Instagram İşletme Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

 

Instagram işletme hesabı ürün veya hizmet satışı yapmak isteyen kişilerin açtıkları Instagram hesaplarıdır. Bu hesaplar ürüne hizmet satışı yapan firmaların reklamının yapılmasını sağlar.

İşletme Hesabı Nedir?

Instagram işletme hesabı ürün veya hizmet satışı yapan kişilerin Instagram’da satış yapabilmeleri için açtıkları hesaplardır. Bu hesaplar satış yapan markaların reklamlarının yapılmasını sağlar. Reklamlara ek olarak potansiyel müşteriler ile hızlı bir şekilde iletişim kurabilmek için de bu hesaplar kullanılır. İşletme hesapları açılarak Instagram’ın bir pazarlama aracı olarak kullanabilmek mümkündür.

İşletme Hesabı Ne İşe Yarar?

Instagram işletme hesabı işletme sahipleri tarafından açılan Instagram sayfalarıdır. Bu sayfaların açılması ile iş fikri olan kişiler bu fikirlerini milyonlarca kullanıcının hesabı olan bir sosyal medya platformunda tanıtma şansına sahip olurlar. Instagram’da açılan işletme hesapları sayesinde kişiler iş fikirlerini tanıtırken satış yapma şansına da sahip olurlar. Açılan işletme hesapları potansiyel müşterilere daha hızlı ulaşılabilmesini sağlar. Müşteriler tarafından alınan ürünlerin tüm satış süreçleri de Instagram’da bulunan hesaplar üzerinden yürütülebilir. İşletme hesabı ile ayrıca potansiyel müşteri ikisinin daha kolay tespit edilmesi ve buna göre tanıtın yapılması da sağlan. Instagram’da açılan işletme hesapları sayesinde işletilmeler daha profesyonel bir şekilde görüneceğinden müşterilerin ilgisini daha kolay çekecektir. İşletme hesapları sahip olduğu avantajlar ile işletmelerin ve iş fikri olanların kullandığı hesaplardır. Hesap açarken herhangi bir ücret ödemesi yapılmaz ve kişiler işletme hesaplarını istediği zaman kapatabilme şansına da sahiptirler.

isletme profiline gecis aklimca

İşletme Hesabı Nasıl Açılır?

Instagram işletme hesabı açabilmek oldukça basit bir eylemdir. Hesabı açabilmek için takip edilmesi gereken birkaç adım vardır ve bu adımlar yerine getirildiğinde ücretsiz olarak bir işletme hesabına sahip olabilmek mümkündür. İşletme hesabı açabilmek için takip edilmesi gereken adımlar şöyle açıklanabilir:

 • İşletme hesabı açabilmek için yapılması gereken ilk şey normal bir şekilde Instagram hesabı açmaktır.
 • Aşının Instagram hesabı daha sonrasında işletme hesabına çevrilebilir. Hesabın işletme hesabına çevrilebilmesi için öncelikle yapılması gereken hesap profiline girerek sağda yer alan 3 çizgi dokunmaktır.
 • Profilde bunlar 3 çizgili butona tıklanıldığında bir menü açılacaktır. Bu menü içerisinden ayarlar seçeneğine tıklamak gerekir
 • Ayarlar seçeneğini tıkladıktan sonra hesap ayarları yazan seçeneği yazan seçeneği tıklayın
 • Hesap seçeneği altında yer alan profesyonel hesaba geçiş yap seçeneği ile profesyonel bir hesaba geçmek için gerekli bilgilerin yeni aldığı bir metin kullanıcılara sunulur.
 • Profesyonel hesaba geçiş yap seçeneğinde yer alan bu bilgilendirme metnini dikkatli bir şekilde okumak gerekir. Metin içerisinde işletme hesabının ne olduğundan işletme hesabını kullanarak neler elde edilebileceğine kadar birçok detaya yer verilir.
 • Metin dikkatlice okuduktan sonra işletme hesabınızı kategorisini seçmeniz gerekir. İşletme hesabınızı hangi alanda yöneteceğinize buradan karar vermelisiniz. Seçenekler içinde sanatçı blog yazarı giyim veya dijital içerik üretici gibi farklı seçenekler bulunur. Bu seçenekler içerisinden işletme hesabına en uygun olan seçeneği tıklanmalıdır
 • İşletme hesabının kategorisi belirlendikten sonra işletme hesabını Facebook sayfası ile bağlayabilmek mümkündür. Bu şekilde hem Facebook hesabınızın reklamını yapabilir hem de işletme hesabınızı özelleştirme şansına sahip olabilirsiniz
 • Instagram hesabımıza e-posta adresinizi veya telefon numaranız gibi bilgileri ekleyebilirsiniz.
 • İşletme hesabınızın bir web sitesi varsa web sitesinin linkini de işletme hesabınıza ekleyerek müşterilerin sizinle daha kolay iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz.
 • Hesapla ilgili gerekli olan tüm bilgiler girildikten sonra değişiklikleri kaydetmeniz gerekir.
 • Tüm değişikliklerin kaydedilmesi ile Instagram’da artık bir işletme hesabınız yer alacaktır. Bu hesap sayesinde işletmenizin reklamını ve tanıtımını kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Instagram for business 1280x720 1

İşletme Hesabının Avantajları Nelerdir?

Instagram’da açılacak işletme hesabı ile işletmenin reklamının yapılması ve satışlarının artırılması amaçlanır. İşletme hesabı sadece tanıtım ve reklam için kullanılmaz. Hesapların daha büyük avantajları ve işletmelere faydaları vardır. İşletme hesaplarının markalar için sağladığı avantajlar şöyle sıralanabilir:

 1. İşletme hesabı ile hesap ile ilgili istatistiklere sahip olunabilir. Potansiyel müşterilerin hangi gönderileri beğendiğini veya hesabınızda yer alan hangi gönderilerin daha çok beğenildiği gibi istatistiklere işletme hesabı sayesinde ulaşabilirsiniz.
 2. İşletme hesabı sayesinde de potansiyel müşterilerimizin sayfanıza hangi saatlerde ziyaret ettiği bilgisine sahip olabilirsiniz. Bu bilgilere sahip olarak pazarlama ve tanıtım stratejileri geliştirme şansına sahip olabilirsiniz. Hesabınızda yer alan gönderileri potansiyel müşterilerinizin hesabınızı daha çok ziyaret ettiği sayfalarda paylaşarak daha kolay tanıtım yapabilme ve daha çok satış yapabilme şansına sahip olabilirsiniz.
 3. İzletme hesabınız üzerinden Instagram’da bulunan diğer kullanıcılara reklam verebilme şansına da sahip olursunuz. Instagram’da popüler hesaplara sahip kişilerin hesaplarına reklam vererek sayfanızın daha kolay tanıtılmasına ve daha çok takipçiye sahip olm asına olanak sağlayabilirsiniz.
 4. Hesabınızda yer alan gönderileri öne çıkanlar bölümüne ekleyerek potansiyel müşterilerinizin satmış olduğunuz ürünlere daha kolay erişebilmelerini sağlayabilirsiniz.
 5. İşletme hesabı sayesinde müşterilerinizin size daha kolay ulaşabilmesi için iletişim adreslerinizi de sayfada paylaşabilirsiniz. Sayfanızda yer alan iletişim adresleri sayesinde potansiyel müşterileriniz iletişim adresleri üzerinden sizinle iletişime geçerek ürünler hakkında bilgi alabilir ve ürün alımı gerçekleştirebilir.
 6. İşletme hesabı ile gönderilerinizin altına etiketler koyarak ürünlerinizin daha kolay bulunabilmesini sağlayabilirsiniz.
 7. Instagram mesaj kutusunu özelleştirerek potansiyel müşterilerden gelen mesajları daha kolay erişim sağlayabilirsiniz. Bu sayede müşterilerinizin sormuş olduğu soruları kısa süre içerisinde dönüş yaparak ürün ve hizmet satışını hızlandırabilirsiniz.
 8. İşletme hesabınız profesyonel kişiler tarafından yönetildiğinde profesyonel bir görünüme sahip olacaktır ve bu da satışlarınızın artmasını sağlayacaktır.

1

İşletme Hesabı Ücretli midir?

İşletme hesabı ürün veya hizmet satışı yapan kişilerin Instagram üzerinde açmış oldukları online mağazalardır. Bu mağazalar sayesinde ürün ve hizmetlerin daha kolay şekilde satılabilmesi ne alınır. İşletme hesabının ücretli olup olmadığı hesabı açmak isteyen kişiler tarafından merak edilir. Instagram’da işletme hesabı açabilmek için herhangi bir ücret ödenilmesine gerek yoktur. Instagram’da açılan normal bir hesabı kolay bir şekilde işletme hesabına çevirerek ücretsiz bir şekilde ürünlerinizin ve hizmetlerinizin tanıtımını yapabilirsiniz.

İşletme Hesabı Normal Hesaba Dönüştürülebilir mi?

Instagram’da işletme hesabı açan kişiler ürünlerinin ve hizmetlerinin satışını yapmaya başlarlar. Ancak zamanım işletme hesaplarını tekrar bireysel hesaba dönüştürmeyi düşünen de birçok kişi vardır. Instagram’da yer alan işletme hesaplarını kolayca tekrardan bireysel hesaba dönüştürebilmek mümkündür. İşletme hesabını tekrardan bireysel hesaba dönüştürebilmek için yapılması gerekenler ise şöyle açıklanabilir:

 • İşletme hesabınızın profil sekmesinde yer alan üç noktaya tıklayın
 • Açılan menü içerisinde yer alan ayarlar sekmesine tıklayın
 • Ayarlar sekmesi altından hesap seçeneğini tıklayarak bireysel hesaba geçiş yap seçeneğini seçin
 • Bireysel hesaba geçiş yap seçeneğine tıklayıp gerekli onayları verdikten sonra işletme hesabınıza tekrar bireysel hesaba dönüştürebilirsiniz.

İşletme Hesabının Sunduğu Farklılıklar Nelerdir?

Instagram işletme hesabı sayesinde bireysel hesaplarda yapılamayan birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İstetme hesabı tarafından sunulan farklılıklar şöyle açıklanabilir:

 • Bireysel hesaplarda reklam oluşturulamazken işletme hesaplarında reklam oluşturup bunu kullanıcılar ile paylaşabilmek mümkündür
 • İşletme hesabına iletişim bilgilerini yazarak potansiyel müşterilerin sizinle iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz
 • İşletme hesabınıza işletmenizin fiziksel adresini yazarak kişilerin kolayca işletmenizi bulabilmesini sağlayabilirsiniz
 • Hesabınıza erişim sağlayan kişilere ve erişim sağladıkları saatleri ulaşarak işletmenizin daha kolay tanıtımının yapılmasını sağlayabilirsiniz.
Rate this post

Yorum yapın