Amerika Asgari Ücret 2023 Yılı Ne Kadar? Amerika Alım Gücü

Amerika asgari ücret yıllara göre Türkiye’de olduğu gibi enflasyon ve diğer birçok unsur dikkate alınarak belirlenmektedir. Ancak Türkiye’den farklı olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) asgari ücret, federal düzeyde belirlenir ve eyaletler için de aynıdır. Fakat bazı eyaletlerde asgari ücret, federal düzeyin üzerinde seyretmektedir. Bu yönüyle eyaletlere göre asgari ücret değişebilir.

ABD’de asgari ücret 2023 yılı için henüz kesin olarak netleşmemiştir. Bu kapsamda Ocak 2022 itibariyle belirlenen asgari ücret oranı saat başına 7,25 USD olarak belirlenmiştir. Bazı eyaletlerde ise ABD’de asgari ücret federal düzeyin üzerinde seyretmektedir. Bu eyaletlerde asgari ücretle çalışan kişiler daha iyi bir kazanç elde edebilmektedir. Amerika asgari ücret oranları ise zaman zaman tartışma konusu da olmaktadır.

Amerika’da Asgari Ücret Kaç Dolar?

ABD asgari ücret federal düzeyde saatlik 7,20 ABD doları (USD) olarak belirlenmiştir. Ancak bu oran federal düzeyde belirlenen asgari ücrettir. Eyaletlere göre asgari ücretin bu miktarın üzerine de çıktığı görülmektedir. Örneğin Kaliforniya’da asgari ücret saat başı 14 dolar olarak belirlenmiştir. New York’ta ise 15 dolar olarak asgari ücret uygulanmaktadır.

ABD’de zaman zaman tartışma konusu olan asgari ücret meselesi ise dikkat çekmektedir. Federal düzeyde asgari ücretin artırılması gerektiği konusunda gündeme gelmektedir. Özellikle ABD ekonomisinde 2023 yılı itibariyle son yılların en yüksek enflasyon rakamlarının da görülmeye başlaması sonrasında vatandaşlar asgari ücret konusunda da bir düzenleme yapılması gerektiğini dile getirmektedir.

ABD Asgari Ücret Nasıl Belirleniyor?

ABD Asgari Ücret Nasıl Belirleniyor

Amerika’da asgari ücret 2023 yılında ülke genelinde artan enflasyon ve pandemi sonrası sürece ilişkin artış yaşanması bekleniyor. ABD’de federal asgari ücretin belirlenmesin dair karar federal hükmet ve Kongre tarafından belirleniyor. Mevcut ekonomik koşullar dikkate alınarak ABD’de yeni yılda uygulanacak federal asgari ücretin belirlenmesi gerekiyor.

Çeşitli tartışmalara da yol açan ABD asgari ücretinin gelecek dönem için ne kadar olacağı sorusu ise merak ediliyor. Hali hazırda 7,25 USD olarak uygulanan Amerika asgari ücret miktarı, yeni dönem için bu oranın üzerine çıkacak gibi görünüyor. Federal asgari ücret 7,25 USD olsa da birçok eyalette hali hazırda çalışanlara bu miktarın üzerinde bir asgari ücret ödenmektedir.

Amerika’da Yıllık Asgari Ücret Ne Kadar?

Amerika asgari ücret saatlik 7,25 USD olarak uygulanıyor. ABD’de asgari ücret saatlik olarak hesaplanmaktadır. Türkiye’de aylık olarak hesaplanması nedeniyle zaman zaman ABD’de yapılan hesaplamalar kafa karıştırmaktadır. Yıllık bazda hesaplandığında ise asgari ücret alan bir çalışan haftada 40 saat çalıştığında, 7,25 USD saatlik ücret ile yıllık brüt olarak 15,080 dolar kazanç elde ettiği hesaplanabilir.

Vergi, sigorta ve diğer farklı tür kesintiler ile ABD’de asgari ücret ile çalışanların brüt kazancı da bu miktarın daha altında olabilir. Bazı eyaletlerde ise daha yüksek asgari ücret uygulandığı için bu miktar artış da gösterebilir. Yapılan asgari ücret hesaplamaları ortalama olarak ele alınmıştır.

Amerika Asgari Ücretle Çalışan Oranı Ne Kadar?

Amerika Asgari Ücretle Çalışan Oranı Ne Kadar

Amerika asgari ücretle çalışan oranı kesin olarak bilinmiyor. Bureau of Labor Statistics (BLS) ya da diğer bir ifadeyle ABD İşçi İstatistikleri Bürosu, her yıl konuya ilişkin verileri yayımlanmaktadır. Federal asgari ücretle çalışanların oranının net şekilde tespit edilememesinde ise eyaletlere göre daha yüksek ücretlerle çalışanların olmasıdır. Bu nedenle kesin bir sonuca ulaşmak uzmanlar tarafından oldukça zor kabul edilmektedir.

Geçmiş yıllardaki verilere bakıldığında ise ABD’de çalışan yaklaşık 79 milyondan fazla kişinin yaklaşık 1,5 milyonunun federal asgari ücrete göre çalıştığı ifade ediliyor. Yıllara göre bu oranlar değiştiği gibi eyaletler arasındaki farklar de kesin sonuçların ortaya çıkmasını önlemektedir.

Amerika’da Asgari Ücret ile Geçinmek Mümkün Mü?

Amerika asgari ücret ile geçinmek isteyenler için zorlu koşullar sunmaktadır. Doğrudan federal asgari ücret olan 7,25 USD saatlik çalışma ücreti ile ABD’de geçim zor olacaktır. Çalışılan sektör, eyalet ve diğer koşullar bu sorunun yanıtını da değiştirecektir.

ABD’de her ne kadar saatlik federal ücret bulunsa da hemen hemen birçok şirket çalışanlarına bu federal sınırın üzerinde maaş ödemektedir. Amerika asgari ücret ayrıca eyaletlere göre de değişebildiği için yaşam standartları konusunda da kesin bir değerlendirme yapmak zordur.

Ayrıca Bakınız: Hisse Senedi Nedir, Hisse Senedi Nasıl Alınır? 2023

Rate this post

“Amerika Asgari Ücret 2023 Yılı Ne Kadar? Amerika Alım Gücü” üzerine bir yorum

Yorum yapın