Sizde, Sende Nasıl Yazılır – TDK Sonuçları

Sizde Nasıl Yazılır?

Sizde nasıl yazılır Sende veya sizde yazım kuralları, Türkçeyi doğru kullanmak isteyen herkesi yakından ilgilendiriyor. Sosyal medyada sık sık kullanılan bu kelimenin hatalı yazılması konuşma sırasında kafa karışlıklığna neden olabilir. Ayrıca Türkçeyi düzgün ve yazım kurallarına uygun şekilde kullanmak kişinin itibarını etkiler. Bu yüzden internet üzerinden yapacağınız yazışmalarda mutlaka Türk Dil Kurumu (TDK) kurallarına uymalısınız. Son dönemde en çok araştırılan konular arasında yer alan “Sizde Nasıl Yazılır?” sorusunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz. Sizde yazımı ve örnek cümlelere göz atarak bu konudaki kafa karışıklığını ortadan kaldırabilirsiniz.

Sizde Doğru Yazılışı

Sizde doğru yazım şekli –de ekinin bağlaç mı yoksa bulunma hal eki mi olduğuna göre değişiklik gösterir. Bir sohbet esnasında cümle içinde sizde kelimesini kullanacaksanız demek istediğiniz anlama dikkat etmeniz gerekir. Örnekle açıklamak gerekirse;

  • Kitaplarım dün sizde kalmış.

Bu cümlenin anlamsal özelliğine bakıldığında yazım kurallarının doğru olduğu görülebilir. Bu cümlede sizde kelimesi bitişik yazılmalıdır. Çünkü siz kelimesine gelen –de eki, ismin hal eklerinden bulunma anlamındadır. Bu şekilde kurulan cümlede –de ekinin ayrı yazılması yanlış olur. Fakat bir başka örnekte;

  • Yarın siz de gelebilseydiniz çok güzel olurdu.

Bu cümlede siz de kelimesindeki –de eki bulunma halini anlatmaz ve bağlaç görevindedir. Bu tür cümlelerde –de ekinin kelimeye bitişik yazılması yazım hatası olur ve yanlıştır.

Sizde Yazım Örnekleri
Sizde yazımı örnek ile açıklandığında daha akılda kalıcı olabilmektedir.

Sizde Yazım Örnekleri

Sizde yazımı örnek ile açıklandığında daha akılda kalıcı olabilmektedir. Sizde kelimesinin bitişik mi yok sayrı mı yazılması gerektiği cümledeki anlama göre şekillenir. Sizde nasıl yazılır TDK kurallarına göre cümlede ne denmek isteniyorsa –de eki ona göre ya bitişik ya ayrı yazılmalıdır. Örneğin

  • Toplantı için sizde toplanacağız.

Bu –de eki birleşik yazılır, çünkü burada –de eki cümleye bulunma anlamı katar. Ayrı yazımı yanlış olacaktır. TDK kurallarına göre şu cümlede ise –de eki ayrı yazılmalıdır:

  • Siz de o hataları yapanlardan birisiniz.

Sizde nasıl yazılır Bu cümlenin anlamına göre, hata yapan birden fazla kişi olup, lafın muhatabının da o gruba dahil olduğu sonucu çıkar. Sizde yazımı konusunda bu örnekte –de eki bağlaç anlamında olup ayrı yazılmalıdır.

“De” ve “da” ekleri ne zaman ayrı yazılır?

“De” ve “da” ekleri, bağlaç ya da yer bildiren bir ek olarak kullanıldığında ayrı yazılır. Örneğin: “Ağaçta kuşlar ötüyor.”

Özel isimlere gelen “-de” ve “-da” ekleri nasıl yazılır?

Özel isimlere gelen “-de” ve “-da” ekleri, bağlaç olarak kullanıldığında ayrı yazılır. Örneğin: “Ankara’da yaşıyorum.” Ancak “de” ya da “da” yer bildirici bir ek olarak kullanıldığında özel isimle birleşik olarak yazılır. Örneğin: “Mehmet’le de geleceğiz.”

“Evet ben de” doğru yazımı nedir?

“Evet ben de” doğru yazım şeklidir. “De” yerine “da” kullanımı dil kurallarına uygun değildir.

Rate this post

“Sizde, Sende Nasıl Yazılır – TDK Sonuçları” üzerine bir yorum

Yorum yapın