Ses Dosyasını Yazıya Çevirme Nasıl Yapılır?

Ses dosyasını yazıya çevirme işlemi birçok uygulama kullanılarak yapılabilmektedir. Ses kaydını yazıya çevirme işlemi özellikle derslerde ses kaydı alan öğrencilerin yaptığı bir işlemdir. Bu işin gerçekleştirilebilmesi için birçok uygulama bulunur ve bu uygulamalar kullanılarak ses kaydında yer alan her şey yazıya çevrilebilir.

Ses Kaydını Yazıya Çevirmek İçin Tasarlanan Uygulamalar

Ses dosyasını yazıya çevirme işlemini gerçekleştirebilmek için birçok uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulamalar Android işletim sistemine sahip cihazlar ve iOS işletim sistemine sahip cihazlar için farklı farklı tasarlanmıştır. Ses kaydını yazıya çevirmek için kullanılabilecek en iyi uygulamalar ise şöyle sıralanabilir:

  • Google keyboard
  • Just press record
  • Speechnotes
  • Transcribe
  • Google dökümanlar
  • SpeechTexter
  • Windows konuşma tanımı
  • Speechy
  • Dikte

Google Keyboard Uygulaması

Ses dosyasını yazıya çevirme işlemi için kullanabilecek uygulamalar arasında Google keyboard uygulamasına yer alır. Bu uygulama aslında bir klavye olarak tasarlanmıştır. Ancak uygulamanın geliştirilmesi ile birlikte ses kayıtlarını yazıya çevirebilme işlemi de uygulama içerisinde kullanıcılara sunulmuştur. Uygulama içerisinde Google çeviri seçeneği de bulunduğundan 50’den fazla dilde ses kaydını yazıya çevirebilme işlemi bu uygulama sayesinde gerçekleştirilebilir.

s c31d9c6022535dd517cf100a533f01

Just Press Record

Ses dosyasını yazıya çevirme işlemi için ücretli ve ücretsiz birçok uygulama bulunur. Just press record uygulaması ses kayıtlarını yazıya çeviren bir uygulamadır ve ücretli olarak hizmet verir. Bu uygulama en yüksek puanla uygulamalar içerisinde yer alır ve içerisinde çeviri özelliği de bulunur. iOS işletim sistemine sahip telefonlar için tasarlanan bu uygulama ile ses kayıtlarını yazıya çevirme işlemine ek olarak cihazlar arasında senkronizasyon sağlanması ve tek tuş ile kayıt alabilme işlemleri de gerçekleştirilebilir.

Speechnotes

Ses dosyalarını yazıya çevirme işlemi için kullanılabilecek bir değer uygulama ise Speechnotes uygulamasıdır. Bu uygulama ile sesli olarak not alabilme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Uygulama ücretsiz olarak sunulsa da bazı gelişmiş özellikleri için premium paketleri edinmek gerekebilir. Bu uygulama hem mobil uygulama hem de internet sitesi ile hizmet vermektedir ve oldukça kolay bir arayüze sahiptir. Android işletim sistemine sahip olan cihazlar için üretilen bu uygulama ile sesli olarak not almak ve ses kayıtlarını yazıya çevirebilmek mümkündür. Uygulama mobil uyumlu olarak hizmet verebilir ve web sitesi aracılığı ile de kullanılabilir. Uygulamayı Google play store içerisinde bularak kolayca indirebilmek mümkündür. Uygulamayı telefonlara veya akıllı cihazlarına indirmek istemeyen kişiler ise web sitesinden faydalanabilirler. Web sitesini açarak ses kaydını buraya yükleyebilir ve kısa süre içinde yazıya çevrilmesini sağlayabilirler. Uygulamanın premium paketlerini alarak daha gelişmiş özelliklere sahip olabilmek ve daha kaliteli hizmet alabilmek mümkündür.

Transcribe

Transcribe uygulaması iOS işletim sistemine sahip cihazlar için tasarlanmıştır. Bu uygulama içerisinde ses kayıtlarını yazıya çevirebilme imkanı kullanıcılara sunulur. Ayrıca uygulama içerisinde videolardaki seslerin de yazıya çevrilebilmesi mümkündür. Bu uygulamayı kullanarak alınmış olan ses kaydını dakikalar içerisinde yazıya çevirebilmek mümkün hale gelir. Uygulama ücretli ve ücretsiz versiyonu olmak üzere ikiye ayrılır. Uygulamanın uzun süre kullanılabilmesi için ise premium paketler almakta fayda vardır. Uygulamanın ücretsiz versiyonunu sadece 15 dakikalık uzunluktaki ses kayıtlarını yazıya çevirebilmek mümkündür. 15 dakikalık bir ses kaydını yazıya çevirmeyi deneyerek uygulama hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz. Uygulamanın ücretsiz versiyonundan memnun kaldığınız durumda premium paketler alarak uygulamayı kullanmaya devam edebilirsiniz. Uygulama içerisinde ingilizceden almancaya japoncada Mandarin diline kadar birçok dilde çeviri yapabilme şansına da sahip olabilirsiniz. Dillerin farklı lehçeleri’nde de çevre işlemi yapabileceğiniz bu uygulama içerisinde 120’den fazla dil ve lehçede çeviri yapma şansına sahip olabilirsiniz.

shutterstock 1480161656 scaled 1

Google Dökümanlar

Google dökümanlar uygulaması da ses kayıtlarını yazıya çevirebilen bir uygulamadır. Bu uygulama içerisinde sesli olarak yazı yazmanızı sağlayan bir klavyede bulunur. Uygulamayı kullanarak sesli olarak yazı yazabilmek ve ses kayıtlarını yazıya çevirebilmek için uygulama içerisinde yer alan sesli yazma seçeneğini aktif hale getirmenizde fayda vardır. Uygulama içerisinde bulunan sesli yazma özelliğini aktif hale getirerek sesli klavyeyi kullanabilirsiniz.

Dictation.io

Ses dosyasına yazıya çevirme işlemi için kullanılabilecek en iyi uygulamalar arasında Dictation.io uygulaması da yer alır. Bu uygulama ses kayıtlarını yazıya çevirebilmek için kullanılabilecek en iyi uygulamalardan birisidir. Uygulama içerisinde ses kayıtlarını yazıya çevirebilmek için kullanılan ses algılama özelliği oldukça iyi çalışır. Bu uygulamanın mobil versiyonu bulunmaz. Uygulamanın sadece bilgisayar üzerinden kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır ve kullanan kişiler tarafından oldukça beğenilmiştir.

SpeechTexter

SpeechTexter ses kayıtlarını yazıya çevirirken kullanabilen uygulamalar arasında yer alır. Bu uygulama mobil cihazlar ile uyumlu olduğunda telefonlara ve akıllı cihazlara kolayca indirilebilir. Uygulamayı rakiplerinden ayıran en önemli özelliği ise çevrimdışı olarak da kullanılabilmesidir. SpeechTexter uygulamasının çevrimdışı olarak çalışması Bu uygulamanın birçok kullanıcı tarafından beğenilmesini sağlamıştır. Özellikle öğrenciler bu uygulamayı sık sık kullanarak derslerde aldıkları ses kayıtlarını yazıya çevirmektedirler. Uygulama içerisinde başta Türkçe olmak üzere birçok dilde çeviri yapılabilme özelliği de bulunur. Çeviri özelliği sayesinde birçok dildeki ses kaydını yazıya çevirebilme imkanı bulunur. Sahip olduğu özellikler sayesinde dikkat çeken bu uygulama kullanılan kişiler tarafından oldukça beğenilmiş ve yüksek puanlar almıştır.

image 10

Windows Konuşma Tanımı

Windows konuşma tanımı  Microsoft tarafından sunulan bir çeviri aracıdır. Windows 10 işletim sistemi kullanan kişilerin ses dosyalarını yazıya çevirebilmesi için Windows 10 konuşma tanımı aracını kullanmasında fayda vardır. Bu araç bilgisayar üzerinden kullanılan bir araç olarak tasarlanmıştır. Windows konuşma tanımı uygulamasını kullanabilmek için bilgisayardan tarayıcıya Windows konuşma tanımı yazarak arama yapılması gerekir. Arama sonuçları içerisinde uygulama bulunarak uygulamaya erişim sağlanabilir. Windows konuşma tanımında ingilizce Almanca Japonca gibi birçok dil yer alır. Ancak uygulama içerisinde Türkçe dil desteği bulunmaz. Türkçe dil desteğinin bulunmaması nedeniyle uygulamada Türkçe ses kayıtlarının çevirisinin yapılabilmesi mümkün değildir. Ancak yabancı dilde eğitim görüyor iseniz bu uygulamayı kullanarak almış olduğumuz ses kayıtlarını kolayca yazıya çevirebilirsiniz.

Speechy

Ses dosyasını yazıya çevirme işlemi için kullanılabilecek uygulamalar arasında Speechy uygulaması da bulunur. Bu uygulama iOS istediğim sistemine sahip telefonlarda kullanılabilen bir uygulamadır. Uygulama ses algılamada ve sesleri yazıya çevirmede oldukça başarılı bir uygulamadır. Uygulama içerisinde yüze yakın farklı dil seçeneği de bulunur ve bu sayede farklı dillerdeki ses kayıtlarını da yazıya çevrilmesi mümkündür. Uygulama içerisinde sunulan özellikler arasında metnin belgesi tarama özelliği de bulunur. Uygulama sahip olduğu özellikler ve güçlü ses algılama özelliği sayesinde kullanıcılar tarafından sık sık tercih edilen bir uygulamadır.

Dikte Uygulaması

Dikte uygulaması ses kayıtlarını yazıya çevirebilmede kullanılabilen bir uygulamadır. Uygulama içerisinde Türkçe dil desteği bulunur ve bu sayede Türkçe olarak alınmış ses kayıtlarının yazıya dökülmesi mümkündür. Uygulama sahip oldu özelliklerle kullanıcılardan tam not almayı başarmıştır ve ses kayıtlarını yazıya çevirme uygulamaları içerisinde kendime sağlam bir yer edinmiştir.

Transkriptor

Ses dosyasını yazıya çevirme işlemi için kullanılabilecek bir diğer uygulama ise Transkriptor uygulamasıdır. Bu uygulamayı kullanarak ses dosyalarını kısa süre içinde yazıya çevirebilmek mümkündür. Uygulama içerisinde sesleri yazıya çevirebilmek için oldukça başarılı bir alt yapı bulunur. Uygulamayı akıllı cihazlara veya telefonları indirerek kolayca kullanabilmek mümkündür. Uygulama ilk indirildiğinde kullanıcılara 90 dakikalık bir bedava deneme süresi bulunur. Kullanıcılar 90 dakikalığına uygulamayı kullanabilir ve test etme imkanına sahip olabilir. 90 dakikanın ardından ise uygulamayı kullanabilmek için premium paketleri almak gerekir. Premium paketleri alarak uygulamayı kullanmaya devam edebilmek mümkündür.

 

 

 

Rate this post

“Ses Dosyasını Yazıya Çevirme Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın