Gizli iPhone Kodları Nelerdir?

İphone gizli kodlar sayesinde kullanıcılar pek çok farklı işlemi kısa sürede yapma imkanı buluyor. Hemen hemen tüm marka ve model akıllı telefonda gizli kodlar aktif hale getirilebilir. Bu hizli kodlar akıllı telefona bazı bilgiler ve yeni özellikler kazandırabilir. Teknoloji meraklıları arasında USSD kodları olarak da bilinen gizli kodlar her telefon markasında farklı olabilir. Türkiye’de sayısı hızla artan Apple iPhone kullanıcıları da bu kodlar hakkında bilgi sahibi olabilir. Gizli iPhone kodları hakkında detaylı bilgilere yazımızdan göz atabilirsiniz.

iPhone Gizli Kodlar

Apple iPhone gizli kodları, kullanıcılara çok farklı işlemler yapma imkanı verir. iOS işletim sistemine sahip cihazlar özel bir tasarıma sahiptir. iPhone kodlarının büyük bir çoğunluğu kullanılan operatöre özeldir. Operatörler bu kodları benimseme konusunda bazı kısıtlamalar yapabilir. Bu nedenle iPhone gizli kodlardan bazıları zaman içinde işlevselliğini yitirmiş olabilir. Apple markalı akıllı telefon kullanıcıları, sahip oldukları operatör ile uyumlu kodları kullanarak farklı özellikleri aktif hale getirebilir.

iPhone Alan Testi Modu

iPhone Alan Testi Modu

Apple iPhone alan testi kodu, akıllı telefonun bağlı olduğu ağ hakkında birçok teknik ayrıntıyı gözler önüne serer. Saha Testi Modu adı verilen bu sistemde iPhone’un bağlı olduğu ağın sinyal gücü ve performansı ayrıntılı olarak incelenebilir. Ekrana gelen çubuklar, iPhone sinyal gücünü görüntülemenin en kolay yollarından biridir. Bunun için iPhone’u etkin bir hücresel bağlantıya alın ve telefon uygulamasının ardından şu kodu girin:

 • *3001#12345#*

iPhone Arayan Kimliğini Gizle Kodu

Apple iPhone arama kimliğini gizlemek operatör destekli bir kod sayesinde yapılır. Gizli kodu arayan kimliğinizi “Bilinmeyen” veya “Arayan Kimliği Yok” şeklinde görecektir. Bunun için tek yapmanız gereken ülke sınırları içinde kullanıma açılmış kodu kullanmaktır. Türkiye’de Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom aboneleri iPhone cihazlarından şu kodu yazdıktan sonra arama yapmalıdır:

 • #31#(numaranız, örn. 05997770777)

iPhone SMS Merkezini Kontrol Kodu

Apple iPhone kısa mesaj merkezi kodu ile telefondan gönderilen tüm metin mesajlarının kontrolü yapılabilir. SMS gönderme veya alma konusunda problem yaşadığınızda süreçte ne olup bittiğini anlamak için bu kodu kullanabilirsiniz. SMS merkez numarasını hızlı biçimde kontrol etmenin yolu iPhone gizli kodları kullanmaktan geçer. iPhone telefonunuzun çeviricisini açtıktan sonra arama yapmadan öne şu kod yazılmalıdır:

 • *#5005*7672#

iPhone Çağrı Bekletme Kodları

Apple iPhone çağrı bekletme kodu sayesinde sistemi etkin hale getirebilirsiniz. Eğer iPhone telefonunuzda çağrı bekletme seçeneklerini ayarlar menüsünden yapamıyorsanız bu kodlardan birini kullanmanız yeterli olacaktır:

 • *#43# (Durum kontrolü)
 • *43# (Çağrı bekletmeyi etkinleştirme)
 • #43# (Çağrı bekletmeyi iptal etme)

iPhone Çağrı Engelleme Kodları

iPhone gelen çağrıları engelleme kodu sayesinde akıllı telefon kullanımını daha kişisel hale getirebilirsiniz. Adından da anlaşılacağı üzere çağrı engelleme telefondaki tüm gelen veya giden aramaların devre dışı kalmasını sağlar. Bazı durumlarda iPhone arama yapmadığında çağrı engelleme kodu yazarak sistemin kontörlünü gerçekleştirmeni gerekebilir. iPhone ayarları üzerinden SIM PIN kısmına girip etkinleştirebileceğiniz iPhone çağrı engelleme kodları şunlardır:

 • *#33# (Durum kontrolü)
 • *33*pin# (Çağrı engellemeyi etkinleştirme)
 • #33*pin# (Çağrı engelleme)

iPhone Çağrı Yönlendirme Kodları

iPhone Çağrı Yönlendirme Kodları

Apple iPhone çağrı yönlendirme kodu bir bakıma “Rahatsız Etme” modu olarak kullanılabilir. Örneğin çok sevdiğiniz bir diziyi izlemeye daldıysanız veya toplantıdayken telefonu çalmasını istemiyorsanız çağrı yönlendirme doğru bir seçimdir. Bu sayede gelen çağrıyı diğer hattınıza veya sesli bir postaya bırakarak mesaj bırakmalarını sağlayabilirsiniz. Son derece kullanışlı bir iPhone gizli kodu olan çağrı yönlendirme işleminde şu kodlar kullanılır:

 • *#21# (Durum kontrolü)
 • 21# (Çağrı yönlendirmeyi etkinleştirme veya devre dışı bırakma)
 • *21(numara)# (Çağrıları bu numaraya yönlendirme)

iPhone IMEI Numarası Sorgulama Kodu

Apple iPhone IMEI no sorgulama kodu sayesinde cihazın güvenlik kodlarına kısa sürede ulaşmak mümkündür. Her Apple iPhone sahibi muhtemelen IMEI numarasına sahiptir ancak bu koda ihtiyaç duyulduğu anda sorgulama yapılması gerekebilir. Tüm iPhone modelleri birbirinden farklı ve benzersiz IMEI numaralarına sahiptir. Sahibi olduğunuz iPhone modelinin IMEI numarasını sorgulayıp öğrenmek için şu kodu girebilirsiniz:

 • *#06#

Teknoloji meraklılarının araştırdığı Gizli iPhone kodları yapılacak işleme göre farklılık gösterebilir. USSD kodu olarak bilinen bu tür kodlar sayesinde iPhone cihaz kullanımı kişiselleştirilebilir.

Ayrıca Bakınız: Ses Dosyasını Yazıya Çevirme Nasıl Yapılır?

Rate this post

Yorum yapın