısı ülke genlinde sadece yüzde 2,8 – 3 seviyelerinde seyretmektedir.

Mevcut verilere göre ülke genelinde asgari ücretin iki katı kadar üzerinde bir ücretle çalışan kişi sayısının ise %70’in üzerinde olduğu ifade ediliyor. Ülkedeki mevcut ekonomik koşullar nedeniyle asgari ücretin çok düşük olması bu sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sadece asgari ücret ile geçim zor olacağı için çoğu işveren asgari ücretin üzerinde ödeme yapmak zorundadır. Asgari ücretin artırılmasına yönelik talepler ise her yıl olduğu gibi bu yıl da vatandaşlar tarafından dile getirilmektedir.

Gürcistan’da Asgari Ücretle Geçinmek Mümkün Mü?

Gürcistan’da yaşam maliyetleri her dönem farklılık göstermektedir. Ancak genel ekonomik şartlarına bakıldığı zaman Gürcistan’da sadece asgari ücret ile geçim oldukça zordur. Ortalama olarak bir kişinin aylık gideri 500 – 600 GEL seviyelerini bulabilmektedir. 720 GEL olarak belirlenen asgari ücret bu konuda yetersiz kalacaktır.

Ülkenin Tiflis ve Batum gibi şehirlerinde ise ulaşım, kira ve diğer giderler daha pahalı olacağı için büyük kentlerde asgari ücret ile geçim neredeyse imkansız olacaktır. Gürcistan asgari ücret düşük olduğu gibi işsizlik oranı da oldukça yüksektir. Ülke genelinde asgari ücretin üzerinde odluğu gibi asgari ücret altında çalışanların sayısı da dikkat çekmektedir.

Ayrıca Bakınız: Amerika Asgari Ücret 2023 Yılı Ne Kadar? Amerika Alım Gücü

5/5 - (1 vote)

“Gürcistan Asgari Ücret 2023 Yılı Ne Kadar? Gürcistan Alım Gücü” üzerine bir yorum

Yorum yapın