Youtube Benzeri Siteler

YouTube benzeri siteler arasında birçok site gösterilebilir. YouTube’a benzer çok fazla site olsa da birçoğu çok fazla rahmet görmez. YouTube dünya çapında kullanılan en büyük video izleme sitelerinin başında gelir. Milyarlarca kullanıcısı olan bu sitenin de elbette alternatifleri bulunur. Bu siteler YouTube’a benzer bir işleyiş anlaşıla sahiptirler. YouTube’un alternatif olan bu siteleri ziyaret ederek video izleme ver şarkı dinleme gibi birçok işlemin gerçekleştirebilirsiniz.

Youtube’un Alternatifi Olan Siteler

YouTube benzeri siteler diye arama yapıldığında birçok kişi site ile karşılaşmak mümkündür. Bu siteler YouTube’a benzer tarzda işleseler de hepsinin kendine özgü avantajları bulunur. YouTube’un alternatif olacak başlıca siteler ise şöyle sıralanabilir:

  • Dailymotion
  • Facebook watch
  • TikTok
  • Veoh
  • The Internet Archive
  • Vimeo
  • Dtube
  • 9GAG TV
  • Twitch

Dailymotion

1jii0Mau7ZlHRy4ZXYa1dXQ

YouTube sitesine benzer siteler arasında ilk sıralarda Dailymotion gösterilir. Bu platformda tıpkı YouTube gibi video paylaşımı yapılan bir platformdur. Bu platformu YouTube ile olan bir diğer benzerliği ise 2 platformunda 2005 yılında kurulmuş olması. Dailymotion platformu içerik oluşturmak isteyen kişilerin tercih ettiği platformlar arasında yer alır. Bu platform hem profesyonel içerik üreticileri hem de içerik üretmeyi yeni başlayan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Dailymotion platformunda milyonlarca video bulunur. Bu platform farklı kategorilere ayrılmıştır. Bu sayede platformu ziyaret eden kişiler tercih etmiş oldukları kategoriyi ziyaret ederek benzer videoları bir arada bulabilirler. Platformun oldukça kolay bir arayüzü vardır. Sitede trend videolar başlığı altında popüler videolara yer verilir ve bu videolara daha kolay bir şekilde ulaşılması sağlanır. Dede video paylaşmak isteyen kişiler 60 dakikaya kadar olan videoları paylaşabilirler. Sitede 1080p çözünürlüğe kadar videoların paylaşılması mümkündür. Site her ay ortalama 100 milyon kullanıcıya ev sahipliği yapar. YouTube yerine bu sitenin tercih edilmesinin nedeni ise telif konusudur. YouTube telif konusunda oldukça katı bir platform iken Dailymotion platformunda böyle bir durum söz konusu değildir. Sitede olumsuz olarak gösterilebilecek tek özellik ise çok fazla reklam çıkmasıdır. Ayrıca çıkan reklamların süresinin uzun olması kullanıcıların şikayetçi olduğu bir değer durumdur.

Facebook Watch

YouTube benzeri siteler arasında Facebook Watch sitesi de gösterilebilir. Facebook Watch platformu direkt olarak bir video paylaşma platformu değildir. Ancak platformu kullanan kişiler platforma kendi videolarını yükleyebilirler ve videolarını diğer kullanıcılar ile paylaşabilirler. Bu platform YouTube ile benzer bir işleyişe sahip olsa da Facebook Watch YouTube’un tam olarak bir alternatifi değildir. Platformda herhangi bir kategori bulunmaz ve aranılan videoların bulunması biraz zor olabilir. Bu platform daha çok videoları kaydırarak karşınıza çıkan videoyu izlemek odaklı çalışır. Videoları kaydırarak eğlenceli videolar denk gelmeniz mümkündür.

TikTok

YouTube benzeri platformlar arasında en iyi alternatiflerden biri TikTok olarak gösterilebilir. TikTok tüm dünyada en çok kullanılan platformlardan biridir. Türkiye’de de çok fazla kullanıcısı olan bu platforma video yüklemek ve yüklenen videoları izlemek mümkündür. Platformda videoların daha eğlenceli hale gelebilmesi için çeşitli efektler ve müzikler bulunur. Bu sayede TikTok videosu çeken kişiler ayrıca müzik arama zahmetine koyulmazlar. TikTok video yükleyenler kadar video izleyenlerin de kolayca kullanabileceği bir platformdur. Platformda arama yaparak istediğiniz kişilerin hesaplarına ulaşabilir veya istediğiniz videoları izleyebilirsiniz. Ayrıca keşfette yer alan videoları kaydırarak farklı videoları izleme şansına da sahip olabilirsiniz. Platformun YouTube’la en büyük benzer özelliği ise video önerileri göstermesidir. Tiktok’ta daha önce izlemiş olduğunuz videolara alternatif olarak birçok video kullanıcılarına önerilir. Bu sayede TikTok kullanıcıları alternatif videoları erişim hakkına da sahip olurlar.

Veoh

1200x630wa 1

YouTube benzeri siteler arasında Veoh sitesi de gösterilebilir. Bu site özellikle uzun videolar paylaşmak isteyen kullanıcıların favorisi olabilecek niteliktedir. Ayrıca uzun videolar izlemek isteyen kullanıcılar da bu siteyi ziyaret edebilirler. Sitede video dakikası ile ilgili herhangi bir sınırlandırma bulunmadığı için istediğiniz kadar uzunlukta videoları bu platformda paylaşabilirsiniz. Sitede herhangi bir kota bulunmaması sitede film ve dizi paylaşımı yapılmasını da olanak tanır. Ayrıca sitede birçok müzik içeriğine ulaşmak da mümkündür. Birçok avantajı bulunan bu site YouTube’a alternatif olarak gösterilebilir.

The Internet Archive

The Internet Archive sitesi adından da anlaşılacağı üzere internette yer alan belgelerin arşivlendiği bir sitedir. Sitede arşivleme yöntemini kullanılması ile birlikte birçok kitaba ve müziğe erişim sağlamak mümkündür. İkisi de ayrıca filmlerinde paylaşımı yapılmaktadır. Kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulan bu site bir kütüphane olarak tanımlanabilir. Sitede çok eski tarihli dizilere ve filmlere erişmek mümkündür. Sitede yıllar öncesinde ait belgesellere de kolayca erişim sağlanabilir. Ayrıca bu siteye video yüklemek de oldukça kolaydır. YouTube’un alternatif olarak gösterilebilecek bu site hem video paylaşmak hem de eski videoları izlemek isteyen kullanıcıların favorisi olabilecek niteliktedir.

Vimeo

YouTube benzeri siteler arasında gösterilebilecek bir diğer siteyse Vimeo sitesidir. Bu siteden içerik üreticileri herhangi bir süre kısıtlaması ile karşılaşmazlar. Bu sayede içerik üreticileri istedikleri uzunluktaki videoları çekerek bu sitede paylaşabilirler. Sitenin en büyük artılarından biri olarak kaliteli videolar sunması gösterilebilir. Siz de videoların daha kaliteli hale gelebilmesi için büyük stüdyolar ile birlikte çalışmaktadır. Sitede süre kısıtlaması bulunmasa da haftalık belli bir kota bulunur. Bu kota ise 500 MB olarak belirlenmiştir. Ayrıca kullanıcılar günlük en fazla 10 tane video yükleyebilirler.

Dtube

YouTube benzeri siteler arasında YouTube’un neredeyse aynısı olan Dtube sitesinde bulunur. Bu sitenin YouTube ile benzetilmesinin temel noktası benzer bir sisteme sahip olmasıdır. Ancak bu platformu kullandığınızda video yükleme ve yorum yapma gibi eylemlerinizden kripto para kazanırsınız. Siteyi kullanarak izlemiş olduğunuz videolardan ve izlenen videolarınızdan kolayca para kazanma şansını elde edersiniz.

9GAG Logo

9GAG TV

9GAG TV dayı YouTube benzeri bir sitedir. 2008 yılından beri hizmet veren bu site milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bu site özellikle sahip olduğu eğlenceli videoları nedeniyle tercih edilmektedir. Bu sitenin özelliği ise bulunan eğlenceli videoların aslında hiçbir anlamı ifade etmemesidir. Size de yer alan videoların tek amacı izleyenleri güldürmektir. Bu nedenle sitede herhangi bir mantık aramak veya videoları kategorilere ayırmak mümkün değildir. Sitenin YouTube’dan ayrılan noktası ise kısıtlı modunun bulunmamasıdır. Sitede kısıtlı modun bulunmaması çocukların kullanımına çok da uygun olmadığını gösterir. Bu platformda çocukların psikolojisini olumsuz etkileyebilecek çok sayıda videoda yer alır. Bu nedenle bu site çocuklar tarafından kullanılmaya uygun değildir.

Twitch

YouTube benzeri siteler listesinde oyun severlerin favorisi olan Twitch sitesi de yer alır. Bu site oyun bağımlılarının favorisi olabilecek niteliktedir. Sitede içerik oluşturan kişiler genelde canlı yayın açarlar. Ayrıca açılan bu canlı yayınlar kaydedilerek kullanıcıların sonrasında da izleyebilmesi için siteye yüklenir. Bu sitenin ziyaret edilmesinin en büyük amacı bir oyun kültürünün bulunmasıdır. Sitede canlı yayın açan kullanıcılar oyun oynayarak videolar çekmektedirler. Çekilen bu videoları sırasında yayıncılar videoyu izleyen kişiler ile sohbette edebilirler. Birçok oyun ile ilgili çekilmiş videoya rastlamak mümkündür. Sitede yer alan videoları izleyerek keyifli vakit geçirmek ve oyun oynayanların canlı yayınlarını izleyebilmek mümkündür.

 

Rate this post

“Youtube Benzeri Siteler” üzerine bir yorum

Yorum yapın