Sakinleşmek İçin Ne Yapılır?

Sakin kalmak için yapılması gerekenler vücut sağlığını koruma konusunda oldukça önemlidir. İnsanın doğası gereği zaman zaman endişelenebilir veya sinirlenebiliriz. Öfke, endişe, panik gibi duygular insan sağlığına ciddi zararlar verebilir. Özellikle yıpratıcı işlerde çalışıp büyük şehirlerde yaşayanlar bazen sakinleşmeye ihtiyaç duyabilir. Aşırı stres yüzünden vücudun çeşitli olumsuz tepkiler vermemesi için sakinleşmek ve sakin kalmak önemlidir. Daha sağlıklı ve sakin bir yaşam sürmek için yapılması gereken bazı temel uygulamalar vardır. Uzmanlara göre sakinleşmek için bazı pratik uygulamaları kullanabilirsiniz.

Sakinleşmek Neden Önemlidir?

Sakinleşmenin faydaları vücudun daha sağlıklı kalmasını sağlarken hastalıkları önleyici etki gösterir. Gerçek anlamda sakin hissetmek, insanın yaşam kalitesi üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir. Her insan strese bağlı hastalıklardan uzak durmak ve yaşamının kontrolünü eline alabilmek için sakinleşmeye ihtiyaç duyar. Çok ihtiyacınız olduğu halde sakinleşememek, panik ve kaygı duygularını arttırabilir. Vücudun savaş ve kaç sistemini aktif eden stresle başa çıkamıyorsanız acil olarak sakinleşmeniz gerekir. Hastalıklara yakalanmamak için sakinleşmek amacıyla yapabileceğiniz pratik uygulamalar vardır.

Sakinleşmek İçin Neler Yapabiliriz?

Sakinleşmek İçin Neler Yapabiliriz

Sakinleşmek için yapılacaklar arasında herkesin tercihi farklı olabilir. Uzmanlara göre kendimizi sakin hissetmek için uygulayabileceğimiz pek çok yöntem vardır. Fakat bu teknikleri rastgele uygulamaya geçmeden önce kendi ihtiyaçlarımızı göz önünde bulundurmamız gerekir. Üzerinizde baskı hissettiğiniz anlarda nereye gitmek istersiniz? Stresli zamanlarda hemen yemek yemeğe mi başlarsınız? Aşırı öfkeli veya stresli olduğunuzda alkol gibi rahatlatıcılara mı koşarsınız? Size zararlı olan yöntemler yerine vücut sağlığınızı koruyacak yöntemleri uygulamaya başlayarak daha sağlıklı bir hayata sahip olabilirsiniz.

Derin Nefes Alarak Sakinleşmek

Sakinleşmek için derin nefes almak herkesin uygulayabileceği en pratik yöntemdir. Vücudun tansiyonun ideal seviyeye getirmek ve kan dolaşım hızını dengelemek için doğru bir şekilde nefes almak gerekir. Kendinizi öfkeli anlarda sakinleştirmek için ilk olarak derin ve yavaş nefes almaya başlayın.

Yavaş ve derin nefesler, vücudu stres hormonlarından arındırır ve rahatlamanıza yardımcı olur. Nefes alış verişinize dikkat ederek zihninizi sizi öfkelendiren, korkutan veya endişelendiren dış etkenlerden uzaklaştırabilirsiniz. Bulunduğunuz ortamda taze havayı ciğerlerinize çekebilmek için açık havaya çıkmanız veya pencere açmanız etkili olacaktır.

Ortamı Havalandırarak Sakinleşmek

Sakinleşmek için ortamı havalandırmak da çok tavsiye edilen bir yöntemdir. Sinirli ve öfkeli olan kişiler, temiz havaya maruz kaldığında beynine giden oksijen miktarı artar. Eski çağlardan beri öfke gibi negatif duygulardan arınmanın en kolay yolu ortamı havalandırmaktan geçer. Bunun için odanızın pencerelerini açmak veya doğal tütsüleri tercih etmek doğru seçim olabilir. Canlandırıcı ve sakinleştirici koku yayan tütsüleri yakarak iç mekanda sakin, huzurlu ve dingin bir enerji yakalayabilirsiniz.

Bitki Çayı İçerek Sakinleşmek

Bitki Çayı İçerek Sakinleşmek

Sakinleşmek için bitki çayı içmek hem çok etkili hem de pratik bir yöntemdir. Kafein içeren siyah çay ve kahve yerine bitki çayı tüketmek vücudun doğal dengesini korumasına yardımcı olur. Çabuk sinirlenen bir yapınız varsa, gün içinde sık sık siyah çay ve kahve içerek aslında kendinizi strese açık hale getirdiğiniz söylenebilir. Siz fark etmeseniz de aşırı miktarda kafein tüketmek sizi endişe, korku, panik ve öfkeye sevk edebilir. Bu yüzden zararlı içecekler yerine sakinleştirici etkisi olan bitki çaylarını tüketmek daha doğrudur. Kokusu ve tadıyla vücudu sakinleştiren bitki çayları hem evinizde hem de ofisinizde mutlaka yanınızda bulunmalıdır. –

Yürüyüş Yaparak Sakinleşmek

Sakinleşmek için yürüyüş yapmak eskilerin yani büyüklerimizin sık sık tercih ettiği bir davranıştır. Stresin, korku ve öfkenin vücuda hakim olmaya başladığı dönemde o ortamdan uzaklaşıp orta tempolu bir yürüyüş yapmak vücudu kısa sürede sakinleştirir. Düzenli ve kontrollü hareket etmek vücudu stres hormonundan arındırır. Ayrıca vücut geliştirme sporunu düzenli yapan kişilerde strese yenik düşme oranı çok azdır.

Meditasyon Yaparak Sakinleşmek

Sakinleşmek için meditasyon yapmak en faydalı uygulamalardan biridir. Meditasyon, vücuttaki stresi azaltmak ve sakinleştirmek için tercih edilen yöntemlerdendir. Havalandırılmış bir ortamda birkaç dakikalığına zihninizi dingin hale getirip duygularınızdan arınmanız sizi çok sakinleştirecektir. Nefes kontrolü ile yapılan meditasyonun beyin ve kalp sağlığına çok faydalı olduğu bilinir. Bu yüzden aşırı stresli anlarınızda sakinleşmek istiyorsanız çok kısa süreliğine de olsa meditasyon yapabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Flörte Sorulacak Sorular 2023

5/5 - (1 vote)

“Sakinleşmek İçin Ne Yapılır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın