Stresten Uzak Durma Yolları Nelerdir?

Stres atmak için yapılması gereken pek çok farklı yöntem vardır. Küçük veya büyük fark etmeksizin herkes yaşamının belirli döneminde stres yaşayabilir. Ancak stresin kısa süreli ve hafif seviyede olması gerekir. Uzun süre devam eden stres, fiziksel ve mental yorgunluk başta olmak üzere ciddi sağlık sorunları yaratabilir. Stresten uzak durma konusunda uzmanların tavsiye ettiği pratik yöntemlerin detaylarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Stresten Uzak Durma Yöntemleri

Stres atma yöntemleri her kişi de farklı etki gösterebilir. Strese sokan durumlardan uzak kalmaya dikkat etseniz bile zamanla vücudunuzda aşırı stres birikimi yaşanabilir. Bu tür zamanlarda hem kendinize hem de çevrenize zarar verici davranışlarda bulunmak yerine stresten uzak durma tekniklerini uygulayabilirsiniz. Uzmanlar, herkesin yaşamında bazı detaylara dikkat ederek stresten uzak durabileceklerini belirtiyor.

Derin Nefes Almanın Önemi

Derin Nefes Almanın Önemi

Derin nefes alarak stres atmak en popüler ve basit yöntemlerin başında gelir. Klişe haline gelen derin nefes almak, öfkeli veya endişeli anlarınızda size çok yardımcı olur. Çünkü vücutta stres artınca tansiyon ve kalp atış hızı artar. Bu tür fizyolojik durumları dengeye getirmek için derin ve yavaş nefesler alınmalıdır. Nefes egzersizi için düz bir yere uzanın ve elinizi karnınıza koyup burnunuzdan nefes alın. Sadece karın bölgenizin inip kalkmasına odaklanarak 10 kez derin nefes alın.

Antioksidan İçeren Gıdalarla Beslenmenin Önemi

Antioksidan gıdalarla beslenerek stres atmak hem sağlıklı hem de etkilidir. Antioksidan içeren gıdalar, vücuttaki stres hormonunu tetikleyecek zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Endişe, kaygı, öfke ve gerginlik duygularına kapılmamak için vücudunuzun doğal ve temiz kalması gerekir. Zeytinyağı ve Akdeniz tipi beslenme tüyoları ile vücudunuzu zararlı maddelerden arındırıp strese hayır diyebilirsiniz. Ayrıca A, E ve C vitamini bakımından zengin meyve – sebzeleri tüketerek vücudu daima temiz tutmanız mümkündür.

Düzenli Spor Yapmanın Önemi

Düzenli spor yaparak stres atmak için profesyonel bir sporcu olmanıza gerek yoktur. Her gün sabah veya akşamları belirli süre yürüyüş yaparak bile stresi vücuttan atabilirsiniz. Stres hormonu vücutta kortizolün artmasına ve bunun sonucunda bazı dengesizliklerin ortaya çıkmasına neden olur. Eğer düzenli spor yaparsanız, vücudunuzda stres yerine mutluluk hormonu yayılır. Yürüyüşler dışında genç ve sağlıklı bireyseniz mutlaka her gün ağırlık, kardiyo ve benzeri idmanlar yaparak stresten uzak kalabilirsiniz.

Yatıştırıcı Müzik Dinlemenin Önemi

Yatıştırıcı Müzik Dinlemenin Önemi

Sakinleştirici müzik dinleyerek stres atmak her ortamda pratik bir şekilde uygulanabilir. Hafif tempolu ve özel frekanslı müzikler, mutluluk hormonu salgılanmasını tetikleyebilir. Vücudu sakinleştiren bu müzikler sayesinde beden kendiliğinden kalp atış hızını yavaşlatır ve kan basıncı düşer. Ayrıca işte veya sosyal çevrenizde yoğun stres yaşadığınız durumlarda hemen bir kulaklık ve müzik çalar uygulamasıyla kendinizi ortamdan soyutlayabilirsiniz. Böylelikle sizde strese neden olan unsurları göz ardı edip daha sağlıklı ve keyifli bir an yaşamanız kolay hale gelir.

Düzenli ve Kaliteli Uyumanın Önemi

Düzenli uykuyla stres atmak siz fark etmeseniz de vücudunuz için çok önemlidir. Uyku düzeni olmaması ve kişinin uyku kalitesine dikkat etmemesi strese davetiye çıkartabilir. İş veya sosyal yaşamda çabuk sinirlenip endişeye kapılan kişilerin yeterli ve düzenli uyumadığı görülebilir. Rahat ve sağlıklı bir uyku için odanın ortalama 20 derece olması ve yatağın konforlu olması çok önemlidir. Ayrıca yatak adasında elektronik eşya bulunmaması ve karanlık ortama sahip olması büyük önem taşır. Stresten uzak durma konusunda bu yöntemleri uygulayarak daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Sakinleşmek İçin Ne Yapılır?

Rate this post

“Stresten Uzak Durma Yolları Nelerdir?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın